На виборах президента США вдалося перемогти одному з найуспішніших політиків світу, демократові Джо Байдену, який обійшов республіканця, чинного президента Сполучених Штатів Дональда Трампа. Він набрав найбільшу кількість голосів американців в історії. Байден стане найстаршим президентом США: коли заступить на посаду, йому сповниться 78 років.
Як відомо, Байден ставиться до України з симпатією. Після Революції Гідності політик відвідав Київ та висловив підтримку новому керівництву України з боку Вашингтона. На інавгурації Петра Порошенка очолив делегацію США. Крім цього, після початку російсько-української війни, Байден почав відстоювати жорстку лінію у відносинах із Москвою. Як тепер, після перемоги Байдена, розвиватимуться відносини України зі США, ми поцікавилися в експертів.
Олексій ГАРАНЬ, професор політології Національного університету «Києво-Могилянська академія», науковий директор Фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва:
– Для України дуже важлива двопартійна підтримка, яка є в американському Конгресі. І вона збереглася б, незалежно від результатів виборів у США. Це, думаю те, з чого ми маємо починати.
З приводу перемоги Байдена. Для нас є добрим те, що політика Байдена буде передбачуваною не тільки щодо України, а й загалом. Вона буде більш прогнозованою, ніж політика Трампа. Політика Байдена задіяна на діалог з партнерами США, на діалог з міжнародними інституціями і виконання міжнародних договорів. Якщо говорити про Україну, то Байден, безумовно, дуже добре знає її, на відміну від Трампа. Байден добре розуміє, як рухаються реформи в Україні з усіма плюсами і мінусами.
Трамп надав Україні летальну зброю. І це стало кроком вперед, порівняно з адміністрацією Обами, де Байден був віцепрезидентом. Але Байден не буде змінювати цієї політики. Більше того, думаю, що він не піде на якісь непередбачувані кроки в стосунках з Росією, як це можна було очікувати від Трампа, який робив дуже суперечливі заяви. У Байдена буде чіткіший курс стосовно Росії, тобто в нього є розуміння того, що вона становить загрозу.
Сергій АДАМОВИЧ, доктор історичних наук, професор Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника:
– Перемогу Джо Байдена і демократів на виборах в США необхідно розглядати як звичне явище в американській двопартійній політичній системі і в контексті політичного протистояння протягом півтора століть між Республіканською і Демократичною партіями, які періодично змінюють одна одну при владі.
Однак завдяки Дональду Трампу США за його каденцію розколюється на непримиренні частини і дедалі більше нагадує Україну за ступенем суспільного протистояння. Є імовірність, що Д. Байден спробує згладити ці протистояння, зменшити градус популізму, і США стануть більш передбачувані в зовнішній політиці і стабільніші у внутрішній.
Що віщує для України перемога демократів? Традиційно демократи більше схильні в зовнішній політиці до ізоляціонізму і переключення на внутрішні американські проблеми, а республіканці більше уваги приділяють світовому пануванню. Своєю чергою, вихідці з України теж частіше голосують за республіканців. Проте адміністрація Дональда Трампа не приділяла аж надто значної уваги питанню України.
Проте, нам не варто переживати з цього приводу. Україна в будь-якому разі залишиться важливим партнером для США, й офіційний Вашингтон і надалі підтримуватиме її на противагу Росії. Джо Байден завдяки попередньому досвіду добре знайомий з Україною і сподіваємося буде ефективно сприяти реформам в країні. Частина українських політиків, на кшталт Арсенія Яценюка, може сподіватися на посилення власних позицій завдяки добрим особистим зв’язкам із демократами. Найголовніше, що Україна сама повинна ставати сильнішою і тоді з нею рахуватимуться будь-які політичні режими.
Ігор ДОЦЯК, директор центру соціальних досліджень, кандидат політичних наук, доцент кафедри політології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника:
– Відносини України і США, звичайно, зміняться. Вони стануть більш системними, прогнозованими і цілеспрямованими. Адже Байден – це системна людина, що з 30 років займає високі державні посади, розпочинаючи від сенатора. Це людина, яка буде максимально використовувати інституційні можливості та опиратися на загальні підходи експертів. Перші його заяви, зокрема про повернення до договору про боротьбу з глобальним потеплінням, свідчать про це.
Також дуже важливо, що Байден працював з Україною, у нього є достатній рівень знань про нашу державу. Це, звісно, впливатиме на характер політики відносин.
Ми бачили, що окремі українські посадовці втягувалися у президентську виборчу кампанію в Америці. Думаю, нині трохи не комфортно тим, які були долучені до збору компромату, пошуку інформації, яка б мала вплинути на вибір у США.
З огляду на це, вважаю, формуватиметься політика відносин між Україною і США. Уже чимало експертів говорять, що вона буде націлена на боротьбу з корупцією, на посилення антикорупційних процесів в Україні. Політика буде більш системною і радикальною за певними напрямками. Як відомо, політика попередньої адміністрації не носила системного характеру, часто приймали взаємовиключні, контраверсійні рішення.
Олександр ПАЛІЙ, політичний експерт:
– Буде значно збільшена увага США до України. Україні допомагатимуть, але водночас і вимагати реформ. І це дуже добре для України. Також слід очікувати продовження військової допомоги Україні. Заяви Байдена щодо Росії і Путіна були дуже сприятливі для України. В США достатньо багато і політиків з обох партій, і є професійні дипломати, знайомі з українською тематикою. Тому для нас обрання Байдена – серйозний позитив. Будемо сподіватися, що новій американській адміністрації вдасться швидко вгамувати передвиборчі пристрасті й відновити національну єдність у США.
Тож очікування переважно дуже позитивні. Думаю, владі слід терміново обміркувати інвестиційні пропозиції для американського бізнесу, тому що нам потрібні від заокеанських партнерів не лише суто інвестиції і ноу-хау, маємо докласти зусиль, аби зробити підтримку Штатами України ще міцнішою.