Спека: ризики для здоров’я і способи їх уникнення

Наприкінці червня – на початку липня на території нашої області стояла спекотна погода. Немає сумніву, що попри нинішній дощовий період ми ще цього літа не раз потерпатимемо від надміру високих температур. Якщо для відпочинку це добре, то під час виконання робіт, які потребують значних фізичних зусиль, можуть виникати проблеми.

Необхідно бути обережними і пам’ятати про негативний вплив прямих сонячних променів та ризики для здоров’я від перебування у спекотних приміщеннях. Адже ці обставини можуть спричиняти відповідно сонячний або ж тепловий удар, які потрібно розрізняти. Перший буває внаслідок тривалого перебування під сонцем через вплив його променів на непокриту голову (без головного убору). При цьому ймовірне порушення роботи головного мозку, оскільки розширюються його кровоносні судини, що може викликати ураження нервової системи.

Тепловий удар відрізняється від сонячного тим, що перегрівається все тіло, а не лише голова. Людина піддається ризику теплового удару, коли перебуває як просто неба, так і в приміщенні. Влітку навіть за помірної погоди температура повітря в закритому приміщенні може досягати небезпечних рівнів. Такий чинник впливає на тепловий обмін організму працівників. Звісно, значною мірою все залежить від мікроклімату виробничих приміщень, який визначають поєднання температури, відносної вологості, швидкості руху повітря (протяги) та інтенсивності теплового (інфрачервоного) опромінення.

З гігієнічної точки зору параметри мікроклімату поділяють на оптимальні (забезпечують функціональний тепловий стан організму) та допустимі (можуть викликати зміни в організмі). Допустимі та оптимальні параметри мікроклімату працівників на робочих місцях розроблено та викладено в Державних санітарних нормах мікроклімату виробничих приміщень…

Нормалізують несприятливі мікрокліматичні умови за допомогою комплексу заходів та способів. Для профілактики перегрівань робітників використовують засоби індивідуального захисту (спецодяг, спецвзуття, для захисту голови, очей, обличчя, рук). У виробничих приміщеннях з надлишком тепла використовують природну вентиляцію. Також організовують раціональний режим праці та відпочинку. Зокрема за мікрокліматичних умов, які перевищують допустимі параметри, внутрішньозмінний режим праці та відпочинку організовують за рахунок зменшення тривалості робочого часу. При температурі повітря, що перевищує допустимий рівень, тривалість регламентованих перерв становить не менше 10% робочого часу на кожні два градуси того перевищення.

Згідно з Санітарними нормами мікроклімату виробничих приміщень, рекомендовано при температурі повітря в приміщеннях, яка перевищує допустимий рівень (офіси й лабораторії – 27 градусів за Цельсієм) встановлювати регламентовані перерви тривалістю година або скоротити робочий день на вказаний час.

Окрім того, щоб запобігти зневодненню організму, радять дотримуватися питного режиму. Рекомендована температура питної води, напоїв, чаю – 10 – 15°С вище нуля. Пити воду слід часто і потроху, щоб підтримувати хорошу гідратацію організму (оптимальний вміст води в організмі, який забезпечує його нормальні життєдіяльність, обмін речовин).

А перша допомога потерпілим від теплового та сонячного удару така: перемістити людину в затінок, якщо вона може пити, дати їй прохолодної води, а якщо потерпілий блює, його слід повернути на бік.

Богдан ЛЕВИЦЬКИЙ. Лікар з гігієни праці відділу досліджень фізичних та хімічних факторів ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ».