Під час купівлі м'яких контактних лінз (МКЛ) слід звертати увагу на термін та режим носіння, рекомендовані виробником. Ці параметри визначають максимальний діапазон часу та умови, за яких оптика зберігає властивості та забезпечує заявлений офтальмологічний ефект.
Що таке термін заміни
Цей параметр позначає період придатності МКЛ (після відкриття пакування та початку лікування). З часом контактна оптика втрачає прозорість та еластичність. Такий процес відбувається не тільки в силу технічних характеристик матеріалу, з якого виготовлено лінзи, але й через відкладення, які накопичуються на їхній поверхні та сприяють зниженню показників киснево- та водопроникності. Використання м'якої контактної оптики довше визначеного виробником строку загрожує серйозними проблемами для очей — від інфекційних захворювань до розвитку незворотних патологічних процесів.
Класифікація лінз за тривалістю використання
На перший погляд, що більший термін носіння МКЛ, то зручніше та дешевше для пацієнта. Але не все так однозначно, оскільки на першому місці під час вибору оптики має стояти лікувальний ефект. Є декілька варіантів МКЛ, які потрібно замінювати:
- щоденно;
- планово;
- щоквартально;
- щорічно.
Лінзи, призначені для щоденної заміни, підходять усім пацієнтам, зокрема з важкими формами порушення рефракції, бо забезпечують стерильність оптики. У цьому разі щодня вдягається нова пара лінз. Планові лінзи місячні змінюються на нові через 2 або 4 тижні, але за умови щоденного дотримання рекомендованого режиму догляду. Варто зауважити: лікарі-офтальмологи схильні до думки, що в разі довгого носіння контактної оптики ризик ускладнень зростає.
Чому термін застосування лінз може скорочуватися
Через хворобу, алергії, зміни умов роботи або життя очі стають гіперчутливими, підвищується або знижується сльозопродукція, з'являються запалення та набряки. На цьому тлі на лінзах посилено формуються відкладення, які скорочують термін їх служби.
Інший фактор, який суттєво впливає на довговічність МКЛ, — правильний догляд. Через використання неякісних розчинів для зберігання чи недотримання гігієни оптика швидше втрачає свої властивості.
Основну увагу потрібно приділити щоденній гігієні обличчя та рук перед застосуванням лінз. Також слід користуватися тільки сертифікованими препаратами для догляду за МКЛ, зберігати їх у герметичних стерильних контейнерах. За правильного догляду та режиму носіння м'яка контактна оптика дає повне відчуття 100% зору.