Щебінь: основні види та де використовується
У списку найрозповсюдженіших матеріалів у будівництві перші позиції займає щебінь. Переважно його використовують як наповнювач бетонної маси для облаштування об’єктів ландшафтного дизайну, будівництва автомагістралей, укладання залізничного полотна, мостів тощо. Окрім цього, з пофарбованого щебеню роблять яскраві кольорові панно.
Різновиди матеріалу
У будівництві зазвичай використовують три основних види щебеню: гравійний, гранітний та вапняковий.
Гравійний тип отримують шляхом дроблення гравію з дна водоймищ. Видобування здійснюється кар’єрним способом. Такий матеріал має невисоку собівартість та середню стійкість до навантажень. Оптимально підходить для виготовлення залізобетонних конструкцій та використовується у власному будівництві.
Гранітний щебінь видобувають шляхом вибуху та подальшого дроблення великих пластів каменю. З усіх варіантів цей підвид є найдорожчим, але водночас й найбільш стійким до навантажень та впливу зовнішнього середовища. Ви можете купити такий щебінь для отримання особливо твердих бетонів, зведення мостів, автомобільних доріг та заливання міцних фундаментів.
Вапняковий різновид – це подрібнений вапняк. Оскільки мова йде про осадочну породу, такий щебінь має найменшу міцність та відповідну вартість. А сфера застосування обмежується зведенням невеликих залізобетонних конструкцій, як то лотки та кільця колодязів.
Характеристики та фракції щебеню
Кожен вид будівельного матеріалу має власні коефіцієнти щільності, морозостійкості, лещадності, міцності, радіоактивності та фракції. Останній показник демонструє розмір зерна та є ключовим форматом при виборі каменю.
Щебінь фракції 0-10 відноситься до дрібного сипучого матеріалу, актуального для приготування розчинів, вимощення тротуарних плиток та площадок. Це ідеальний варіант для декорування в процесі роботи над ландшафтним дизайном. А завдяки особливій міцності, щебінь фракції 0-10 використовують для:
- зведення стін;
- виготовлення садових доріжок;
- виробництва бетонних сумішей;
- підсипки спортивних майданчиків;
- дренажу;
- облаштування паркових зон.
Щебінь фракції 5-20 – невеликий за розміром подрібнений матеріал, що має чудові технічні характеристики. Такий камінь найчастіше використовують для заливання фундаментів, а також виготовлення асфальтобетонних сумішей. Причина популярності пов’язана з високими показниками міцності, морозостійкості та зчеплення в готовій суміші. В результаті реально отримати якісні бетонні блоки з гладкою поверхнею.
Щебінь фракції 20-40 – ще один гідний уваги варіант, за допомогою якого можна зробити міцний нижній шар асфальтного покриття, залити фундамент під багатоповерховий будинок, облаштувати трамвайні колії. Щебінь фракції 20-40 – незамінний матеріал для оформлення штучних водоймищ та прибудинкових територій. Він широко використовується для:
- виробництва бетону й масивних конструкцій з нього;
- зведення майданчиків для габаритної будівельної техніки;
- виготовлення подушок для швидкісних автомагістралей.
Щебінь фракції 40-70 – каміння чималого розміру, що характеризується підвищеною міцністю. Матеріал призначений для будівництва магістралей, багатоповерхових будинків та великих об’єктів. Часто застосовується для виробництва подушок, необхідних для закладення фундаменту доріг й будівництва майданчиків. Інколи щебінь фракції 40-70 використовується як фільтрувальний елемент.
Бут – найкращий матеріал для огорож та парканів
До класу щебеню відноситься й так названий бутовий камінь – шматки природного матеріалу, які отримують в процесі підривання гірської породи. Камінь має неправильну форму та різний розмір, максимальна величина якого не повинна перевищувати 50 см. При цьому мінімальні параметри можуть бути будь-якими. Наприклад, для зведення гідротехнічних споруджень заведено застосовувати матеріал граничного розміру 30 см. А в подрібненому вигляді, як і щебінь фракції 5-20, камінь використовують як заповнювач для бетонів.
Бут розділять за механізмом та методом видобутку, фракцією, сортуванням та технічними показниками. Його цінують за особливу міцність, високу морозостійкість й довговічність, а також здатність витримувати серйозні навантаження.
Бутовий камінь широко застосовують:
- під час укладання габіонів, парканів, стовпів, сходів;
- для зведення фундаментів та підпірних стін;
- в процесі облаштування об’єктів ландшафтного дизайну;
- при товстому облицюванню цокольних поверхів;
- для будівництва дамб та гребель.
Різноманіття вибору представлено на сайті KRUBETON. Тут Ви можете придбати щебінь в Івано-Франківську різної фракції та для будь-яких цілей. Компанія видобуває матеріал у кар’єрі «Нерудник», ліцензованому та сертифікованому родовищі. Отримання сировини здійснюється безпечним для екосистеми шляхом. А ретельна перевірка акредитованою лабораторією готового матеріалу дає можливість пропонувати якісний щебінь.