В Івано-Франківську презентували книгу-альбом художника Сергія Пущенка «Портрети добровольців на війні (живопис, графіка, світлини)».
У виданні представлено понад 100 портретів українських бійців 5-го окремого батальйону добровольчого українського корпусу «Правий сектор» та 5-го окремого батальйону УДА, які написано з натури.
На друк альбому накладом 500 примірників збирали всією громадою з листопада 2017 року – від влади до небайдужих краян Прикарпаття. Таке видання – це ще одне нагадування нашому суспільству про війну, яку ось уже п’ятий рік веде Росія проти України.
С. Пущенко має добру художню школу й поважне реноме в мистецьких колах як заслужений діяч мистецтв України. Ще у 2010-му вийшла книга-альбом «Мистецтво Сергія Пущенка», де представлено 600 художніх полотен, які він написав протягом 30 років. Його роботи увиразнює самобутня манера письма і модерне осмислення історичної минувшини України, зокрема козацтва.
Нагадаємо, що він – нащадок козацького роду, який пішов добровольцем на фронт навесні 2015 року. Воював під позивним «Художник». А ідея написати портрети добровольців 5-го ОБАТ ДУК (тепер УДА), за словами пана Сергія, виникла на пам’ятному місці – біля дуба Нестора Махна. В 2017 році виставка його портретів добровольців мандрувала обласними центрами України. Побувала вона і в Івано-Франківську, про що свого часу писала «Галичина».
Цього ж року кожен охочий має змогу побачити в бібліотеках нашого краю згадані портрети у формі книги-альбому. І що особливо важливо: циклом своїх портретів маестро показав збірний образ не видуманого, а живого добровольця – захисника нашої Вітчизни.
На презентації книги С. Пущенко сказав: «У певному сенсі цей проект – історичний. Кажуть, що коли гримлять гармати, то музи мовчать. Натомість українські добровольці заперечили цю відому аксіому». Він подякував усім, хто долучився коштами до реалізації проекту.
Наступні промовці дякували «Художникові» за його працю, а також фронтовикам-добровольцям та згадували про їхні наболілі проблеми. Зокрема представник Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції в Івано-Франківській області Володимир Веркалець сказав: «Для всіх нас важливо, коли ця книга потрапить до бібліотек і наші діти зможуть побачити обличчя живих героїв сучасності: і юнь, і досвідчені воїни, і чоловіки, й відважні жінки. Сьогодні їм складаємо сердечне спасибі від кожного з нас. Роль добровольців і добробатів у війні належно ще не висвітлено й не поціновано. А такі презентації мають на меті розкрити суть добровольчого руху, особливо в перших роках війни.
Тепер відбувається процес створення Міністерства ветеранів, а на черзі – розробка і прийняття Верховною Радою законопроекту про визнання добровольців на державному рівні. Міркую, що всі наші бійці добробатів отримають цей статус, який вони давно заслужили, а відповідно – й соціальні гарантії і пільги. Нагадаю, що на війні наша область втратила вісім бійців-добровольців. І хоча завдяки діям небайдужих добровольців і державної служби члени шести родин отримали визнання офіційного статусу сім’ї загиблого воїна, але ще є багато добровольців, які прийшли з війни поранені, які мають серйозні хронічні захворювання, потребують матеріальної підтримки. Маємо про них завжди пам’ятати і їм допомагати. Окремо зазначу, що такі проекти, як ця книга-альбом, на часі й потрібні суспільству».
Бойовий побратим «Художника» кіборг Андрій Шараскін–«Богема» згадав полеглих героїв Небесної Сотні і перших добровольців-фронтовиків: «Добровольці – люди доброї волі. На портретах, написаних «Художником», ви можете побачити переважно звичайних українців, які на 99 відсотків не професійні військові, а люди мирних професій: студенти, викладачі, робітники, інженери, митці. Просто кожен з них у певний час зрозумів, що ця війна – зона нашої спільної відповідальності перед народом України.
Оскільки війна триває, я дякую всім, хто докладається до цього й інших таких проектів, бо вони відроджують дух національно-патріотичного і що важливо – військово-патріотичного виховання».
На завершення презентації фронтовик «Богема» вручив нагороди побратимам.