З ініціативи Івано-Франківського регіональне відділення Асоціації міст України відбувся престур у Спаську ОТГ Рожнятівського району в рамках проєкту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який впроваджує Асоціація міст України.
Спаська ОТГ розташована у передгір’ї українських Карпат. Спас – адміністративний центр ОТГ, яка другий рік поспіль працює в нових фінансових умовах.
До складу громади входить 4 населені пункти – це села Спас, Погорілець, Підсухи та Луги, які мають міцні духовні підвалини, статус гірських і красу «бойківської Швейцарії». Спас одне із найстаріших сіл Рожнятівського району, яке цього року відсвяткувало 550-річчя. В громаді проживає понад 3 тис. осіб.
Прикметно, що на території ОТГ є поклади нафти і газу, так зване Спаське родовище, яке розробляє ПАТ «Укрнафта». Видобуток нафти і газу здійснює НГВУ «Долинанафтогаз» на площі 29,74 га., де розміщено 52 нафтові свердловини. Через територію громади проходить два міжнародні газопроводи – «Уренгой – Помари – Ужгород» та «Прогрес». 75.6 відсотка земельних площ громади зайнято лісами – 6295 га.
Голова Спаської ОТГ Микола Медвідь розповів, що задля створення комфортних умов для проживання жителів ОТГ в населених пунктах громади реалізовано такі проекти:
- капітальний ремонт приміщення клубу та амбулаторії загальної практики сімейної медицини в с. Луги;
- капітальний ремонт філії Спаського ліцею та клубу в с. Підсухи;
- капітальний ремонт адміністративного приміщення Спаської сільської ради;
- капітальний ремонт приміщення Погорілецької початкової школи та клубу в с. Погорілець;
- будівництво водогону зовнішніх мереж водопостачання ЗДО «Сонечко» та Спаського ліцею;
- капітальний ремонт приміщення Народного дому в с. Спас для розміщення центру надання адміністративних послуг;
- впровадження сучасних методів збирання твердих побутових відходів;
- капітальний та поточний ремонт вуличного освітлення в населених пунктах ОТГ
- капітальний та поточний ремонт доріг в населених пунктах ОТГ
Сьогодні тут кипить робота в Амбулаторії загальної практики сімейної медицини, закладах освіти та культури.
За словами очільника ОТГ, в громаді є чимало привабливих для туристів місць відпочинку, тут величезний потенціал для розвитку зеленого туризму.
Щоправда, Спаська ОТГ, крім успіхів та досягнень, має і чимало проблем. Микола Медвідь наголосив, що найболючіша із них – це дороги. На його думку, держава має передати дороги на баланс ОТГ, а також кошти на їх утримання. А ще тут не проводять руслоочисних робіт та берегоукріплення, бо громада не має на це дозволу і коштів. Микола Медвідь переконаний, що повинна бути державна програма, яка б сприяла вирішенню цієї проблеми, адже вона характерна для багатьох громад.
Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук зазначив: «Починаючи з 2018 року Спаська ОТГ формує нові підходи щодо управляння територією та надання послуг для понад 3 тис. осіб, що проживають у громаді. 4 села, що входять у громаду, ще перед об’єднанням, через дефіцит ресурсів та повноважень, не могли організувати й фінансувати надання основних публічних послуг громадянам.
Упродовж І півріччя власні надходження громади зросли, порівняно з минулим роком, на 14% та становлять понад 3,6 млн. грн., що дозволяє частково покращувати інфраструктуру та системно підходити до вирішення проблем.
Діалог із чинним місцевим бізнесом дозволив Спаській громаді отримати за І півріччя понад 1,2 млн. гривень ПДФО і перевиконати плановий показник за цей період на 8 відсотків. Також важливим ресурсом є земля, оскільки після об’єднання Спаська громада отримала в підпорядкування 415 га землі сільського господарського призначення за межами населених пунктів та закумулювала приблизно 0,5 млн. грн. надходжень в бюджет від плати за землю.
Також у 2018 році Спаська ОТГ успішно реалізувала 3 проекти за кошти інфраструктурної субвенції та використала 1,3 млн. грн., у 2019 році заплановано освоїти понад 1,2 млн. грн».
За додатковою інформацією звертайтеся: Оксана Процюк, регіональний консультант з питань комунікацій(проект «ПУЛЬС», який впроваджує Асоціація міст України за підтримки USAID), prokrav@ukr.net, 0677539322.