Останні зміни в системі надання субсидій тим громадянам України, котрі мають право на них, викликають неоднозначну реакцію серед загалу зацікавлених споживачів комунальних послуг…
Мій знайомий пенсіонер вперто називає комунальні платежі податками. Так і каже: «А піди-но подивись мені на показники лічильників, бо вже податки пора платити». І хоч я і пояснюю, що податки і комуналка – то речі різні, він вперто не хоче того слухати. Тому вже наступного місяця все повторюється знову.
Цього року, щоправда, він потрапив у халепу з субсидіями. Після урядового перерахунку пенсій йому не призначили субсидії на неопалювальний період. «Все, що додали, – бурчить, – заберуть із податками». Втім, думаю, тут він трохи лукавить, бо додали йому таки більше до пенсії, ніж він сплачував за комунальні послуги влітку. Однак нині він не знає, що має робити. Бо у органах соцзахисту його запевнили, що нової заяви для отримання субсидії писати не потрібно, та порадили звертатись до них після 15 жовтня. Та тут уже і жовтень минув, і ціну на газ нову уряд затвердив, а з субсидіями нічого не зрозуміло. Радили звертатись на початку листопада, однак, зрозуміло, що за час від затвердження нових тарифів на газ пройшло замало часу і соцзахист просто не встигає порахувати, кому і скільки держава «допомагатиме». Останнього разу, розповідає знайомий, порадили почекати ще кілька тижнів. Мовляв, усім, хто має отримувати субсидії, надішлють листа, в якому все пояснять. «Але ж як я маю платити податки за жовтень?», – бідкається він.
Між іншим, у подібну ситуацію, думаємо, потрапило чимало українців. Очевидно, що довідалися про це і в уряді, бо на урядовому інтернет-сайті «Тeplo.gov.ua» уже навіть з’явилося роз’яснення, скільки платити, коли субсидії ще не пораховані.
Отже, як запевняють урядовці, якщо субсидію ще не нараховано, потрібно сплачувати свій обов’язковий платіж, той, який було розраховано до сплати за воду, світло та газ у вересні. «Управління соціального захисту населення відповідально справляються з оформленням житлових субсидій, опрацьовуючи в тиждень понад 100 тисяч заяв. Затримки в основному виникають через несвоєчасне подання місцевими органами інформації про склад зареєстрованих осіб, перелік житлово-комунальних послуг і тарифи в місті. У будь-якому разі, якщо управління соціального захисту населення прийняло у сім’ї документи на оформлення урядової знижки у сплаті житлово-комунальних послуг, субсидія їй буде обов’язково призначена з моменту оформлення заяви, та відповідно буде здійснено перерахунок з місяця призначення житлової субсидії», – йдеться на сайті.
Втім, думається, що у цьому разі не варто геть усі провини покладати лише на органи місцевого самоврядування. Бо тарифи на газ у режимі цілковитої секретності аж до оголошення уряду, розробляли саме у Києві. Та й інші державні інституції, задіяні у процедурі затвердження тарифів (маємо на увазі насамперед держрегулятора – Нацкомісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетика та комунальних послуг), також «київські».
Тож якщо у листопаді вам надійте платіжка «без відображення субсидії, допомога від держави буде нарахована і її розмір можна буде побачити у реєстрі субсидіантів – на сайті «subsidii.ioc.gov.ua». У разі ж відсутності у платіжці розміру допомоги, субсидіантам рекомендують сплачувати свій обов’язковий платіж, той, повторимо, який їм було розраховано до сплати за воду, світло та газ у вересні ц. р. Між іншим, хочеться сказати і кілька слів про згаданий тут реєстр субсидіантів. Не раз доводилось чути, що, по-перше, працює він із перебоями, а, по-друге, часто показує зовсім якісь дурниці. Принаймні я особисто стикався з двома такими випадками, коли за певною адресою в Івано-Франківську на сайті вказано, що там отримують субсидії, а власники квартир божаться, що ніякої субсидії і в очі не бачили. Як то кажуть у таких випадках, хтось тут бреше, лиш не можна розібратись достеменно, хто саме. Між іншим, саме на сайті реєстру субсидіантів у Мінсоцполітики рекомендують перевіряти своїх «підозрілих» сусідів перед тим, як поскаржитись на «гарячу телефонну лінію» про незаконне отримання субсидій іншими громадянами на оплату житлово-комунальних послуг або іншої державної допомоги. Однак, якщо реєстр субсидіантів і справді показує неправдиві дані, то таким чином «пильних сусідів» вводитимуть у блуд та ще й даватимуть поживу для сумновідомої хвороби завидющого ока – «української жаби», котра і так занадто часто вражає думки та сумління наших співгромадян.
Отож, як запевняють урядовці, все буде: і субсидії, і розрахунки, лише не всім. Однак я наразі так і не знаю, що порадити своєму знайомому пенсіонерові. Хіба що – сидіти та чекати на листа, що його обіцяють надіслати незабаром. Але так можна дочекатись і до того, що субсидію відберуть уже за те, що є заборгованість за комунальні послуги. Чомусь мене не полишає думка, що саме так усе й задумано.