Списання певних податкових боргів та звільнення платників єдиного податку першої групи від його сплати до 31 травня обійдеться місцевим бюджетам у 13,3 млрд

Як відомо, після ФОПівських протестів торішньої осені Верховна Рада ухвалила 4 грудня 2020 р. Закон (№1072-9) «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co-2». Цей нормативний документ, проєкт якого, нагадаємо, вносив із власної ініціативи Президент Володимир Зеленський, має на меті, як видно вже з його назви, полегшити податковий тягар для найбільш вразливої верстви української економіки – суб’єктів підприємницької діяльності – фізичних осіб, оскільки періодичні запровадження в нашій державі різного роду карантинних заходів украй зле позначилися на їхньому бізнесі.

Безумовно, такі наміри владного Олімпу в Україні варто розцінювати як вельми шляхетні. Та що з’ясувалося тепер, коли до місцевих рад територіальних громад області понадходили «листи щастя» з податкових органів? Що держава переклала задекларовану в тому законі «соціальну підтримку платників податків» на бюджети сільських і міських ТГ у тій його частині, що стосується списання боргів боржникам з числа ФОП, які вони мали на 1 листопада торік, та звільнення платників єдиного податку першої групи від його сплати на період з 1 грудня 2020 року по 31 травня 2021-го.

– Із Тисменицького відділу з роботи із податковим боргом головного управління ДПС в області нам повідомили, що списали борги майже 1 598 платникам податків, зареєстрованим на наших теренах, на загальну суму 455,9 тисячі гривень, – зазначив у розмові з кореспондентом газети «Галичина» голова Угринівської сільської ради територіальної громади Мирослав ВІВЧАРЕНКО. – Такі повідомлення, в яких різняться лише число суб’єктів підприємницької діяльності та суми списаних їм боргів, надійшли до кожної ТГ на Прикарпатті, як і в Україні загалом. І доводилося мені читати в інтернет-виданнях і соцмережах, що дехто з керівників ТГ навіть зрадів тому. Але здоровий глузд підказує, що тішитись немає чого. Навпаки. Лише на прикладі нашої громади видно, яких істотних збитків зазнають цього року місцеві бюджети внаслідок тієї ініціативи – ми недорахуємося майже пів мільйона надходжень до сільського бюджету. А в кожній із решти ТГ недоотримають свої належні їм кошти. Адже закон не передбачає жодного механізму компенсації нам із державної скарбниці таких фінансових втрат, як годилося би. Більше того, такі речі, зрештою, неприпустимі згідно з Конституцією та низкою відповідних законодавчих актів. Але це вже вкотре в історії незалежної України держава «здійснює фінансову/соціальну підтримку» за рахунок коштів громад!

Причому списання боргів – то лише «квіточки», передбачені в законі. В масштабах усієї держави це завдасть українським громадам шкоди сукупно «лише» на 1,3 мільярда гривень. «Ягідки» ж – у такій преференції, як податкові канікули на пів року, для платників означеної категорії. Бо ці вакації обернуться для місцевих бюджетів України втратою загалом 12 млрд грн!..

Звісно, ми не проти державної підтримки платників податку, але ж не за наш кошт. Втім, хай буде й так, але ж тоді «нагорі» мали би й подбати про відшкодування нам із Держбюджету цих фінансових вилучень із місцевих скарбниць…

У тому, без перебільшення, популістському жесті глави держави міститься і ще один негативний аспект. Далеко не всі платники єдиного податку мали на 1 листопада 2020-го борги, які відповідно до того закону підлягали списанню (тобто якщо їхні суми не перевищували 3 060 грн). Яку ж підтримку передбачив той документ для сумлінних платників, тобто тих, які умудрилися в той важкий для всього суспільства період не заборгувати нічого й нікому? Жодної. Навіть навпаки й більше того. «Нараховані та сплачені або стягнуті за період з дати набрання чинності законом, – категорично велить його відповідна стаття, – до дати списання податкового боргу» суми як боргу, так і штрафних санкцій та пені, «не підлягають поверненню на поточний рахунок платника податку, не спрямовуються на погашення грошового зобов’язання (податкового боргу) з інших податків, зборів, не повертаються у готівковій формі…».

Інакше кажучи, така іронія долі, що платники податків, які справно виконують свої грошові зобов’язання, в нашій державі мовби опиняються поза законом. Як стверджує юрист Угринівської сільради ТГ Богдан Яковина, точнісінько такий прецедент, правда, з іншого приводу, вже мав місце в червні 2019 р., що зумовило втручання в ситуацію Конституційного Суду й відновлення статусу-кво у ставленні держави до своїх громадян, в основі якого – однаковий підхід до всіх...

Сподіваючись на прозріння верховних можновладців у розумінні цієї ситуації, в Угринові все ж готують подання до прокуратури. Адже чимало платників із того переліку в понад півтори тисячі осіб накопичили борги не під час пандемії COVID-19, не через локдауни, а задовго до того. На яких же тоді підставах їх списали? Також громада подала відповідне звернення до голови обласної держадміністрації Андрія Бойчука.