Руслан Марцінків: Запровадженням е-карток захищаємо нашу об’єднану громаду

Івано-Франківськ через кілька днів запроваджує в дію на комунальному транспорті електронну транспортну картку «Галка» (далі – е-картка). Після тривалої підготовки через технічні і фінансові причини ця сучасна форма оплати за проїзд у світі, базована на цифрових технологіях, нарешті вступить у свої права і в нашому місті. Воно буде в числі перших в Україні, де діятиме ця система оплати на громадському транспорті.

Серед перших в Україні

Безготівкова оплата за проїзд стартувала в Україні в 2015-му на київському метрополітені, а 2017 року набув чинности закон про електронний квиток. З того часу е-квиток (через QR-код і Приват24, SMS з мобільних телефонів, NFC-гаджети через додаток Google Pay і Apple Pay і безконтактні картки «Visa» і «Mastercard»), крім Києва, запровадили в небагатьох містах – в Івано-Франківську, Житомирі, Львові, Тернополі, Чернігові, Сумах, Вінниці, Мукачевому, Білій Церкві, Краматорську, частково в Одесі та Дніпрі. Повноцінні ж транспортні е-картки почали діяти під кінець 2019 року лише в Києві, Вінниці та Луцьку, і то в тестовому режимі.

В Івано-Франківську їх запровадження стало можливим після радикального оновлення транспортного парку комунального перевізника – КП «Електроавтотранс» (далі – «ЕАТ»), яке за останні два роки отримало нові 42 автобуси і 29 тролейбусів, та закупівлі 205 стаціонарних валідаторів для оплати за проїзд е-картками і багато іншого допоміжного обладнання.

Е-картки — це облік, контроль та інформація

«Застосування транспортних е-карток дасть можливість заощаджувати як кошти, так і час пасажирів, а підприємству-перевізнику допоможе оптимізувати роботу, – запевнює міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. – КП «Електроавтотранс», яке досі витрачало близько 500 тисяч гривень на рік лише на друк паперових проїзних квитків, матиме немалу економію, значно поліпшить облік пасажирів і контроль за коштами, отриманими від перевезень. Оперативна інформація про пасажирський рух, крім того, допоможе краще розуміти стан і проблеми міського комунального транспорту і, відповідно, швидше на них реагувати».

Як придбати «Галку»?

Що ж являє собою транспортна е-картка «Галка» в Івано-Франківську? Це пластикова картка з безконтактним чипом, яку можна поповнювати на певну кількість поїздок і нею оплачувати проїзд наразі лише на комунальному транспорті. Їх будуть видавати постійно. У місті реєструють та видають е-картки наразі за адресами: вул. Грушевського, 29 (Департамент соціальної політики), кааб. № 2; вул. Незалежности, 9 (ЦНАП); вул. Галицька, 124-а (ЦНАП); вул. Івана Павла II, 4 (ЦНАП); вул. Гетьмана Мазепи, 185 (ЦНАП); вул. Ботанічна, 2 (КП «Івано-Франківськводоекотехпром»); вул. Хмельницького, 59-а (ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго); вул. Вовчинецька, 198 (клуб Прометей»); вул. Тролейбусна, 40 («ЕАТ»). Жителі сіл, що приєднались до Івано-Франківської ОТГ, можуть замовити пільгові е-картки в своїх територіальних відділеннях ЦНАП.

З червня кількість цих пунктів істотно зменшиться. Містяни, які раніше вже записалися на отримання пільгової картки (а таких є майже 50 тисяч), зможуть її отримати протягом березня-квітня ц. р. Орієнтовна ціна е-картки – 30 гривень, але всім пільговикам Івано-Франківської ОТГ, у т. ч. учням, її видаватимуть безплатно. Термін дії картки – 5 років. Проте є і з меншим терміном, наприклад, деякі учнівські картки будуть діяти 4 роки, а для старшокласників – 2 роки.

Пільговий е-квиток видають особам, які проживають на території Івано-Франківської ОТГ і  відповідно до законодавства України та рішень виконкому Івано-Франківської міської ради мають право на пільговий проїзд в громадському комунальному транспорті. Це пенсіонери; учасники бойових дій (АТО, ООС); особи з інвалідністю; члени сімей загиблих військовослужбовців, працівників правоохоронних органів і т.д. ); ліквідатори аварії на ЧАЕС (учасники, ліквідатори, члени сім’ї); діти з багатодітних сімей; учні; інші особи, зокрема за професійною ознакою, затверджені рішеннями виконкому (працівники комунальних служб, «ЕАТ»). Департамент соціальної політики вже склав реєстр пільговиків, у якому нараховується майже 65 тисяч осіб, а департамент освіти та науки – реєстр учнів, в якому є 30 тисяч дітей. Усі вони і далі матимуть право безплатного проїзду в комунальному транспорті, що є істотним фінансовим полегшенням для пенсіонерів і батьків школяриків.

Орієнтовно з 1 червня безплатний проїзд без пільгової е-картки буде неможливим.

Транспортні е-картки з’являться в продажу вже з початку березня. Їх можна буде придбати у водіїв і кондукторів КП «ЕАТ». Також тривають переговори щодо продажу і в кіосках. Картки можна буде поповнювати у вуличних терміналах і через інтернет на сайті galcard.if.ua.

Як користуватися «Галкою»?

Користування е-карткою просте: піднести до валідатора. Якщо операція успішна – загориться зелена галочка. Якщо невдала – засвітиться червоний хрестик і на дисплеї буде вказано причину відмови: закінчився або не настав термін дії карти чи вона заблокована.

Перехідний період, коли можна буде розраховуватись як е-карткою, так і готівкою за одним тарифом, триватиме орієнтовно 2 місяці. Після того проїзд за готівку стане дорожчим. Контролери перевірятимуть оплату за допомогою спеціальних пристроїв. Штраф становитиме 20-кратну вартість разового проїзду.

Користь є очевидною

«Запровадження електронних карток для проїзду на громадському транспорті є новим важливим кроком для нашого міста. Таким чином ми захищаємо нашу об’єднану громаду. Цей процес маємо пройти поступово і виважено, – каже міський голова Івано-Франківська Р. Марцінків. – Користь для міста від запровадження безготівкової оплати є очевидною: відсутність готівки ускладнить можливість злодійства, е-картки дають змогу порахувати пасажиропотік і з допомогою цієї інформації оперативно приймати рішення. Зрештою, безготівкова оплата трохи здешевить франківцям користування комунальним транспортом».