Шахрайські схеми з використанням фото відомих публічних осіб для реклами ліків “дістали” уже й журналістів

Використовуючи складну ситуацію в нашій країні, коли абсолютно не працює закон про кримінальну відповідальність за інтернет-шахрайство і поліція у більшості випадків бездіяльна, цей вид злочину набув великої популярності. Людей обдурюють, пропонуючи в інтернет-мережі не лише якісь види товарів, оформлення позик, переказ коштів на лікування, послуги екстрасенсів чи астрологів і т. п., а й лікарські препарати. Вже багато громадян "попеклись", повівшись на такі реклами. А все тому, що аферисти, рекламуючи той чи інший лікарський засіб, подають це як рекомендацію чи то лікаря-спеціаліста, чи відомої публічної особи - телеведучих, співаків, акторів і т. п. - тобто людей, котрим через упізнаваність і їхню популярність люди довіряють.

Цей вид шахрайства триває уже не один рік і, як бачимо, лише поодинокі справи доходять до суду і одиниці понесли за це кримінальну відповідальність. У поліції також розводять руками - мовляв, злочинців цієї сфери важко вичислити. І наголошують, що громадянам самим треба бути обачнішими і не потрапляти на гачок крадіїв.

Але люди, за своєю природою, надто довірливі, а тому й вірять подібним сайтам. Особливо ті, кому не допомогла традиційна медицина і вони шукають собі порятунок будь-де. Тож коли натрапляють в інтернеті на рекламу якогось лікарського засобу, та ще й від імені популярної особи, вони готові викласти будь-які кошти за нього.

Шахраї ж спекулюють на чужій популярності й відверто обманюють людей. І у цьому випадку проблема не лише в тому, що жертва втрачає гроші, але й у небезпеці для її здоров’я. В кращому випадку препарати не завдадуть шкоди, а в гіршому - можуть загрожувати і здоров’ю, і життю людини.

На телебаченні раніше вже звучали звернення екстрасенсів до глядачів, щоб ті не реагували на реклами екстрасенсорних послуг від їхнього імені, адже майже всі вони були фейковими. А тепер з подібним зверненням виступають телеведучі, чиє ім’я і фото використовують на інтернет-сайтах для продажу "чудодійних" омолоджувальних засобів чи засобів для схуднення, ліків від грибків чи врослих нігтів, псоріазу, інсульту, цукрового діабету, захворювань серця і т. п.

"Червону лінію перейдено! Вони реально загрожують життю людей", - обурена телеведуча "ТСН-Тиждень" Алла Мазур, адже її обличчя з’явилося на невідомому сайті з кричущим заголовком "Щоденно в Україні тисячі вмирають від інфарктів та інсультів". Далі розписана стаття, як важко жити гіпертонікам і що український юний вундеркінд начебто придумав панацею від цих захворювань. За "чудо-ліки" за кордоном йому пропонують мільйони доларів, але він хоче роздавати їх в Україні, і ледь не задурно – всього лише за одну гривню, якщо купити уже сьогодні. А хто не встигне, платитиме всю суму. Проте, виявляється, гривню потрібно було платити за третій препарат, якщо повністю проплачено за перші дві його упаковки (досить велику суму).

Отож ведуча телеканалу "1+1", чиє фото фігурує (і, мабуть, уже віддавна) у фальшивому інтерв'ю про фантастичне схуднення на псевдопрепаратах, звертається до глядчів із засторогою не довіряти рекламам ліків, котрі подають від імені відомих людей чи лікарів-спеціалістів (які, до речі, також заявляють про свою непричетність до таких реклам і застерігають про їх небезпеку).

Спеціалісти радять, як в інтернеті відрізнити брехню від правди щодо продажу лікарських засобів:

  • по-перше і найголовніше, якщо реклама ліків подана у формі друкованого інтерв’ю з відомим актором, співаком, журналістом, лікарем, то одразу потрібно розуміти, що це фальшивка, тому що відомі публічні люди, яких знають і поважають мільйони, ніколи не братимуть участі у подібних аферах (правдивим може бути лише відеоінтерв’ю, хоча й це рідкість, адже у разі завдання шкоди комусь буде зафіксовано причетність особи до злочину);
  • звернути увагу, чи є автор публікації;
  • не вестися на барвисті реклами і описання чудодійності ліків, які для того й призначені, щоб заохочувати покупця;
  • почитати коментарі - якщо відгуки лише позитивні, то потрібно задуматися, чи це не лохотрон;
  • звернути увагу на стиль написання відгуків: якщо їх багато і всі вони написані в одному стилі, тобто з певним лексиконом, пунктуацією, манерою висловлювання - це вказує на те, що їх писала одна людина;
  • користуватися лише перевіреними легальними ресурсами і не поспішати з довірою до інформації, котру зустрічаєте вперше;
  • пам’ятати, що безкоштовно вам ніколи й ніхто нічого не віддасть;
  • якщо від вас вимагають заплатити за товар до його отримання, це теж мало би насторожити покупця;
  • якщо з вами вийшли на телефонний зв’язок, обов’язково поцікавтеся, яка офіційна адреса постачальника товару, і за можливості перевірте її правдивість, адже зазвичай це адреси чужих квартир, або їх узагалі не існує.

Отож перш ніж купувати ліки через інтернет-мережі, перевірте достовірність інформації, щоб шахраї не завдали вам ні фінансових втрат, ні шкоди вашому здоров’ю.

Кореспондент