Не так давно чи не в усьому світі відзначили настання року Бика за давньокитайським календарем. У самій Піднебесній майже два тижні святкували цю подію. З тієї нагоди, скажімо, навіть до мерії Івано-Франківська надійшло празничне відеовітання його жителів від віцемера міста-партнера Наньніна Ванга Куна…
Власне, тяглість до східної екзотики спостерігається в нашому суспільстві ще чи не від зорі незалежності України. Нам, українцям, як з’ясувалося, досить легко прищепити чужоземні цінності, наче ми й справді – спільнота без роду і племені. А тим часом маємо свій предковічний календар – один із найдавніших на Землі. І йому теж притаманний тотемний сегмент.
Отже, за давньослов’янським КолоДаром, після весняного сонцестояння, що, як заведено вважати, припадає на 22 березня, а по суті, маємо його вже сьогодні, настане 7529 рік. Згідно з тотемним календарем наших пращурів, він минатиме під егідою «Півня, який кукурікає». А як відомо, цей птах, коли піє-співає, слугує символом світанку, бо, по суті, провіщає закінчення ночі, темного періоду доби, й настання дня, світлої пори...
Наші пращури не лише «увічнили» півня в тотемному календарі, а й у звичному житті вважали його священним птахом. Його асоціювали із сонцем, оскільки він кукурікає на світанку. Як вважали, саме півень своїм співом розганяє темряву, будить природу, піднімає зі сну людей, всю фауну і флору.
Згадаймо хоча б такі крилаті вислови, як «до перших півнів…» чи «ще треті півні не співали…». За народними переказами, вже після першого «кукуріку!» щезала всіляка потойбічна нечисть, образно кажучи, налякана попередженням півня про те, що незабаром з-за обрію виткнуться перші сонячні промені, смертельні для інфернальних сутностей.
Отже, «Півень, який піє» у слов’янському КолоДарі – це символ перемоги Світла над Темрявою, і цього нового року по-слов’янськи це відчують усі без винятку. Бо він стане для українців, які з діда-прадіда живуть на своїй споконвічній землі, добою боротьби за добробут – спільний для всіх, а отже, свій для кожної родини і громадянина зокрема, періодом змагання з негативними рисами характеру – як особистісними, так і всього нашого суспільства, щоби врешті-решт перемогти у цій нелегкій боротьбі за щастя, яку ми вже майже три десятиліття наразі безуспішно ведемо у «своїй хаті» – незалежній державі.
Символи року багато в чому пов’язані зі звичками цього птаха. Півень наділений почуттям справедливості й ревно захищає від сторонніх те, що належить йому. А галасливий він не просто так, а від надлишку почуттів. Призначення цієї жвавої птиці – пробуджувати усіх довкола з того загального летаргу щодо свого місця і призначення в цьому житті, закликаючи озирнутися й задуматися. Навіть якщо не взятися за зміни, то хоча б прокинутися й усвідомити, в якій нелегкій дійсності ми живемо. І головне – зрозуміти, чому? І тоді спаде полуда з наших очей…
Словом, 2021-й, за давнім слов’янським календарем, можна вважати, повторимо, Роком перемоги Світла над Темрявою. Однак слід пам’ятати, що вікторію здобувають у бою. Тим-то навряд чи 7529-й видасться легким і приємним. Та все ж нам і нашій країні судилося цього року врешті припинити блукати манівцями, не відаючи куди йти, і стати свідомими своєї мети, як твердить його тотем за КолоДаром.