Спільними зусиллями: 10 років задля розвитку і поступу громад

Сьогодні виповнюється 10 років від старту реформи з децентралізації влади, тобто з дня прийняття Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні. Цей документ став основою для децентралізації влади, яка надала громадам більше повноважень і ресурсів для розвитку.

Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук підкреслив:

«Виповнюється 10-та річниця старту реформи місцевого самоврядування, децентралізації. Реформи, яку визнали однією з найуспішніших за часи нашої незалежності провідні світові та європейські інституції, що стали надійними партнерами у боротьбі з ворогом. За сумним збігом обставин, фактично у цей же період росія розпочала війну проти України, а 24 лютого 2022 року – широкомасштабний наступ. Три роки до того ж ми боролися проти світової пандемії «COVID-19». У цих надскладних умовах громади працювали і продовжують працювати, максимально використовуючи свої ресурси та долаючи виклики».

Асоціація міст України, зокрема її Івано-Франківське регіональне відділення, були біля витоків децентралізації, розуміючи значення таких змін загалом для місцевого самоврядування на перспективу. А напрацювання експертів АМУ стали основою для законодавчих змін, вони здійснили колосальну роботу щодо формування територіальних громад, зокрема на Івано-Франківщині.

Уже через рік, тобто у 2015-му, на Прикарпатті розпочав свою роботу Офіс реформ при Івано-Франківському регіональному відділенні Асоціації міст України. Тоді його очолив доктор філософських наук, професор ІФНТУНГ, директор Інституту гуманітарної підготовки та державного управління ІФНТУНГ Дмитро Дзвінчук. На своїй першій пресконференції у статусі директора Офісу реформ Дмитро Дзвінчук наголосив:

«Досі в Україні збереглася радянська система влади, й не подолавши її опір, ми не поліпшимо наше життя. Нині за старим принципом очікування від влади подачок у вигляді субвенцій, дотацій працюють наші самоврядні території. Однак пора переймати той європейський досвід, який диктує, що тільки через ефективне самоврядування, тільки через активність місцевої громади, тільки через забезпечення її фінансовим ресурсом, який зробить її спроможною виконати свої функції, можна нині змінити Україну».

Він також звернув увагу, що тільки через ефективне самоврядування, активність місцевої громади, забезпечення її фінансовим ресурсом, який зробить її спроможною виконати свої функції, можна змінити нашу країну.

Офіс реформ, тобто експертне середовище, яке забезпечувало донесення до кожного жителя Прикарпаття інформації щодо тих змін, які розпочиналися в житті українського суспільства, представляли на той час – директор Інституту гуманітарної підготовки і державного управління Дмитро Дзвінчук, кандидат наук з державного управління Марія Баран, кандидат філософських наук Ярослав Арабчук, кандидат наук з державного управління Василь Тимків та журналістка Оксана Процюк. Також робота Офісу реформ полягала в тому, що експерти з різних сфер функціонування суспільного життя ознайомлювали прикарпатців з основними положеннями Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» та методикою утворення об’єднаних територіальних громад, які будуть спроможними. Адже мета реформи місцевого самоврядування – забезпечення його спроможності самостійно, за рахунок власних ресурсів, вирішувати питання місцевого значення в інтересах жителів громади.

Згодом Офіс реформ в області очолив Руслан Панасюк, який свого часу в інтерв’ю для газети «Галичина» окреслив своє бачення органу місцевого самоврядування нового типу – ОТГ так:

«Децентралізація – це, образно кажучи, своєрідна вудка, яку дає держава, а вже від ефективності роботи влади на місцях і участі жителів громади в її житті залежатиме «улов», тобто результат. Ніхто нікому давати за просто так нічого не буде. Не політик, а наполегливий управлінець, який має підтримку людей, – таким повинен бути керівник об’єднаної громади. Згодом громади будуть навчатись найкращих практик одна в одної, а відтак і конкурувати за фінансову підтримку як від держави, так і міжнародних донорів – за найкращі економічні результати і запропоновані бізнесу та інвесторам умови. І це не міф, а реалії життя наших сусідів-поляків».

Відтак роботу щодо реформування місцевого самоврядування в області продовжили виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук та експерти з фінансових, правових, комунікаційних питань, проектного менеджменту, місцевого економічного розвитку, забезпечення кадрової роботи, соціальної сфер й з впровадження освітньої та медичної реформ. Свого часу Юрій Стефанчук на одній із своїх прес-конференцій підкреслив:

«Реформування місцевого самоврядування, яке розпочато в Україні і в нашій області зокрема, робить його незалежним, а головне – фінансово спроможним, дає нові повноваження, які його зміцнюють, а прості люди отримують контроль та можливість впливати на всі процеси, від яких залежить розвиток їхніх сіл, селищ і міст. І розуміння того, що все, що ми робимо, робимо для себе і для своїх дітей, не сподіваючись на когось, дає неймовірний ефект».

А ще Юрій Стефанчук наголосив:

«АМУ своєю активною суспільною діяльністю і чіткою державотворчою позицією просто змусила поважати себе усі гілки влади. Асоціація довела свою спроможність захищати інтереси місцевого самоврядування на національному та європейському рівнях. Прикметно, що протягом років своєї діяльності АМУ бере активну участь у формуванні законодавчої бази місцевого самоврядування, реформуванні бюджетної політики та міжбюджетних відносин, надає інформаційну, організаційну та консультативну допомогу своїм членам, опікується проблемою підготовки і перепідготовки муніципальних кадрів, налагоджує міжнародні побратимські зв’язки між містами, а також лобіює інтереси територіальних громад в центральних та регіональних органах державної влади».

Напевно запам’ятаємо на все життя, як у 2017 році Асоціація міст України проводила широкомасштабну акцію «Децентралізаційний марафон», яка охопила всі регіони України задля активізації та стимулювання процесу об’єднання і формування спроможних громад. Тоді ми працювали, як кажуть 24/7: упродовж півроку у громадах Прикарпаття відбулося 100 виїзних заходів, організованих Івано-Франківським РВ АМУ. Регіональні консультанти інформували людей про переваги децентралізації, роз’яснювали, яким чином об’єднуватися громадам, консультували і допомагали підготувати необхідні документи та проекти рішень. А також «Децентралізаційний марафон» згуртував навколо реформи місцевого самоврядування однодумців, розширив коло прихильників децентралізації, показав, що в громадах є лідери, які спроможні вести за собою людей, змінювати мислення і, як наслідок, життя в громаді.

Експертне середовище Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України упродовж років зосереджує свою увагу на викликах, потребах і пошуках можливостей для розвитку громад.

Редактор відділу газети “Галичина”