12 травня українці святкують День матері, якому уже понад 100 років

Наші батьки, якими б вони не були, - це найближчі і найдорожчі для нас люди у цілому світі. "Мама" й "тато" - найперші у житті слова, які ми вимовляємо. У батьків ми вчимося жити і долати труднощі, з них беремо приклад. Для більшості з нас вони не лише авторитет до кінця наших днів, але й опора, підтримка, той світлий куточок затишку, до якого тягнеться душа, скільки б років нам не було. Щасливі ті, у кого батьки живі й здорові до глибокої старості. Й сумно, коли покидають нас. Поки живі батьки, ми завжди почуватимемося дітьми...

Шану батькам звичайно ж потрібно виявляти щодня, але є й дні, коли офіційно українці святкуватимуть дні батьків, як це роблять у багатьох країнах світу уже близько ста років.

Починаючи з 2000 року, у другу неділю травня в Україні щороку відзначають День Матері. Цього року свято припало на 12 травня. І ось кілька днів тому Кабінет міністрів України схвалив проект указу Президента про встановлення Дня батька, який відзначатиметься щорічно в третю неділю червня (неофіційно його вже святкували кілька останніх років). Свято намагалися затвердити ще в 2013-му, але тоді рішення так і не підтримали. Спочатку планували відзначати його в третю неділю вересня. Проте остаточно прийняли дату відповідно до європейської та світової традиції – у червні, як це відбувається у 80 країнах світу (цього року День батька припадає на 16 червня).

Відповідне рішення, як зазначили в уряді, сприятиме забезпеченню сприятливих умов для всебічного розвитку сім'ї як основи суспільства, популяризації сімейного способу життя, формування відповідального батьківства та материнства, підвищення статусу чоловіка як батька в процесі виховання дітей. Цього року День батька припадає на 16 червня.

З історії святкування Дня матері

Історія відзначення цих празників, визнаних національними у багатьох державах, налічує понад 100 років. Проте, як свідчать історичні факти, матерів почали вшановувати ще багато сотень, а то й тисяч років тому.

Схоже свято існувало у стародавній Греції – це був день вшанування богині Реї, матері усіх богів, до якої зверталися греки із проханням про багатий врожай, народження спадкоємців, про захист сім’ї та роду. А у стародавньому Римі відзначали день тієї ж богині-матері, лише на ім’я Кібела. Кельти вшановували богиню Бріджит – войовничу жінку, яка поєднала в собі тендітність та неймовірну силу і до котрої зверталися з проханнями про легкі пологи, або ж про поміч у зціленні чи виявленні талантів.

Британці ще з XVII ст. влаштовували «Материнську неділю». Це була четверта неділя Великого посту, під час якої вітали матерів. Звичай зародився ще у вікторіанські часи. Коли діти з бідних сімей здебільшого працювали далеко від рідні і впродовж року їх відпускали додому лише на один день, вони намагалися якось відмітити його зі своїми матерями і бабусями, даруючи їм невеличкі подарунки чи квіти..

Сучасна концепція вшанування усіх матерів з'явилася наприкінці XIX століття у США. Спочатку це була ідея виділити окремий день для відзначення єдності матерів у боротьбі за мир у всьому світі. Вперше її запропонувала у 1872 році відома американська пацифістка (пацифісти - борці за мир і проти будь-якого насилля) Джулія Ворд Гоув. Тоді ідея не знайшла широкої підтримки ні в США, ні в інших країнах.

Більше ніж через 30 років, у 1907 році, її співвітчизниця Анна Джарвіс з Філадельфії виступила з подібною ініціативою вшанування матерів та їхньої ролі у житті кожної людини у пам'ять про свою померлу матір Анну-Марію Рівз-Джарвіс - відому громадську діячку, котра боролася за розвиток сфери охорони здоров'я у США. Жінка написала листи до всіх державних інстанцій з пропозицією один день у році присвятити матерям, зробити його всенародним святом, завдяки якому кожен зможе привітати маму і сказати їй важливі слова любові й подяки. У 1910 році штат Вірджинія першим визнав День матері. Поступово ініціативу підхопили інші штати Америки. А 8 травня 1914 року 28-й президент США Вудро Вільсон підписав резолюцію Конгресу, в якій День Матері було оголошено офіційним святом і затверджено щорічне відзначення його у другу неділю травня.

Невдовзі, після завершення Першої світової війни, до цього руху приєдналися 43 держави світу – спочатку у Європі, а згодом на інших континентах. Слідом за США, але вже десятки років по тому, другу неділю травня офіційно оголосили Днем матері 85 країн (серед них Індія, Малайзія, Мексика, Нікарагуа, Об'єднані Арабські Емірати, Саудівська Аравія, Сінгапур, Бахрейн, Гонконг, Оман, Пакистан, Катар, Австралія, Україна (нещодавно) та ін.). Правда, в деяких країнах його святкували в інші дні року: одні – в день весняного рівнодення 21 березня, інші – у свята, пов’язані з поклонінням Богородиці . В Україні ще сотні років тому за часів Давньої Русі матерів теж вшановували саме у свята Діви Марії.

В Японії перше святкування Дня матері відбулося 6 березня 1931 року з нагоди дня народження Імператриці Коджюн. Ініціатором була Асоціація жінок Великої Японії. Свято спочатку не прижилося. Лише після поразки Японської імперії в Другій світовій війні, починаючи з 1949-го, під впливом американських традицій японці почали святкувати День матері щороку кожної другої неділі травня, вітаючи матерів подарунками й гвоздиками.

Цікаво, що в Австралії традиція дарувати подарунки матерям у цей празник виникла ще у 1924 році. Її розпочала мешканка Лайкардт Сіднею Джанет Гайден після того, як відвідала Ньюінгтонський державний будинок для самотніх і забутих жінок. Щоб підбадьорити їх, вона зібрала пожертвування від місцевих школярів, підприємців та навіть місцевого мера, аби придбати для них подарунки. Згодом це стало щорічною традицією австралійців. Разом із подарунками жінкам зазвичай дарують хризантеми (з англійської "chrysanthemum" закінчується на "mum" («ма») - так в Австралії зазвичай називають матерів).

В деяких країнах у День матері започаткували благодійні акції в будинках перестарілих. У Мексиці цього дня для мам влаштовують святкові обіди.

День вшанування матерів в Україні

В Україні свято матерів заснували указом президента лише 10 травня 1999 року, а святкувати почали з 2000-го. Проте українці цей день відзначали і раніше. Українська діаспора в Канаді ще на початку ХХ століття (у 1928 році) почала вітати матерів. Наступного року ініціативу підтримала жіноча громадська організація «Союз українок Галичини», звернувшись до громади щодо встановлення Дня Матері. Ініціатором урочистостей була Олена Кисілевська, редактор тижневика «Жіноча доля». За сприяння «Союзу українок Канади» свято почали празнувати на території Західної України (спочатку у Львові, потім на Тернопіллі і т. д). Українська громада щиро підтримала цю пропозицію, і впродовж 10 років матерів вшановували у першу неділю травня аж до 1939 року. Організації «Просвіта», «Рідна школа», «Пласт», «Сокіл» та інші організовували в ці дні концерти, конференції, фестивалі.

З 1939 по 1991 рік, коли Україна була у складі СРСР, День матері було заборонено, адже радянська влада мала свої революційно-атеїстичні свята, що були обов’язковими на всій території Союзу. Тоді в пошані було відзначення 8 березня – День солідарності жінок у боротьбі за свої соціальні та політичні права (до речі, теж започатковане у США на початку ХХ століття). Святкують його в Україні й донині, проте воно набуло іншого змісту: це день вшанування краси, ніжності, жіночності і весни.

З 1999 року завдяки зусиллям громадських організацій, зокрема «Союзу українок», в Україну повернулося свято День матері. За часів незалежної України згідно з указом Президента від 10 травня 1999 року матерів вшановують у другу неділю травня.

Останніми роками, відколи в Україні триває війна, до Дня матері в Києві проводять урочисту ходу, в якій беруть участь матері та дружини загиблих воїнів зі всієї України, ветерани та бійці, багатодітні сім’ї, сім’ї з онкохворими дітками, іноземні гості тощо. Закінчується акція молебнем та покладанням квітів загиблим воїнам.

Нині день вшанування матері набуває більшого символізму. Адже її роль полягає не лише у боротьбі за мир і проти насилля. Перш за все їй Богом дана надзвичайна місія - народжувати і виховувати дітей, дбати про їх духовний, моральний і фізичний розвиток. Саме матері відводиться роль берегині сім’ї, родини (в Україні так було споконвіку). Саме вона має прищеплювати дітям любов до рідної землі, дбати про те, щоб нащадки пам'ятали свою національну спадщину і походження. А найголовніше - навчити умінню любити, співчувати, розпізнавати добро і зло і робити у житті правильний вибір. Тож зі святом Вас, дорогі наші матері!

Кореспондент