Нам слід готуватися до третьої хвилі пандемії COVID-19. Ще кілька тижнів тому ВООЗ заявила про збільшення випадків захворювання в усьому світі і пов’язує це з поширенням штаму «Дельта», який значно швидше передається та набагато небезпечніший за попередні штами.
Що варто знати про цей різновид коронавірусу, які його особливості та як від нього захиститися? Вперше штам «Дельта» ідентифікували торік у грудні в Індії. А вже у липні 2021-го його зафіксували в 111 країнах, і, за прогнозами ВООЗ, за кілька місяців він домінуватиме у світі. Його характеризує передусім вища порівняно з іншими штамами контагіозність. «Дельта» поширюється швидше за інші штами, він у 1,6 раза агресивніший, у 2,3 рази частіше призводить до госпіталізації, у 1,5 рази частіше – до реанімації.
Учені все ще збирають дані про те, чи цей штам є більш смертельним за інші варіанти COVID-19. Однак, аналізуючи ситуацію з поширенням «Дельти» у Великій Британії, можна стверджувати, що рівень госпіталізацій та смертності може зрости серед невакцинованого населення.
Симптоми при зараженні «Дельта»-штамом коронавірусу відрізняються від попередніх – найпоширенішими вважають лихоманку, головний біль, біль у горлі та нежить, повідомляє пресслужба Міністерства охорони здоров’я України. При цьому кашель і втрата нюху або смаку є менш поширеними симптомами. У МОЗ зазначили, що серйознішими симптомами «Дельти» є порушення слуху, розлади шлунково-кишкового тракту, утворення згустків крові, що призводять до загибелі тканин, гангрен тощо.
На 6 серпня в нашій області отримали позитивні результати під час проведених у референс-лабораторії ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» в Івано-Франківську досліджень біоматеріалу 10-ти її жителів, в яких виявили «Дельту» й тим підтвердили циркуляцію й на Прикарпатті цієї мутації вірусу SARS-CoV-2.
Чи захищають від штаму «Дельта» наявні вакцини? За попередніми даними Департаменту охорони здоров’я Великої Британії вакцини на 60-80 відсотків захищають від COVID-19 загалом та на 95 – від ускладнень, через які можлива шпиталізація. Український уряд посилив контроль пасажирів, які прибувають з країн, де зафіксовано спалах штаму «Дельта». Однак найефективніший спосіб захисту – цілковита вакцинація (дві дози).
Нагадуємо, на Прикарпатті функціонує вісім центрів масової вакцинації. Зокрема в Івано-Франківську на вулицях Целевича, 34 і Мазепи, 142 А та в «Епіцентрі», в Коломиї на вул. Лермонтова, 3, в Калуші на вул. Богдана Хмельницького, 32, в Надвірні на вул. Федьковича, 4, в Косові на вул. Грушевського, 1, у Верховині на вул. Жаб’євській, 70. Вони працюють щодня з 10-ї до 16 год. і лише в «Епіцентрі» – тільки в суботу й неділю так само в названі години.
Вакцинація – єдиний ефективний спосіб захистити себе і своїх рідних від COVID-19! І не забувайте також дотримуватися дистанції, носити маску та мити руки! За перших же симтомів захворювання звертайтеся за медичною допомогою до найближчого закладу охорони здоров’я або до сімейного лікаря.