Rzeczpospolita: Глибша польсько-українська економічна інтеграція могла би бути на користь обом країнам, відкривши доступ до нових можливостей.

Успіх енергетичної компанії PGNiG у суперечці із «Газпромом» наробив галасу. Завдяки позову, поданому ще в листопаді 2014 року, польська фірма отримала понад 1,6 мільярда доларів відшкодування від російського гіганта. Більше того, тепер за постачання російського газу Варшава платитиме значно менше.

«Цю дорогу для нас проклав «Нафтогаз». Більше двох років тому українська фірма перемогла в аналогічній справі, яку розглядав шведський суд, але на суму, втроє більшу. Це найкраще підтвердження того, що сусідні народи мають якщо не однакові, то досить схожі інтереси», – написав на сторінках Rzeczpospolita колишній президент «Банку енергетики» і ексдиректор «Центру операцій з капіталом Торговельного банку» Славомир Горбачевський.

Він наголошує, що Польща несправедливо ставилася до українців упродовж останніх років, утруднюючи для них перетин кордону і процедуру легального працевлаштування на своїй території. «Ми постали перед історичним шансом розширити вплив польської економіки. Україні потрібна Польща, тому що коронавірус б’є по її економічних успіхах. Але й Польщі потрібна Україна. В тому, що попри пандемію польські справи йдуть порівняно стабільно, також заслуга мільйонів українців, які працюють у нашій країні», – наголошує Горбачевський.

Він указує й на те, що Варшава ігнорує історичну можливість отримати доступ до Чорного моря завдяки співпраці з Києвом. Так само Україна могла би вийти на Балтійське узбережжя. Це також було б на користь польським підприємцям і органам самоврядування, які надавали би послуги транзиту українським компаніям. Горбачевський ставить за приклад місто Перемишль, в якому багато написів виконано польською і українською мовами, а «жителі розуміють ідею схожості обох народів від моря до моря». Інтеграція Польщі й України, на думку автора, полегшила б ведення бізнесу для поляків на українській території, а для українців – на польській.

«Прихильність українців до нас, готовність суспільств до співпраці марнуються через абсурдну поведінку урядовців різної масті, які не розуміють, що лише розвиток економіки може дати їхнім родинам соціальні привілеї й безпеку. Ситий не буде починати війн і суперечок. У минулому сварки і чвари між нашими народами починали голодні, але впливові політики. Сьогодні ж усе вирішує економіка, а не зброя. Тож інвестуймо в Україну», – закликає автор.

Від редакції.

У Польщі вже кілька років визріває ідея створення так званого «Міжмор’я», конфедерації із 12 держав: від Польщі – на півночі Європи до Болгарії – на півдні. Україну до цього проєкту наразі не залучали.