Серед перших лауреатів нової всеукраїнської літературної премії «Золотий цап» – Ольга Слоньовська

Засновано ще одну престижну всеукраїнську літературну відзнаку – премію «Золотий цап» імені Івана Драча. Встановило її видавництво «Український пріоритет». Визначено перших чотирьох лауреатів цієї премії. Серед них – відома письменниця, професор кафедри української літератури Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Ольга Слоньовська. Нагороду гість із Києва – директор видавництва, поет, прозаїк, кінодраматург, громадсько-політичний діяч Володимир Шовкошитний –вручив пані Ользі у світлиці обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка, де на зустріч із письменницею зібралося чимало шанувальників її таланту.

Нашу землячку удостоєно престижної нагороди за роман «Загублені в часі», що побачив світ в «Українському пріоритеті». Власне, О. Слоньовська продемонструвала присутнім чотири окремі книжки свого експериментального роману – такого, за її словами, ще нема ні в українській, ні навіть у світовій літературі:

– Чотири романи, що їх я на хвилі творчого піднесення написала буквально за півтора року, – сказала Ольга Володимирівна, – це не тетралогія, в якій кожний наступний роман прозаїка випливає з попереднього. У мене вони абсолютно автономні. Ці романи можна читати в будь-якому порядку, бо вони пов’язані своїм змістом – події з одного роману «переходять» в інший. Дехто каже, що роман повинен виховувати, але ж такий підхід суто народницький. Я вважаю, що прозаїк на прикладі героя свого твору має художньо переконливо показати, що якихось вчинків у житті людині робити не можна, бо тоді все для неї закінчиться катастрофою. Мої романи, так би мовити, написані з чотирьох голосів: два – від першої особи жінки, а два – від першої особи чоловіка. І це не випадково, бо дотепер нерідко читачі сприймали мою прозу під таким ракурсом: мабуть, те, що ти пишеш, – це все про тебе саму… А щодо змісту романів, то вони містять надзвичайно багато цікавої інформації, яка, сподіваюся, чимало дасть читачам для національної самоідентифікації. Маємо розуміти, що Україна – це наша земля і якщо ми тут не житимемо, а виїжджатимемо бозна-куди, без нас вона й далі залишатиметься Україною, але не українською. Через те маємо триматися за цю землю….

Для кращого унаочнення концепції свого роману (чи романів?) О. Слоньовська принесла на зустріч з читачами пластмасовий тетраедр, частинки якого крутять так і сяк, щоб вони склалися в одну пірамідку. Саме за таким принципом вона побудувала своє чотирикнижжя, надавши романам спільного змісту. Роман «Загублені в часі» вона зачисляє до інтелектуальної прози, а за стильовим напрямом – до мегамодернізму. Свій монолог на зустрічі з читачами письменниця завершила так:

– Мені приємно бути в одній компанії з Миколою Жулинським, якого вважаю найкращим в Україні літературознавцем, для мене це велика честь…

Саме з ним Ольга Слоньовська розділила високу нагороду в номінації «Проза», на перемогу в якій претендували своїми творами аж 52 автори. А чому премія має таку дещо дивну, на думку непосвячених, назву?

– Бо саме так, – сказав В. Шовкошитний, – називалася остання, прозова, книжка Івана Драча, яка побачила світ у нашому видавництві. А про значущість постаті цієї людини для української літератури і культури багато не говоритиму. Саме він у радянські часи поклав початок такому явищу, як шістдесятництво, у нашому красному письменстві (пам’ятаєте його нашумілу поетичну збірку «Ніж в сонці»?), а 12 його сценаріїв художніх фільмів зробили так зване українське диво в кінематографі.

Цікаво, що всім першим чотирьом лауреатам премії «Золотий цап» ім. І. Драча виписали посвідчення №1. Кожному з них вручено посвідчення номер 1. А вже наступним лауреатам видаватимуть посвідчення номер 5, 6, 7 і т. д.

Володимир Шовкошитний представив присутнім низку своїх творів та видань інших відомих письменників, які вийшли друком у видавництві «Український пріоритет», подарував їх ОУНБ.

Модератором літературної зустрічі з Ольгою Слоньовською, котру столичний гість поставив в один ряд із найуспішнішими сучасними українськими письменницями, була директор бібліотеки Людмила Бабій. Побажали нашій талановитій землячці нових художньо вагомих творів та високих нагород, висловили свої міркування про її творчість заступник голови НСПУ Ярослав Ткачівський, літературний критик Євген Баран, письменниця Марія Ткачівська. З нагоди вручення престижної всеукраїнської літературної премії привітали Ольгу Слоньовську секретар міської ради Віктор Синишин, який від імені міського голови Руслана Марцінківа вручив їй грамоту – відзнаку за патріотичну позицію та особистий внесок у розвиток української літератури, і головний спеціаліст управління культури, національностей та релігій ОДА Оксана Ющишин. Музичним вітанням потішив винуватицю урочистості і всіх присутніх дует бандуристок Ірини Королевич та Надії Заяць з обласної філармонії ім. Іри Маланюк.

Заслужений журналіст України, спецкореспондент газети "Галичина", заступник голови Івано-Франківської міської «Просвіти», член НСПУ і НСЖУ.