З березня в Івано-Франківській центральній міській клінічній лікарні (ЦМКЛ) працює новітнє обладнання з мамографії (рентгенографії молочних залоз). За його допомогою тут проводять скринінг раку молочної залози (РМЗ). Це профілактична процедура з перевірки жіночих грудей на наявність онкозахворювання ще до появи його ознак або симптомів, яка допомагає виявити цю патологію на її ранній стадії, коли недугу найлегше вилікувати.
Що справа вкрай важлива, засвідчує те, що у структурі онкологічної захворюваності жінок в Україні перше місце посідає саме РМЗ і що в нас фактично щогодини хтось помирає від нього. А тим часом багатолітній досвід боротьби з таким лихом у світі доводить, що йому легше запобігти, якщо вчасно локалізувати, ніж потім нейтралізувати, навіть застосовуючи такі агресивні методи, як хіміотерапія чи видалення молочних залоз. І саме скринінг РМЗ рятує життя й здоров’я жінок…
Причому обстеження у ЦМКЛ здійснюють на 3D-апараті, тобто на тривимірному мамографі, який забезпечує цифровий томосинтез грудей, і на відміну від традиційного, двомірного, профільного устаткування, «дивиться глибше й оглядає зусібіч», інакше кажучи, виявляє більше випадків раку молочної залози, знижує ймовірність повторного візиту тощо. Тобто тут досягають кращих результатів за порівняно нижчого рентгенівського випромінювання.
– Це наразі єдиний мамограф такого класу в нашій області, – розповідає завідувач рентгенологічного відділення ЦМКЛ Ігор СОКОЛОВСЬКИЙ. – Напередодні він успішно пройшов тестування на безпеку для персоналу та пацієнтів, котрі безпосередньо стикатимуться з ним, та наших працівників із суміжних робочих приміщень лікарні. Таку його ретельну перевірку здійснили спеціалісти відповідних державних служб.
Отож працюємо… Й одразу наголошу, що проводимо обстеження абсолютно безплатно для наших пацієнток – держава в особі Національної служби здоров’я України подбала про це. А ще такий доволі вартісний 3D-мамограф придбано коштом міського бюджету з прицілом на певні перспективи в розвитку нашої лікарні. Наразі ми проводимо суто скринінг РМЗ. Та це лише, сказати б, перший етап роботи в цій царині. Тим часом у функціях апарату передбачено під’єднання до нього за потреби відповідного пристрою, що дозволятиме, скажімо, зробити під контролем рентгенівського променя пункцію точно з того місця, звідки потрібно її взяти.
А то вже наступний етап такої роботи. І ми зможемо перейти до нього орієнтовно через рік-півтора, коли лікарня одержить ліцензію на здійснення в її стінах інтервенційної мамології, тобто комплексної діагностики патології молочних залоз – від первинної до глибинної оцінки… Адже адміністрація ЦМКЛ поступово провадить нині роботу над створенням нового спеціального відділення, в якому здійснюватимуть не лише мамографію, а й інші необхідні в таких випадках дослідження. Щоб пацієнтки мали змогу відразу проходити весь комплекс потрібних обстежень, як мовлять, під одним дахом, в одному місці. В Європі і в світі це звуть One Stop Mammo (дослівно «Одна зупинка для молочної залози»).
Щоб не було більше такого зокрема, як ще є нині, коли жінки, вже маючи на руках наше обстеження, ідуть потім з ним на консультацію: кудись на УЗД, до мамолога, в онкоклініку чи в інше місце на процедуру з пункції. І те ходіння розтягується на тижні й довше, а час минає, і це зле, бо, скажімо, якщо підозра на патологію за результатами нашого скринінгу справджується, то з’ясовується, що втрачено дорогоцінні дні, що лікування треба було починати негайно…
Звісно, розвиткові раку молочної залози ліпше й легше запобігти, ніж відтак його позбутися. Тому й закликаємо жінок регулярно проходити обстеження на мамографі. Особливо тим належить це робити принаймні раз на рік, кому минуло 40. Навіть якщо жінку нічого не турбує. Бо такі особи вже опиняються у групі ризику, і чим жінка старша, тим ступінь ризику вищий. До того ж у цьому віці якраз змінюється структура молочної залози: до 40 років вона більш залозиста й така щільна, що може приховувати якісь зміни, а опісля вже стає такою, що є можливість бачити всі відхилення від норми в ній, якщо такі є.
Звісно, із правила «після 40» є винятки. Якщо, наприклад, матір 35-річної жінки померла від раку грудей, а її старшій сестрі зробили операцію на молочній залозі, то їй не треба чекати, коли буде 40. Чим швидше вона вдасться до мамообстеження, тим краще для неї.
Хотів би принагідно спростувати й чутки, які блукають між жінками, що мамографія – це нібито болісна процедура. Якщо начитатися в інтернеті всіляких відгуків, то можна й справді навіяти собі такі відчуття. Насправді ж технологічно нічого страшного в тому немає. Так, характер процедури й на обладнанні сучасного покоління той самий, що й у стандартних умовах: груди доводиться стискати. Але теперішній апарат максимально чутливий до щільності й сили того стискання, й автоматично регулює його рівень залежно від індивідуальних особливостей кожної пацієнтки.
Словом, просто треба зважитись і прийти на огляд, навіть якщо нічого не турбує. Причому – обов’язково з направленням від сімейного лікаря з кодом послуги 59300-00.
Загалом ми проводимо впродовж року в середньому вісім тисяч обстежень зі скринінгу РМЗ і десь у пів відсотка випадків із них виявляємо відхилення від норми. Відсоток невисокий, бо наше відділення – це не онкопідрозділ, і те, що ми робимо, ще раз підкреслюю, лише скринінг, і приходять на обстеження переважно ті, хто не відчуває жодного дискомфорту, й лише тому, що їм сповнилося 40. Наше завдання на цьому етапі, повторюю, – це виявлення в жінок імовірного РМЗ на його ранній стадії, що дає змогу в 99 відсотках випадків домогтися їх зцілення від цього онкозахворювання…
Власне, як продовжує тему лікарка-рентгенолог рентгенологічного відділення ЦМКЛ Олександра ХВЕСЮК, кожна жінка починаючи з 18 років має проводити й відповідне самообстеження. «Якщо знаходите якийсь вузлик, коли вас щось болить чи є якісь видозміни, то обов’язково потрібно записатися на консультацію до лікаря, – рекомендує вона. – Зазвичай рак молочної залози найчастіше діагностують у 40–50 років, однак онкологічні захворювання мають тенденцію молодшати, тому існує ризик для всіх». За її словами, жінкам до 40 років потрібно регулярно проходити ультразвукове дослідження.
Як повідала рентген-лаборантка рентгенологічного відділення ЦМКЛ Тетяна БАБЕЛЬСЬКА, щоб потрапити на скринінг, потрібно спершу звернутися до сімейного лікаря для отримання електронного направлення з кодом 59300-00, потім телефоном – до колцентру чи реєстратури консультативної поліклініки ЦМКЛ і стати на відповідний облік, тобто обрати день і годину, коли слід прийти на процедуру. До речі, жінкам варто обирати дату, узгодивши це зі своїм менструальним календарем: ліпше записатися на огляд на початку циклу (з 6-го по 11-й день).
Причому, готуючись до мамографії, необхідно того дня відмовитися від використання косметичних засобів (антиперспірантів, лосьйонів, кремів, присипок, парфумів), а за три дні до обстеження – від кофеїну і продуктів з його високим вмістом. Необхідно і вбратися так, аби змогти легко роздягтися до пояса. Бажано мати з собою, звісно, за наявності, результати попередніх обстежень (диск, плівка, опис тощо), а також особисту амбулаторну картку (якщо її нема, можна завести нову в реєстратурі перед обстеженням). Хто ж захоче отримати зображення мамографії відразу на руки, мусить взяти з собою і чистий комп’ютерний диск.
У період вагітності та під час лактації проходити мамографію не можна. А якщо у грудях є імпланти, то про це слід заздалегідь попередити лікарів перед обстеженням. Тоді рентген-лаборант вибере такий ступінь стискання при обстеженні, щоб не пошкодити імплант…
Як стверджують фахівці, лише до десяти відсотків випадків захворювання на рак молочної залози спричинюють генетичні порушення в організмі жінок, тоді як решта пов’язані з несприятливими для здоров’я чинниками довкілля та способу життя людей. Тому в ЦМКЛ спільно з європейськими партнерами у сфері охорони здоров’я та наукових досліджень працюють і задля сприяння профілактиці РМЗ у рамках проєкту ELISAH (European Linkage of Initiative from Science to Action in Health – Європейський зв’язок ініціативи від науки до практики в охороні здоров’я).
Цей проєкт із бюджетом у майже мільйон євро, розрахований на три роки, здійснює консорціум з 11 європейських інституцій (у тому числі – й ЦМКЛ). А координує його Національний інститут онкології Італії. Проєкт утілюють у життя шляхом колективного вивчення рівня забруднення довкілля, антропогенного впливу на середовище проживання, а також дії таких чинників, як нездорове харчування, недостатня фізична активність, вживання алкоголю, куріння. Для цього сформовано потужну команду фахівців різного профілю. І їхню роботу спрямовано на вивчення багатогранної природи раку молочної залози, з огляду на тісний взаємозв’язок між чинниками ризику щодо появи-виникнення цього захворювання.
Загалом місія ELISAH – посприяти розробці обґрунтованої політики відповідно до принципів, викладених у європейському плані «Перемогти рак». Проєкт складається з двох етапів. На першому мультидисциплінарні експерти проведуть ретельний аналіз національних планів боротьби з раком серед країн, інституції яких входять до консорціуму, а також рівня захворюваності на РМЗ та розподілу його чинників ризику. Другий етап передбачає розробку інноваційних заходів, адаптованих до конкретних регіонів і спрямованих на подолання наявних там обмежень у профілактиці раку молочної залози, створення вебплатформи для зміни способу життя, формування цільових ініціатив з підвищення обізнаності широкого загалу про чинники ризику розвитку недуги та скринінги РМЗ у визначених регіонах.