Руслан Марцінків: Завдяки термомодернізації підвищуємо енергоефективність комунального сектора та екологічну безпеку в місті

Карантин через пандемію коронавірусу все ж не завадив продовжити розпочатий торішньої осени другий етап комплексної термомодернізації дитячих закладів освіти в Івано-Франківську. Як тільки уряд своєю постановою, а Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій своїм рішенням дозволили з 7 квітня виконання в умовах карантину будівельних робіт на відкритому просторі, ремонтів на об’єктах інфраструктури міста та робіт з благоустрою, вже 9 квітня міське управління капітального будівництва повідомило, що в Івано-Франківську знову почалися ремонтні роботи, передусім у дошкільних навчальних закладах за підтримки Північної екологічної фінансової корпорації НЕФКО в рамках проєкту «Підвищення енергоефективности об’єктів бюджетної сфери міста Івано-Франківська».

Як відомо, другий етап комплексної термомодернізації передбачає енергетичне оновлення 16-ти міських шкіл і дитячих садків: школи-гімназії №3 (тепер — ліцей №20), ЗШ №8, ЗШ №13, ЗШ №22, ЗШ №25, ДНЗ №1, ДНЗ №2, ДНЗ №3, ДНЗ №9, ДНЗ №11, ДНЗ №15, ДНЗ №20, ДНЗ №27, ДНЗ №29, ДНЗ №30 і ДНЗ №34. Проєкт із НЕФКО «Підвищення енергоефективности об’єктів бюджетної сфери міста Івано-Франківська» на це передбачає 6,43 млн. євро (з них 4 млн. євро — кредит на 9 років; 1 млн. 930 тис. євро — грант від Фонду E5P (Східноєвропейське партнерство з питань енергоефективности та довкілля) і 500 тис. євро — співфінансування з міського бюджету). Причому грант у майже 2 млн. євро, або понад 55 млн. грн за теперішнім курсом, — це безповоротна допомога Івано-Франківську від міжнародних фондів. НЕФКО як екологічну міждержавну організацію в цьому проєкті цікавить його екологічна складова та зменшення енергоспоживання, які дають ще й доволі значимий соціальний ефект.

Отож термомодернізаційні ремонтно-будівельні роботи нині відбуваються в багатьох дитячих садках Івано-Франківська. Ще в квітні в одному з найбільших у місті ДНЗ №1 «Калинонька», де навчається 320 дітей у 10-ти групах, підрядна організація — енергосервісна компанія «Адамсон» після заміни вікон, ремонтів електричної системи і горища та встановлення системи вентиляції приступила до утеплення фасаду будівлі й орієнтовно через два місяці завершить їх. Темпи робіт дають підстави сподіватися, що новий навчальний рік в цьому дитсадку для дошкільнят розпочнеться вчасно і в кращих, ніж раніше, побутових умовах. Адже, окрім доброї погоди, позитивом для будівельників є і відсутність дітей у садках і школах, що сприяє лише пришвидшенню ходу робіт.

Ось коротенька хроніка виконання проєкту з НЕФКО в Івано-Франківську за останні тижні. Підрядники в ліцеї №13 вже замінили вікна і двері, встановили сучасну систему опалення та перейшли до відновлення зовнішніх відкосів; у ДНЗ №27 «Карпатська казка» сконцентрували свої зусилля над відновленням софітки та утепленням цоколя фундаменту будівлі; в ДНЗ №3 «Бджілка» утеплили цоколь фундаменту і залили стяжку; в ДНЗ №29 «Кобзарик» і №20 «Росинка» встановили рекуператори для систем вентиляції та розпочали утеплювати фасади; в ДНЗ №34 «Незабудка» і №11 «Пізнайко» теж приступили до утеплення будівель, а в ліцеї №20 (колишня школа-гімназія №3) після заміни вікон та відновлення внутрішніх відкосів — до роботи над зовнішніми; в ДНЗ №29 — до встановлення системи вентиляції.

«Нині роботи за програмою НЕФКО тривають у більш ніж десятку дошкільних навчальних закладів. Головне, не лише їх максимально швидко завершити, аби з вересня вони запрацювали у повному режимі, а й якісно. Цей процес перебуває під постійним контролем міської влади, — наголосив міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. —Термомодернізаційні проєкти за участю міжнародних донорів є надзвичайно важливими для нашого міста. Завдяки цьому одночасно розв’язуємо кілька проблем — підвищуємо енергоефективність комунального сектора та екологічну безпеку в місті, створюємо комфорт для наших дітей і в умовах дефіциту бюджету залучаємо для міста доволі значну безповоротну міжнародну фінансову допомогу. Модернізовані в співпраці з НЕФКО комунальні заклади завдяки своїй енергоефективності в майбутньому потребуватимуть значно менше коштів на своє функціонування, ніж нині. За розрахунками, економія ресурсів для Івано-Франківська від тепломодернізації становитиме близько півмільйона євро».

Під час першого етапу реалізації цього проєкту з НЕФКО вартістю 1,55 млн. євро (з них 1 млн. євро — кредитні кошти НЕФКО; 470 тис. євро — грант від Фонду E5P і 80 тис. євро — співфінансування з міського бюджету), що тривав з 2017 року до осени 2019 року, в Івано-Франківську було модернізовано шість cадочків та один навчально-реабілітаційний центр, що міський голова Р. Марцінків, торік звітуючи перед міською громадою, назвав серед головних досягнень на освітянській ниві за останні чотири роки.

Проєкт «Підвищення енергоефективности об’єктів бюджетної сфери міста Івано-Франківська» є вже третім за рахунком у співпраці нашого міста з НЕФКО з 2010 року. Завдяки першому проєкту впроваджено енергоефективні заходи в дев’яти громадських будівлях, а другий стосувався модернізації зовнішнього освітлення.