Ми вже писали ("Цікава логіка міністра Насалика") про проблеми із домашніми світловими електростанціями (СЕС), які з’явилися напередодні голосування у Верховній Раді за законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії», котрий змінив правила на цьому ринку. Попри застереження експертів та ЗМІ про те, що таким чином замість власне «забезпечення конкурентних умов» робиться прямо протилежне, народні депутати 25 квітня таки проголосували за згаданий закон. Більше того, уже буквально в останні години свого перебування на посаді Президента Петро Порошенко підписав його.
Отже, депутати, а за ними і глава держави, скасували «зелений» тариф для всіх наземних домашніх СЕС потужністю до 30 кВт, у тому числі і для тих, котрі вже збудовані та успішно працюють.
Ми уже розповідали про те, що тарифи на «зелену» енергетику в Україні є одними з найвищих у Європі (публікація – «Дивна логіка міністра Ігоря Насалика»). І коли екологічні електростанції виробляли лише 2 відсотки усієї електроенергії, то з ДП «Енергоринок» за це вони отримували 8 відсотків коштів. Власне, спочатку мова йшла саме про те, щоби привести цей тариф до розумного розміру, в тому числі через проведення спеціалізованих аукціонів: хто запропонує найнижчий тариф, той і отримає право на спорудження СЕС. Однак вийшло якраз навпаки.
«Закінчилися ці майже дворічні обговорення тим, що депутати зберегли надвисокі тарифи для великих станцій до 2020 року, – стверджує голова Асоціації споживачів енергетики та комунальних послуг, колишній член НКРЕКП Андрій Герус. – Якщо станція запрацює до того часу, то їй цей високий «зелений» тариф фіксується до 2030 року. А якщо такі проекти мають підписаний попередній договір з «Енергоринком», то зможуть запускати свої станції і після 2020-го.
А от «зелений» тариф для всіх дрібних наземних домашніх станцій було скасовано поправкою 24, за яку проголосували 226 депутатів… Тому всі наземні домашні СЕС, згідно з цим законом, мають віддавати електроенергію у мережу безкоштовно».
Цікаво, що аргументуючи необхідність такої зміни законодавства, чиновники вдавалися до маніпуляцій та відвертої брехні. Наприклад, міністр енергетики Ігор Насалик розповідав депутатам, що саме через домашні СЕС тарифи на електроенергію для населення можуть зрости до 4 гривень за кіловат/годину. Втім, за словами згадуваного експерта, домашні СЕС, кількість яких наближається до 10 тисяч, отримували з «Енергоринку» лише 0,3 відсотка коштів. Разом з тим великі промислові СЕС, якими володіє Рінат Ахметов та інші дуже небідні люди, отримують від «Енергоринку» за ту саму «зелену» енергію вісім відсотків коштів, або близько 16 млрд. грн. на рік.
Наводить А. Герус також інші аргументи. Скажімо той, що домогосподарства продають енергію лише після власного використання, тобто лише надлишок. Разом з тим вони сплачують військовий збір, податок на доходи. Натомість великі виробники енергії уміють оптимізувати свої податки. Найпоказовіший момент у цій ситуації – те, що звичайні громадяни, купуючи сонячні панелі, сплачують ще й податок на додану вартість, натомість власники великих СЕС пролобіювали для себе податкову пільгу на імпорт відповідного обладнання.
Далі ще раз процитуємо Андрія Геруса: «Якщо пересічний українець взяв на себе ризики, інвестував 10-20 тисяч доларів та організував маленьку СЕС, яка успішно працює, то це потенційний дрібний підприємець. І успіх першого такого маленького проекту буде надихати та мотивувати його на наступні підприємницькі ініціативи.
Але в нас депутати вирішили обнулити «зелений» тариф, вбиваючи ентузіазм таких потенційних підприємців на старті.
У Німеччині вже 1,3 млн. домогосподарств із домашніми СЕС, у Британії –0,75 млн., а партія лейбористів пропонує безплатно поставити сонячні панелі ще для двох мільйонів британських сімей.
В Україні ж не лише забороняють встановлювати на землі, а й скасовують «зелені» тарифи для тих українців, які вже інвестували і збудували домашні СЕС. Тобто таку електроенергію, відповідно до поправки 24 закону 8449-д, мають віддавати у мережу безкоштовно. А ось у олігархів зберігаються надвисокі тарифи».
Висновки, шановні читачі, думаю, можете зробити самостійно. Причому уже найближчим часом – під час позачергових виборів до парламенту.