Івано-Франківська ЦМКЛ і шпиталь Гожува Великопольського налагоджують співпрацю

У переддень Йордану до Івано-Франківської центральної міської клінічної лікарні завітала делегація з Гожува Великопольського (Польща): керівник обласного багатофункціонального шпиталю Єжи Оcтроух, головний лікар цього закладу і завідувач акушерсько-гінекологічного відділення Кшиштоф Качмарек та продекан кафедри туризму й наук здоров’я академії ім. Якуба з Парадизу доктор Аркадіуш Волошин. Польські колеги ознайомилися з роботою лікарні, поділилися враженнями й розповіли про свій медичний заклад. «Ми запізнали, як функціонує Івано-Франківська ЦМКЛ. І скажемо щиро, що приємно вражені доброю атмосферою спілкування з її головним лікарем Тарасом МАСЛЯКОМ, великим обсягом праці та розвитком ЦМКЛ, які ми спостерігали, – розпочав Єжи Остроух. – А після візиту пана Масляка до нас перейдемо до формальної частини підписання договору».

Польська делегація під час відвідин Івано-Франківської центральної міської клінічної лікарні.
– Яким, пане Єже, є Ваш заклад?

– Наш шпиталь має 30 відділень із 1000 ліжок. До його роботи залучено в різному форматі співпраці близько 250 лікарів, а загалом – майже 2000 осіб персоналу. Бюджет шпиталю становить близько 300 млн злотих на рік – це приблизно 72 млн євро.

– У Польщі вже відбувся перехід від постсовєтського до європейського формату медицини. Якими міркуваннями з цього приводу можете поділитися?

– Нині й у вас впроваджують медичну реформу. Насамперед змінюють систему фінансування, коли заробіток шпиталю залежатиме від кількості пролікованих пацієнтів і виконаних процедур. Очевидно, важливо, щоби працю лікарів і всього медичного персоналу було належно поціновано і щоб фінансування покривало як витрати, так і супутні ризики. Втім, за такої форми управління є певні ліміти й обмеження, які теж треба враховувати…

До нашої бесіди долучився і головний лікар польского шпиталю:

– Ви не можете отримати конкретних рецептів шляхів реформування медицини в Україні від гостей із Польщі. На прикладі вашої лікарні ми бачимо радикальні зміни: добрі здобутки хірургів-кардіологів, лікарів малоінвазивної хірургії, інших фахівців, оновлення матеріальної бази лікарні, зокрема ґрунтовний ремонт урологічного відділення. Тепер маєте поміркувати над тим, щоб пацієнти приходили саме до вашої лікарні, мали бажання саме тут пролікуватись і змогли отримати високопрофесійну допомогу.

Запитуємо знову Єжи Остроуха:

– Лікарі ЦМКЛ успішно співпрацюють із румунськими колегами щодо лапароскопічних операцій на черевній порожнині, є досягнення в кардіологічній хірургії. Чим можете похвалитися Ви в такій медичній царині?

– Наша лікарня також має фахових лікарів і добрі напрацювання в сучасних технологіях, має чим поділитись. Зокрема завідувач кардіохірургічного відділення два з половиною роки стажувався у відомого кардіохірурга професора Реліги, який перший у Польщі здійснив трансплантацію серця. Нагадаємо, що польська кардіохірургія займає провідні позиції в Європі.

– Отож видається, що майбутня співпраця між Івано-Франківською ЦМКЛ і обласним багатофункціональним шпиталем Гожува Великопольського може принести обопільні плоди?

– Думаю, що так, адже маємо про що і з ким поговорити у форматі співпраці. Порівняно недавно наш медичний заклад був одним із найбільш занедбаних у Польщі. Тепер це багатофункціональний шпиталь, який працює за європейськими стандартами лікування. Він успішно розвивається. Скажімо, відкрили відділення діагностичного обстеження, де є п’ять сучасних томографів і апаратів МРТ, що покриває потреби всього шпиталю. Плануємо незабаром створити центри радіології й онкологічний.

– Як співпрацюєте з Євросоюзом й залучаєте його кошти?

– Донедавна ми спрямовували кошти здебільшого на закупівлю обладнання, розбудову інфраструктури закладу, приведення його у відповідність до євростандартів. Одночасно брали участь у навчально-прикладних програмах. Наприклад, наше акушерсько-гінекологічне відділення активно співпрацювало з таким відділенням у медичному закладі Німеччини, завдяки чому польські лікарі пройшли курси, стажування, навчилися працювали в сучасному форматі проведення операцій. Участь у цій програмі дозволив нашому шпиталю також придбати нове обладнання.

– Цього року країни ЄС завершують медичні проєкти і готуються до нових у контексті нового семирічного плану розвитку ЄС. Перевагу матимуть спільні проєкти, які охоплюють заклади, лікарів і пацієнтів декількох країн…

– Співпраця між країнами ЄС відкриває широкі можливості й перспективи, зокрема й у сфері охорони здоров’я. За умов належної комунікації з європейськими медичними закладами, креативних підходів і високого рівня професіоналізму лікарів, також завдяки довголітній співпраці у різних напрямах з ЄС ЦМКЛ має поважні шанси на участь у серйозних проєктах. Отже, справді сподіваємося, що співпраця між лікарнями Гожува Великопольського й Івано-Франківська принесе добрі плоди.

Насамкінець хочу зазначити: оскільки ми дізналися, що Тарас Масляк був одним із чотирьох головних лікарів медичних закладів України, які виконували обов’язки військового лікаря на фронті, то дозвольте подякувати і йому, а в його особі і всім українцям, які захищають європейців від російського імперіалізму.