Синдром провини вцілілого. Лариса Заграй: Якщо ви у безпеці, сприймайте це як ресурс для себе, своїх рідних, який після війни зможете використати для відбудови країни

Понад три місяці триває війна. Нині побутує думка, що чимало людей нерідко відчувають провину вцілілого, оскільки перебувають у безпеці, а десь потерпають і гинуть їхні краяни. Правда, провину можуть відчувати не тільки ті, котрі покинули свої домівки і перебралися у порівняно безпечні області чи ті, які виїхали за кордон, а й навіть ті, хто залишився та активно допомагає наближати перемогу. Адже прагнуть робити більше, ніж виходить, бо комусь нині важче, а хтось докладається значно більше…

Що ж робити, аби відчуття провини не накрило з головою і як таким людям позбутися докорів сумління? Про це розповідає доктор психологічних наук, професор, декан факультету психології Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Лариса ЗАГРАЙ:

– Щоб розібратися з різними феноменами, синдромами, які останнім часом циркулюють у медійних просторах, зокрема із синдромом вцілілого, насамперед потрібно з’ясувати: по-перше, чи охоплює він усіх людей, які перебувають у безпеці? По-друге, чи це нормальна реакція людини на ситуацію? І чому в одних людей така реакція виникає, а в інших – ні? По-третє, як з цим впоратися?

Провина вцілілого – це, за визначеннями, вид провини, який переживає людина після травматичної події (смерть близьких, обстріли, напади, агресію тощо). Симптомами такого переживання є нав’язливі думки, спогади про травматичну подію, страх, розгубленість, відчуття безпорадності, апатія, відсутність мотивації, небажання комунікувати, проблеми зі сном тощо. Тому не всіх, хто перебуває у безпеці, стосується такий синдром. Хоча багато людей, які не пережили травми, можуть непокоїтися через те, що хтось гине, а вони у безпеці, хтось не має чогось, а вони мають, їхні рідні з ними, а чиїсь воюють чи загинули, що вони виїхали, а їхні батьки залишилися тощо.

Рівень цих переживань також є різним. Одні люди більш драматично це переживають, інші менш. Це нормальна реакція людини, в якої є емпатія, тобто здатність до співпереживання. Однак цією властивістю наділені далеко не всі люди. Інакше ми жили б без воєн, соціальних потрясінь, численних безглуздих конфліктів, у взаєморозумінні, підтримці одне одного. Таким людям набагато складніше у нашому світі, вони переймаються проблемами інших, переживають за інших, намагаються підтримати, допомогти, їм складно переживати власний добробут, щастя, коли навколо них багато горя й нещасливих людей.

Крім цього, часто у таких людей є загострене відчуття провини, і неважливо за що. Провина – дуже неоднозначне відчуття, яке, з одного боку, може спонукати людину до гарних вчинків, коли вона розуміє свої обов’язки, з другого – призводить до звинувачень себе, до глибокої депресії. Почуття провини складається зі страху та аутоагресії. Тому з такими переживаннями також варто працювати за допомогою психологів.

Як справлятися з провиною вцілілого? У більшості випадків працювати із такими переживаннями повинні фахівці, оскільки це передбачає роботу з травматичним досвідом.

Полегшити процес переживання провини вцілілого можна, усвідомивши, що ця проблема є доволі поширеною серед багатьох людей. Переживати провину – це не означає, що ви у чомусь винні. Ваші переживання є нормальною реакцією у період війни.

Спробуйте проаналізувати, кому ваші дії (перебування у безпеці) завдають шкоди, хто від цього постраждав. У чому саме я себе звинувачую.

Прийміть непередбачуваність обставин, спробуйте досягти розуміння, що неможливо контролювати все життя.

Відмовтеся від своєї відповідальності за все, що може відбуватись у житті. Оскільки ми не все можемо контролювати, прогнозувати, не за все можемо відповідати. Є багато ситуацій, подій, які треба просто приймати. Головне – навчитися правильно на них реагувати. Навчитися усвідомлювати й проявляти свої переживання, емоції (біль, горе, співчуття, тривогу, страх тощо).

Визначте зону власної відповідальності – що є в межах наших можливостей – піклуватися про дітей, близьких, допомагати тим, хто потребує нашої підтримки, виконувати добре свої професійні обов’язки тощо.

Якщо ви у безпеці, сприймайте це як ресурс для себе, своїх рідних, який після війни зможете використати для відбудови країни. Це та опора, яка може допомогти впоратись із почуттям сорому за те, що ви у безпеці.

Основне завдання нині для всіх – це вижити, зберегти своїх близьких, рідних, допомагати, підтримувати, розуміти інших і пам’ятати: «Світанок близько. Тримаймо стрій!»

Редактор відділу газети “Галичина”