Сонячні електростанції – не лише на будинках і полях, а й на балконах та у приміщеннях…

Майбутнє усього світу за альтернативними джерелами електроенергії, отож цій темі останніми роками науковці цієї сфери приділяють особливу увагу. Міжнародна група вчених зі Швеції та Китаю створила перші у світі сонячні батареї, призначені для використання у приміщеннях. Їх потужності вистачить для того, щоб забезпечити струмом домашню техніку.

Фахівці вирішили, що можна переробляти не лише сонячні, а й інші світлові промені. Вони розробили перші у світі батареї, котрі здатні поглинати світло навіть у приміщеннях, причому навіть те, яке випромінюють інші прилади освітлення - наприклад, лампи, монітори комп'ютерів, телевізорів і т. д.

Звичайно ж, розробка вимагала незвичних технологічних напрацювань. Сонячні батареї для приміщень були створені на основі органічних елементів, а не кремнію, як класичні аналоги. Це дозволяє зробити їх легшими й тоншими і значно здешевити виробництво.

Вчені зазначають, що цей винахід не зможе забезпечити електроенергією весь будинок, але її буде достатньо для використання домашньої побутової техніки, зарядки для гаджетів, телефонів або освітлення невеликих приміщень.

Нині іноземні фахівці працюють над вдосконаленням технології та готують компактні сонячні батареї для масового виробництва. Правда, ще невідомо, скільки коштуватиме ця новинка.

І хоча деякі експерти скептично ставляться до можливості як фінансового, так і практичного використання таких аналогів генераторів електроенергії, втім, мабуть, за цими технологіями майбутнє. Адже популярність сонячних електростанцій - великих і малих – щороку набуває обертів. Їх встановлюють на полях і присадибних ділянках, на дахах і стінах не лише приватних будинків, а й багатоповерхівок. У розвинутих європейських країнах вони все частіше з’являються навіть на балконах та лоджіях.

Змусили європейців до цього високі тарифи на компослуги, в тому числі й на електрику. Власники квартир почали частіше цікавитися балконною фотовольтаїкою - сонячними панелями. Оскільки в багатоквартирних будинках іноді нема можливості розташувати сонячні модулі на дахах чи земельних ділянках, мешканці встановлюють їх біля вікон із зовнішнього боку будівлі чи на балконах. Таким чином генерують струм для власних потреб, що дозволяє заощадити на оплаті компослуг й знизити навантаження на загальнобудинкову мережу.

Щоб така система запрацювала, власникам житла потрібно лише купити спеціальні сонячні панелі й підключити їх до електромережі. Для цього не треба переобладнувати житло. Балконна сонячна батарея оснащена мікроінвертором зі зворотного боку пристрою.

Правда, ті, хто мають на меті встановити такий прилад у себе вдома, мають пам’ятати, що будь-яка установка, що виробляє електроенергію, не може бути просто безпечно підключена до розетки. Є певні вимоги, яким генеруючі пристрої повинні відповідати - мати певну межу сили струму, напруги, потужності, а також систему захисного відключення. Є й деякі заборони - це обертання лічильника в протилежному напрямку, що стається, якщо фотовольтаїка генерує електрики більше, ніж потребує окрема квартира.

Проте ця проблема вирішується нескладно – досить лише встановити обмежувач зворотного обертання. Ціна сонячних модулів для балконів на ринках Європи коливається від 1,2 до 1,5 євро за 1 Вт. Шляхом простих підрахунків можна визначити, що панель потужністю в 300 Вт обходиться для європейця десь близько 400 євро і такі витрати досить швидко окупаються.

Балконні генератори сонячної енергії впродовж тривалого часу залишалися поза увагою європейських урядів, бо з юридичної точки зору для їх встановлення і спеціального технічного регулювання не існувало заборон. Сонячні панелі такого типу не входять до сфери регулювання європейським законодавством щодо відновлювальних джерел енергії. Тому якщо мешканець квартири придбає цей пристрій, «зелений» тариф на нього не поширюватиметься, оскільки оснащення малої площі балконними панелями у законі не прописано.

А от Німеччина, на відміну від інших країн, звернула на це увагу, і Союз електротехнічних пристроїв, керуючись нормативними вимогами, заборонив підключати сонячні панелі до мережі багатоквартирних будинків, оскільки це могло спричинити надмірне навантаження.

Заборону пояснювали різними причинами, тому деякі авторитетні установи давали дозвіл на установку балконних установок потужністю не вище 600 Вт. Така неоднозначність спричинила масову установку сонячних модулів на балконах багатоповерхівок, що викликало конфлікти між Організаціями зі збуту електроенергії та простими громадянами. Представники ж правового сектору не бачили у цій ситуації ризику для споживачів.

Наприкінці 2017 р. у Європі було розроблено новий технічний стандарт, що має назву DIN VDE 0100-551-1. Цей проект стосується низьковольтного обладнання для генерації струму і підключення пристроїв для вироблення електрики і поєднаної роботи з іншими джерелами енергії. Цей стандарт значно спрощує використання альтернативних джерел енергії на балконах з точки зору законодавства. Швейцарія, Австрія та Португалія вже узаконили установку балконних сонячних станцій. Вигоду отримують не лише окремі споживачі, а й держава, тому що зменшилось енергоспоживання із загальної мережі.

В Україні, на відміну від розвинутих європейських країн, де на урядовому рівні стимулюють громадян до економії природних ресурсів будь-якими методами, досить проблематично в умовах сучасного енергоринку встановлювати подібні установки. Монополісти – власники потужних електростанцій й інших генераторів струму, керуючись лише своїми меркантильними інтересами (втрата споживачів, а значить і коштів), усілякими методами, намагаються заборонити простим українцям встановлювати власні електростанції. Наприклад, прийнятий цього року закон, дію якого згодом призупинили, не дозволяв встановлювати сонячні батареї на землі і обмежував їх потужності. Монополістів дратувало ще й те, що конкуренти – прості громадяни не лише економили кошти на електроенергії, а ще й на цьому заробляли, продаючи зайві кіловати.

Проте все ж майбутнє – саме за Фотовольтаїкою. Нині це розуміють у Європі. Сподіватимемось, що таке усвідомлення відбудеться і у нашій країні. Адже сонячні батареї економлять кошти не тільки споживачів електроенергії, а й державні, тому що усі потужні виробники струму – електричні й атомні станції і т. п. – є надто ресурсозатратними та ще й шкодять довкіллю. А це мільярдні втрати для країни, яка і без того має предосить економічних проблем.

У найближчому майбутньому ціна нових технологій буде знижуватися і популярність панельних сонячних електростанцій (наземних, будинкових, квартирних) значно зросте.

За розумного державного керування у цій сфері виграють не лише прості українці, а й Україна в цілому.

Кореспондент