Спеціальний снігоболотохід «Богун» здолає все

Спеціальний снігоболотохід «Богун» продемонстрували рятувальники на тактико-спеціальних навчаннях, котрі відбулися на Лисецькому полігоні Національної гвардії на Богородчанщині. Власне, журналісти побачили не лише техніку та обладнання, котре недавно отримало управління ДСНС в Івано-Франківській області, а й роботу працівників фактично всіх його підрозділів. Бо навчання відбувалися, як кажуть, у ситуації, наближеної до реальної.

Український "Богун"

За «легендою» почалося все з того, що кілька осіб, намагаючись уникнути мороки з утилізацією таких хімічно небезпечних речовин, як пестициди, вирішили просто вивезти їх до лісу і там десь злити. Та дорогою потрапили в халепу. Автомобіль в’їхав у невеличке урвище, перевернувся і загорівся. Двоє зі «зловмисників» (назвемо їх так, бо ж ті особи намагалися вчинити протиправне діяння) загинули на місці, ще двоє, котрі, очевидно, не зазнали серйозних тілесних ушкоджень, втекли, а в машині залишилися травмовані пасажир та водій, котрого затиснуло через пошкодження автомобіля. Найгірше, що випали і розгерметизувалися бочки з пестицидами.

Водій зателефонував до рятувальників і попросив про допомогу. З’ясувавши ситуацію, першим на місце події вирушив особовий склад чергового рятувального відділення на спеціальному автомобілі «Ford Rendger» з відповідним обладнанням. Це, по суті, позашляховик, який, до речі, так само недавно надійшов до нашого УДСНС. Рятувальники, одягнувши спорядження, котре захищає шкіру та органи дихання, кинулися на допомогу. Одні визволили заблокованого водія і, надавши йому першу домедичну допомогу, віднесли на ношах для передачі лікарям. Інші загасили загоряння та локалізували витік із бочок небезпечних хімічних речовин.

З’ясувавши, який вантаж був у автомобілі, на місце події також викликали відділення радіаційного й біологічного захисту. Огородили межі можливого хімічного забруднення, взяли проби повітря, ґрунту та води і за короткий час зі спеціалізованої лабораторії надійшли результати аналізів, котрі засвідчили, що у повітрі є збільшення порогових значень сірководню та хлору. Тим часом допомоги потребували і ті двоє осіб, котрі спробували втекти з місця події. Та один із них по пояс загруз у болоті і, розмахуючи руками, відчайдушно волав про порятунок. До речі, це було так реально, що, згадавши, як грав свою роль «потерпілий» водій, подумав, що з такими акторськими здібностями працівники УДСНС могли би спокійно заснувати аматорський театр. Питання лише в тому, чи вистачило б у них часу на репетиції...

Отож на волання «бегемота», котрого потрібно було витягнути з болота (це згадую рядки з колись популярного дитячого віршика), йому на допомогу прибули гірські рятувальники. Закріпивши між деревами троси, один з них спустився до потерпілого і, одягнувши на нього так звану рятувальну косинку, витягнув того з багна.

Щодо другого втікача, то він хоч і дістався сухого місця, та «втратив» сили, а може, й свідомість, тому теж потребував негайної евакуації. Та місце, в якому він перебував, було фактично недоступним для звичайних засобів пересування. І тут на допомогу рятувальникам приїхав «Богун». Цей снігоболотохід українського виробництва може долати майже будь-які перешкоди. У тому числі може їхати крутими схилами, плавати по воді. Екіпаж – п’ять рятувальників плюс водій. Також є два місця для потерпілих. Серед оснащення зокрема є спеціальні ноші з відповідними пристроями, котрі дають змогу підняти потерпілого для евакуації на гелікоптер, якщо той не зможе сісти на землю. Між іншим, у цієї доволі потужної машини розхід пального усього 6 літрів на 100 кілометрів. Більше того, в колесах «Богуна» є спеціальні баки, в кожному з яких – по 50 літрів пального. А завдяки «ДПС навігатору» він може рухатися навіть в умовах фактично нульової відомості.

Два автомобілі цього типу надійшли до наших рятувальників за тиждень до навчань і наразі проходять тестування. Зокрема, як зазначив начальник УДСН в області полковник Служби цивільного захисту Володимир Чернецький, будуть випробовувати, наскільки вони спроможні доїхати на найвищу точку рятувального пункту, розташованого на горі Піп-Іван. Один з «Богунів» залишать в Івано-Франківську, другий, найімовірніше, «пропишуть» у Ворохті, яка перебуває в епіцентрі найпопулярніших туристичних маршрутів. «Богунів» отримали завдяки державній програмі реформування ДСНС. Але й місцева влада дбає про службу. Як зазначив виконуючий обов’язки голови Івано-Франківської ОДА Віталій Федорів, котрий висловив задоволення від навчань, спільно з обласною радою з бюджету виділено 100 тисяч гривень для закупівлі спеціального обладнання для гірських рятувальників.

Редактор відділу газети “Галичина”