Що таке ІПСО і як цим користуються рашисти?

Кожен із нас стикався з інформаційно-психологічними операціями (ІПСО) за час повномасштабної війни в Україні. І кожен із нас лякався та панікував. Росія постійно посилює психологічний тиск на українців.

Ключове повідомлення, до якого у підсумку зводяться подібні російські вкиди і дії у тому, що влада і ЗСУ безсилі проти російського вторгнення.

Інформаційно-психологічна операція це дещо видозмінений переклад поняття Psychological Operations, (PSYOPS). Значення, якщо максимально спростити, полягає в тому, щоб спочатку вплинути на настрої груп у суспільстві. На наступному етапі поширення таких настроїв прямо позначиться на діях представників цього ж суспільства. ІПСО застосовують і в мирний, і у воєнний час. Під час нинішньої війни йдеться про те, щоб передусім забезпечити загарбнику оптимальні умови для взяття під контроль територій, тобто зробити все, щоб українці не чинили опір російським окупантам.

До елементів ІПСО відносяться дезінформація, пропаганда, перебільшення певної інформації або применшення іншої, диверсії в тилу, кібератаки.Часто певну інформацію запускають через майданчики пропаганди, щоб надалі вона поширювалася вже самими носіями, ставала «вірусною». Очевидною метою росії зараз є деморалізація і паніка.

Інформація почута «сарафанним радіо» найбільш небезпечна. Люди схильні довіряти оточуючим, особливо якщо одну й ту саму інформацію з певними висновками оточення ширить масово. Часте формулювання - «влада приховує правду», тоді як лише той чи інший Телеграм-канал або чат у Вайбері представляється як єдине надійне джерело інформації. Проблема в тому, що багато людей не замислюються про те як впливає на інших інформація, яку вони озвучують. Ваш сусід, який ширить російські фейки про «масову здачу ЗСУ в полон» цілком вірогідно не є російським шпигуном. Просто він не дотримується інформаційної гігієни. Саме по собі «розумне і загадкове» слово «ІПСО» може перетворити вас на експерта в його очах.

До цього варто додати ще одне: будь-який сайт чи видання, де війну з росією називають «спеціальною військовою операцією» – вже є складовою російських інформаційно-психологічних операцій.