Регіональний круглий стіл «Регулювання доступу до нафтогазоносних надр» відбувся в Івано-Франківській торгово-промисловій палаті. Участь у дискусії взяли керівник апарату облдержадміністрації Роман Маланій, голова офісу ефективного регулювання (BRDO) Олексій Гончарук, президент Івано-Франківської торгово-промислової палати Андрій Левкович, представник Міністерства енергетики та вугільної промисловості України Олексій Тирошко, керівник департаменту розвитку підприємництва та регуляторної політики МЕРТ Валерій Прокопець, представник Урядового офісу із залучення та підтримки інвестицій Ukraine Invest в Західній Україні Андрій Павлів, депутати обласної ради, керівники ДФС, райдержадміністрацій, представники нафтогазовидобувних компаній, які працюють на Прикарпатті, експерти програм ЄС.
– Нонсенс: Україна має величезні запаси енергоресурсів, але залежна від їхнього імпорту. Запаси природного газу в українських надрах дають змогу повністю забезпечити потреби держави протягом 30 років, а нафти і конденсату – протягом 15. При цьому 81% потреби у нафті та 44% – у газі задовольняється за рахунок імпорту. Державна політика з регулювання доступу до нафтогазоносних надр потребує кардинальної комплексної зміни підходів, – окреслив проблему, що її винесли на круглий стіл, експерт BRDO керівник сектору «Енергетика» Олексій Оржель. – Наша мета номер один – відкритий і рівний доступ до надр усіх інвесторів. Право добувати нафту й газ мають отримувати більш конкурентні компанії. Правила на ринку нафтогазодобування повинні бути максимально прозорі і відпрацьовані. Відтак аукціони на отримання спецдозволів мають бути виключно електронні.
Ще один бар’єр на ринку – закрита і неточна геоінформація. Незважаючи на відсутність прямих законодавчих норм, надрокористувач зобов’язаний викупити у держави всю геологічну інформацію про об’єкт, щодо якого надано спецдозвіл. При цьому 70% інформації є неоцифрованою, а головне – застарілою. Експерта в цьому питання підтримав проректор ІФНТУНГ Максим Карпаш.
Спростити землевідведення та зменшити додаткове соціальне навантаження, з урахуванням власного досвіду на Івано-Франківщині, запропонував керівник бізнес-підрозділу «Захід» ПАТ «Укрнафта» Олег Мальчик. «Коли визначають точку для буріння – визначають ділянку і власника землі. Добре, якщо ця ділянка має кадастровий номер, тоді проводимо перемовини з власником. А якщо це ділянка лісгоспу – то ціла проблема. Лісгосп – користувач, власник землі – обласна рада. Просимо, щоби лісгосп отримав кадастровий номер на земельну ділянку, вони кажуть, що їм того не треба, тому і з місця не зсунуться. Тоді ми йдемо назустріч і приставляємо до цієї історії «ноги», – описав він типову ситуацію.
Теперішнє обговорення можна вважати початковим – через місяць експерти BRDO проведуть в Івано-Франківську ще одну зустріч, на якій остаточно зафіксують пропозиції. Їх обговорять на всеукраїнському рівні, щоби врешті вийти на реальні зміни в галузі. Це дасть змогу узгодити чинне регулювання з практиками ЄС, пришвидшити інтеграцію ринків України та Євросоюзу і забезпечить залучення іноземних інвестицій у нафтогазодобувну галузь.
М. П.