В інтерв’ю для газети «Галичина» голова Рогатинської ТГ Сергій НАСАЛИК розповів про те, яким був 2021 рік для громади, ключові цінності управління, пріоритети,соціальний бюджет, створення належних умов роботи закладів освіти і медицини, Дитячий парламент і перший на Прикарпатті Дитячий громадський бюджет, виклики й рецепти щодо їх подолання, а також звернув увагу, що Рогатинська ТГ входить у число кращих громад щодо ефективності системи адмінпослуг та поділився своїми візіями з приводу розвитку територій.
– Пане Сергію, Рогатинська ТГ є однією з найбільших в області територіальних громад. На чому базуються зміни в органі місцевого самоврядування нового типу?
– Щоб вести мову про справді новий тип місцевого самоврядування, необхідні зміни до Конституції, новий закон про місцеве самоврядування, повний розподіл повноважень, стовідсоткове фінансове забезпечення делегованих повноважень, новий тип відносин між самоврядуванням та органами державної виконавчої влади. Але закласти основи цього можна уже тепер, формуючи дух та ідеологію самоврядування.
Сьогодні ми дотичні до творення нового, власне українського, самоврядування. Це чітко усвідомили ще за попереднього скликання. Тож, перш ніж Рогатинська міська територіальна громада запрацювала повноцінно, старалися накреслити, якою бачимо її в майбутньому. Відверто скажу, це доволі складний і відповідальний процес, адже мали справу з великою територією. Наша громада одна з найбільших в області. Вона об’єднує 72 населених пункти, 35 сільських і одну міську ради базового рівня. Виникали запитання: як надавати рівні і якісні послуги населенню на такій великій площі, як наблизити базові речі у селах, зокрема й віддалених?
Ми застали у громаді населені пункти, куди роками не навідувався рейсовий автобус. Окраїни та узбіччя окремих сіл нагадували сміттєзвалище, адже на відповідному рівні не була належно налагоджена робота щодо вивозу твердих побутових відходів... Таких проблем було чимало. Тож довелося стикнутися з багатьма викликами. Зауважу, що від першої сесії Рогатинська міська рада працювала над тим, аби закласти підвалини ефективного самоврядування: організувати дієвий механізм управління громадою, сформувати грамотні напрями розвитку, знайти додаткові ресурси наповнення бюджету. За основу управління взято три ключові цінності опільської родини: усе найкраще – дітям, турбота про літніх і важкохворих людей та створене з любов’ю життєве середовище. Це та база, на якій нині будуємо нашу громаду. Крім того, виокремили низку пріоритетів, що вже втілили або плануємо втілити у найближчі роки. Зокрема, йдеться про якісну систему управління з прозорим та достатнім податковим середовищем, відкритим, зрозумілим бюджетом, створення сприятливих умов для функціонування закладів освіти, медицини, надання якісних адміністративних, соціальних послуг, про розвиток інфраструктури й інше.
– Яким був 2021-й для Рогатинської ТГ? Назвіть головні виклики і здобутки громади за цей період.
– Минулий рік був доволі нестабільним та водночас цікавим. Підбиваючи підсумки 2021-го, зазначу, що він увійшов в історію, як рік формування віри в те, що громада може бути успішною, що вона стає на шлях справді дієвого механізму управління своїм життям. Крім того, що вона може створювати та супроводжувати потрібні людям зміни. Протягом цього року ми зуміли згуртувати людей, організувати належну роботу ключових її галузей в умовах децентралізаційних процесів, розпочати реформування найважливіших із них. Налагоджено роботу у 18 старостинських округах, створено систему надання адміністративних і соціальних послуг жителям на місцях. Зроблено перші кроки й щодо розвитку інфраструктури, запровадження електронної громади, проведено інвентаризації земель поза межами населених пунктів. Водночас ми були ініціаторами запровадження нових ініціатив: запрацювали безкоштовні соціальні автобусні маршрути до віддалених сіл, ініційовано перший на Прикарпатті Дитячий громадський бюджет, в рамках якого реалізовано 11 дитячих мрій. Рогатин вперше реалізовував проєкт за підтримки Українського культурного фонду, заснував педагогічну премію імені о. Івана Музички, Книгу пошани освітян, тощо. До того ж оперативно було сформовано бюджет громади. Вважаю, що зробили це професійно. Адже в умовах нестабільної економічної ситуації бюджет громади за 2021 рік виконано, він має соціальне спрямування. Значну частину коштів спрямовано для допомоги людям, які перебувають у складних життєвих обставинах.
Звісно, як і в кожної громади, у нас було чимало викликів: боротьба з пандемією коронавірусу, локдауни, непроста соціально-економічна ситуація, зростання цін на енергоносії, призупинення діяльності підприємств та підприємців, що приводило до недопоступлень податків до бюджету… Водночас на нас впав «град» обов’язків, у процесі децентралізації держава передала громаді багато повноважень, не підкріпивши їх належним фінансовим ресурсом. Та ми впоралися і з цими викликами.
– Нерідко у своїх виступах Ви наголошували, що бюджет громади є соціально спрямованим. Розкажіть про це докладніше.
– Для нас було важливо мати чітку ідеологію управління, і ця ідеологія мала відповідати менталітетові українця. Адже ми любимо наших дітей, піклуємося про батьків, дбаємо про свою домівку. Всі ці традиції, родинні цінності, якими, до речі, керувалася й Рогатинська міська рада попереднього скликання, ми плавно інтегрували в систему управління громадою. У такий спосіб сформувався так званий соціальний бюджет, спланований-спрямований на те, аби жителям громади жилося краще. Сьогодні в громаді діє низка програм на підтримку жителів, які опинилися в складних життєвих обставинах. Їх головна мета – подолати або мінімізувати ці обставини.
Для надання соціальних послуг і проведення соціальної роботи міська рада утворила комунальну установу «Центр соціальних служб Рогатинської міської ради». Затверджено 13 базових соціальних послуг. На цей проєкт торік було передбачено 7 967,9 тис. грн. З початку минулого року соціальні послуги надано понад 480 жителям громади.
Соціальним обслуговуванням, яке забезпечує 41 соціальний робітник, охоплено 63 населених пункти громади (87 відсотків). Сформовано базу даних одержувачів такого роду послуг.
Відтак ухвалили Програму соціального захисту та соціальних послуг на 2021–2023 роки. На фінансування заходів програми у звітному році передбачено 2 496,6 тис. грн. Зокрема, надано одноразові грошові допомоги 688 особам на суму 1 161,4 тис. грн, в тому числі – онкохворим, сім’ям, де є діти з інвалідністю, учасникам АТО/ООС. Забезпечено щоденним гарячим харчуванням 32 жителів міста Рогатина. Крім того, торік впроваджено нову ініціативу у громаді – «соціальні автобусні маршрути» з віддалених сіл. Компенсовано витрати на пільговий проїзд представникам окремих категорій громадян на п’яти соціальних маршрутах (передбачено 325,9 тис. грн).
Це лише стартові кроки у цьому напрямі. І приємно зазначити, що наша громада – одна з трьох в області, визначених Міністерством соціальної політики учасниками пілотного проєкту «Розвиток соціальних послуг». Водночас у Національній соціальній сервісній службі України опрацювали заяву та документи Рогатинської міської ради щодо участі у реалізації експериментального проєкту. Його мета – організація в територіальних громадах соціальної роботи із сім’ями та дітьми, які належать до вразливих груп населення. До участі у проєкті нашу громаду запропонувало Мінсоцполітики.
– Як відомо, бюджет Рогатинської громади 2021 року виконано на понад 100 відсотків. Чи вдалося Вам налагодити діалог з місцевим бізнесом?
– Бюджет 2021 року був збалансований щодо доходів та витрат. Однак, упродовж року виникали непередбачувані обставини, які мали вплив на надходження до бюджету. Кілька великих підприємств громади припинили свою діяльність, а це – мінус сім мільйонів гривень надходжень до бюджету. Тож ми працювали над тим, аби компенсувати ці втрати. Зокрема, ще на початку року передбачили кошти для проведення інвентаризації земель за межами населених пунктів. Відтак отримали додатково у межах 3 млн гривень. У цьому році плануємо провести інвентаризацію земель у межах населених пунктів. Розрахунки доводять, що вдасться залучити до скарбниці громади чималий фінансовий ресурс, який зможемо спрямувати на розвиток Рогатинщини.
Крім того, з метою залучення додаткових фінансових ресурсів з інших джерел фінансування підготовлено та подано на грантові конкурси понад 40 проєктів, залучаємо також кошти інших бюджетів – державного, обласного. Для створення стабільного економічного середовища нашої громади варто мати й розуміння щодо дієздатності підприємницького середовища, його «вмонтування» у соціальну сферу. Сьогодні працюємо з сільгоспвиробниками у рамках соціального партнерства. Завдяки такій співпраці торік впорядкували більше 80% сільських вулиць у старостинських округах.
– Що істотно зроблено в громаді для створення належних умов роботи закладів освіти, медицини з огляду на секторальні реформи?
– Освіта громади у 2021 році зазнала реформування. Підставою для цього стала проблема якості освіти, оскільки Рогатинщина не могла на обласному рівні похвалитися якимось вагомими здобутками. Підштовхнула до цього також ситуація з розмірами освітньої субвенції, яка обмежила фінансування всіх недоукомплектованих шкіл. Втім, нам вдалося зберегти початкові школи, жодну не закрили. Відтак було затверджено Дорожню карту розвитку освіти та Дорожню карту розвитку позашкільної освіти. Впровадження цих документів надало змогу забезпечити учням рівний доступ до якісних освітніх послуг та приведення мережі закладів загальної середньої освіти у межі фінансових призначень.
Торік впроваджували й нові стандарти харчування школярів. Забезпечується підвіз більше однієї тисячі учнів, які проживають за межею пішохідної доступності до місця навчання. На початок навчального року розроблено 29 маршрутів, використовується 21 одиниця автобусної техніки. Вивчається й питання щодо роботи закладів дошкільної освіти громади. Ці напрацювання увійдуть в основу Дорожньої карти стратегічного розвитку дошкільної освіти на 2021–2024 роки. Протягом року реалізовували програму «Діти України». Використано – 100,595 тисяч гривень для надання матеріальної допомоги випускникам закладів загальної середньої освіти із категорії дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, дітям із соціально незахищених категорій, допомога дітям, батьки яких є учасниками АТО/ООС тощо.
Головне завдання, яке ми ставимо перед собою, – у перспективі створити особливий простір для молоді, де вона незалежно від місця її проживання отримуватиме якісну освіту, всесторонньо розвиватиметься, цінуватиме свої традиції та культуру. Перші кроки у цьому напрямі зроблено.
Ще однією із ключових галузей громади є медицина. Вона має працювати за новими правилами: надаєте послуги – отримуєте кошти. Слід зазначити, що вимоги Національної служби здоров’я не є сталими, вони змінюються відповідно до часу та потреб. Щоразу стають більш жорсткішими, спонукаючи медичні підприємства бути конкурентоспроможними на ринку медичних послуг. Так, заклади, які не оснащені мінімальним переліком обладнання для діагностування та лікування, не мають й найменшого шансу на підписання договору з НСЗУ на наступний рік. Відповідно потрібно оновлювати устаткування, проводити низку організаційних заходів аби бути на рівні і відповідати вимогам НСЗУ. За кошти самого комунального закладу зробити це нереально. Орган місцевого самоврядування не може стояти осторонь цього процесу. Тож завдання влади – допомогти нашим медичним установам витримати цю конкуренцію. Адже, передусім, це здоров’я мешканців громади і ми повинні змобілізувати фінансовий ресурс на процес становлення місцевих закладів охорони здоров’я. Зокрема, спрямовували кошти з міського бюджету на розвиток медичної галузі, зміцнення її матеріально-технічної бази.
– У Рогатинській громаді 18 старостинських округів. Як оцінюєте їхню роботу і чи вдалося впровадити нові підходи до організації діяльності самоврядування громади?
– Торік Рогатинська міська рада повністю «перезапустила» систему самоврядних виконавчих органів. Відповідно було створено 18 старостинських округів та призначено старост. Разом із ними та фахівцями структурних підрозділів ми активно працювали над проблемами сільських територій. Виокремили першочергові завдання, які реалізували у селах 2021-го. Це і розв’язання питань благоустрою (від заміни вуличного освітлення, обкошування територій, очистки їх від побутових відходів до будівництва спортивних майданчиків, забезпечення сміттєвими контейнерами та ін.), і організаційна, фахова або ж адміністративна підтримка, і соціальні питання. Важливу роль у цьому процесі відіграли старости, які розпочинали роботу практично з чистого аркуша.
Загалом з покладеними на них завданнями, старости справилися. Нам вдалося багато зробити в селах: налагодили вивіз сміття, організувати за участю сільгоспвиробників підсипку сільських вуличних доріг, провели поточні ремонти в навчальних закладах громади, відновити вуличне освітлення в селах та багато іншого.
– Чи вдається Вам належним чином наближати послуги до людей у всіх населених пунктах громади?
– Одним із пріоритетів роботи ради у 2021 році було створення умов для якісного надання місцевою владою адміністративних послуг для мешканців громади. Сьогодні Рогатинська ТГ входить у число кращих громад щодо ефективності системи адмінпослуг.
З часу створення у центр надання адміністративних послуг вдалося інтегрувати практично всі групи базових адміністративних послуг: реєстрація місця проживання, бізнесу, нерухомості та земельних ділянок, адміністративних послуг соціального характеру. Жителям краю надано 40274 адміністративних послуг.
З метою комфортного отримання послуг, пов`язаних з народженням дитини, і за мінімальну кількість часу Центр почав реалізацію комплексної послуги «Малятко». Важливим етапом розвитку у роботі ЦНАП є те, що з першого лютого цього року запрацював Реєстр територіальної громади. У реєстрі працюють 38 адміністраторів Центру надання адміністративних послуг, в основному це адміністратори віддалених робочих місць, які розташовані у селах громади. Для зручності суб`єктів звернень у Центрі встановлений платіжний термінал для приймання платежів за надання адміністративних послуг.
Для моніторингу та оцінки якості надання послуг ЦНАП було впроваджено інформаційну систему «Вулик». Завдяки використанню цієї програми відвідувачам не доводиться заповнювати заяви, вхідні дані вводять адміністратори, після чого автоматично генерується бланк заяви та супровідна документація.
Для пришвидшення та зручності отримання адміністративних послуг соціального характеру в ЦНАП та на віддалених робочих місцях у 2021році в громаді запроваджений програмний комплекс «Соціальна громада». Він дає можливість у єдиному інформаційному середовищі зробити прийом документів від населення та передачу їх до безпосереднього надавача соціальної адміністративної послуги, де приймається рішення про надання такої послуги. Через вказаний програмний комплекс мешканці громади зможуть отримати найпопулярніші послуги серед населення – житлові субсидії, допомоги та виплати тощо.
– У Рогатинській ТГ приділяють чимало уваги роботі з дітьми: працює Дитячий парламент, реалізовано Дитячий громадський бюджет тощо. Розкажіть детальніше про ці напрями й чи вдається досягати очікуваних результатів?
– Все найкраще – дітям. Відповідно наші діти повинні рости разом з громадянським суспільством. Ми працюємо над тим, аби молодь Рогатинщини підхопила, сформовану нами модель управління громадою і в майбутньому могла належно керувати нашою громадою та державою. У 2019 році наша громада отримала статус кандидата світової ініціативи ЮНІСЕФ «Громада, дружня до дітей та молоді». Цей статус спонукає нас до активної роботи з молоддю. Нині Рогатинська міська рада реалізує низку проєктів і програм, що дають змогу юному поколінню розвиватися, створювати комфортний для них молодіжний простір. Ведеться робота в усіх напрямах щодо роботи з дітьми.
Крім цього, упродовж кількох років при міській раді діє Дитячий парламент, який, до речі, є дуже активним. Торік разом із парламентарями ми спробували реалізувати цікаву ініціативу – перший на Прикарпатті Дитячий громадський бюджет. Тобто за кошти Дитячого громадського бюджету були реалізовані ініціативи дітей громади. Цей бюджет станов 300 тис. грн. Однак цікавих ідей молоді було стільки, що ми вирішили збільшити суму до 370 тис. грн. й реалізувати не 10, а 11 цікавих та потрібних для розвитку молоді проєктів. За ці кошти реалізовано проєкт для Черченської спецшколи «Здорова дитина – щаслива дитина», Рогатинської центральної бібліотеки – «Казкове дитинство у ляльковому театрі», Cill-зону у Рогатинському ліцеї №1, «Комфортна перерва» у ліцеї ім. Братів Рогатинців, пришкільний майданчик з тренажерами у Заланівській гімназії, «Граємось, навчаємось» у Потіцькій школі, нове музичне обладнання для Верхньолипицького ліцею, навчальний клас для Васючинської гімназії, мультимедійну систему для Рогатинської гімназії.
Залучаючи дітей до управління громадою, даючи їм можливість реалізувати свої ідеї, ми готуємо їх до майбутнього життя і вчимо господарювати на своїй землі.
– З точки зору практика, як Ви вважаєте, чи достатньо дбає держава про розвиток громад у законодавчому сенсі й чи належно підкріплює делеговані повноваження на місця фінансовим ресурсом?
– Як я попередньо зазначив, громади отримали багато повноважень. Та разом із повноваженнями ми отримали і багато проблем, які тягнулися за нашими ключовими галузями роками. Окремі з них набули хронічного характеру. Це стало нашим найбільшим викликом торік. До прикладу, найбільше затратною галуззю нашої громади є освіта. Це делеговане державою повноваження, тому наше завдання – у межах передбачених державою коштів організувати якісний освітній процес. Упродовж року освітянська субвенція змінювалася, тобто стала меншою. Тож нічого не залишилось, як відкоригувати чинну освітню мережу, щоб вкластися в «рамки» державних призначень. І таких прикладів у роботі міської ради за минулий рік чимало.
– Якими є Ваші візії і прогнози щодо розвитку Рогатинської ТГ у найближчій перспективі?
– Шлях громади до розвитку або стагнації має як об’єктивні, так і суб’єктивні чинники. Об’єктивною обставиною є реальний рівень індексу податкоспроможності на території громади. Адже, якщо громада має критичний рівень бюджетоутворюючого середовища та незначний потенціал для його зміцнення, перспективи здатності, або точніше спроможності її органів місцевого самоврядування комплексно вирішувати проблеми соціально-економічного розвитку території громади видаються примарними. У нашій громаді індекс податкоспроможності є середнім, але ми чітко бачимо реальну перспективу для його підвищення. Нею ми частково скористалися торік, що дозволило замістити втрачені доходи від платників податків, які зупинили свою діяльність на території громади. У найближчій перспективі нас очікують зміна системи соціальних послуг (уже працює комісія, яка моніторить соціальне середовище в громаді та визначає нову базу отримувачів послуг, їх перелік та зміни в організації надання). Маємо низку напрацювань щодо ефективного функціонування єдиної системи медичних послуг у громаді (у грудні сесія прийняла відповідну програму). У найкоротші терміни поставили завдання запровадити комплексну систему оцінки соціально-економічного розвитку старостинських округів. Продовжуємо реалізацію дорожньої карти з реформування освіти. Пріоритетами року стануть питання якості та серйозний розвиток позашкільної освіти, триватиме робота з реалізації міжнародного проєкту «Громада, дружня до дітей та молоді». У царині культури спробуємо впровадити уже наявні найкращі практики громад щодо нових форм роботи. Бачимо перспективи й у житлово-комунальному господарстві, впорядкуванні територій, потребує комплексного підходу та реальних дій формування громадського середовища.
Завдань і роботи надзвичайно багато. Та ми надіємося, що реформу децентралізації буде у короткій перспективі завершено. Ми отримаємо необхідні конституційні механізми та новий самоврядний закон, які посилять наше самоврядування, через об’єктивний та повний розподіл повноважень, фінансові гарантії їх реалізації, демократичні та відповідальні відносини органів місцевого самоврядування з державою.