Руслан МАРЦІНКІВ: Вимагаємо від державної влади запобігти енергетичному колапсу та зриву опалювального сезону

Чим ближче до початку опалювального сезону, тим більшу тривогу чути від представників місцевої влади. «Вимагаємо від державної влади запобігти енергетичному колапсу та зриву опалювального сезону» – так прокоментував ситуацію міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків під час позачергової 13-ї сесії Івано-Франківської міської ради, яка відбулася минулої п’ятниці. За його словами, старт нового опалювального сезону поставлено під загрозу, адже відтепер теплопостачальні організації повинні працювати з ГК «Нафтогаз Трейдинг» за неринковими угодами на умовах передоплати.

З цієї причини Івано-Франківська міська рада ухвалила звернення до державної влади, яке зачитав Р. Марцінків. У ньому вона закликає Президента України В. Зеленського, голову Верховної Ради України Д. Разумкова, прем’єр-міністра України Д. Шмигаля вжити заходів для подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільности на ринку природного газу.

У цьому документі івано-франківські депутати вказують на причини кризової ситуації, спричиненої тим, що нині теплопостачальні організації повинні працювати за неринковими газовими угодами від ГК «Нафтогаз Трейдинг». Зокрема, у них є пункт про щомісячні авансові платежі за газ. Це означає, що треба сплачувати 30% вартости газу авансом щомісяця, а решту 70% – до 22 числа поточного місяця. Зважаючи на те, що оплату від населення підприємства комунальної теплоенергетики (ТКЕ) отримують значно пізніше, на умовах післяплати, органи місцевого самоврядування повинні передбачати додаткові кошти на два місяці наперед.

Але і це ще не всі проблеми. Наступною є дивне квотування обсягів газу. Підхід, коли в разі невикористання лімітів у міжсезоння зекономлені залишки не переносять на період опалювального сезону, депутати вважають абсурдним. Водночас за умови використання понаднормових кубів теплокомунальникам доведеться вже платити на 50% більше. Нагадаємо, у серпні ГК «Нафтогаз Трейдинг» виставив ціну на газ: близько 15 тис. грн за 1 тис. куб. м замість 7,4 тис. грн, які закладено лімітовими обсягами для підприємств ТКЕ.

Для компенсації такої величезної тарифної різниці, акцентують депутати, є два варіанти: майже утроє підвищити тарифи для населення або ж компенсувати різницю з міського бюджету. Але і на цьому не завершуються сюрпризи, мовиться в зверненні: «З «барського» плеча на органи місцевого самоврядування скидають т. зв. право самим встановлювати тарифи для комунальних підприємств». Тобто центральна влада переводить відповідальність за вимушене здорожчання газу виключно на місцеву владу.

Такі умови постачання газу підприємствам ТКЕ ставлять під велику загрозу вчасний початок опалювального сезону, вважають івано-франківські депутати. Щоби не прирікати українців на випробування холодом, депутати закликають негайно ввести в дію закон 3508-д «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільности на ринку природного газу», а також прийняти рішення про використання підприємствами ТКЕ українського газу власного видобутку за ціною не більше 4 000 грн за 1 тис. куб. м, що дозволить вдвоє зменшити вартість теплової енергії та забезпечити 100% оплату ТКЕ за спожитий природний газ.

Депутати наголошують, що ТКЕ повинні укласти прямі договори на постачання природного газу з АТ «Укргазвидобування» без посередництва НАК «Нафтогаз України» та її дочірніх підприємств; акцентують на необхідності внести зміни до Закону України «Про теплопостачання» щодо заборони відключення об’єктів ТКЕ від енергопостачання в опалювальний період та можливости автоматичного коригування тарифів у разі змін цін на енергоносії; закріплення на законодавчому рівні умов оплати ТКЕ за енергетичні ресурси лише на умовах 100% післяплати; повернути дію Механізму визначення вартости розподілу газу станом на 1 січня 2020 р., а також терміново скасувати порядок нарахування штрафних санкцій на подвоєну суму боргу.

«Без урахування цих вимог на жителів очікує один варіант – енергетичний колапс та цілковитий зрив опалювального сезону», – попереджають івано-франківські депутати в своєму зверненні чільників держави.