Руслан Марцінків: В Івано-Франківську вже курсує 42 нові автобуси. На початку 2018-го не було жодного

Цього понеділка в Івано-Франківську почав діяти ще один новий, уже третій за рахунком, комунальний маршрут — №55 «с. Крихівці - АС-2 (Пасічна)», який перетинає все місто з півдня на північ. На незадовільне сполучення на цьому напрямку надходило багато нарікань від жителів села.

Це вже другий маршрут за останні півтора місяця, який запровадило КП «ЕлектроАвтоТранс» (далі — КП «ЕАТ»). 21 січня, як відомо, було відновлено рух автобусів на такому ж проблемному в місті напрямку «Каскад»-Онкодиспансер» (маршрут №41). Перший в Івано-Франківську комунальний маршрут №27 «мікрорайон «Каскад» – вул. Пулюя» функціонує з травня минулого року.

На маршрут №55 у понеділок виїхали 10 із 12-ти новеньких великогабаритних турецьких автобусів покращеної комплектації марки «Guleryuz Cobra GD 272 LF», які зовсім недавно отримав Івано-Франківськ. Їхня вартість — майже 66 млн. гривень, або 5,5 млн. грн. за один автобус. Вони розраховані на 95 пасажирів (місць для сидіння – 26) і пристосовані для маломобільних пасажирів та дитячих візків. «Кобри», як в Івано-Франківську назвали автобуси турецького виробництва, разом із 24-ма новими великогабаритними українськими автобусами «Богдан» обслуговуватимуть також маршрути №27 і №41. Експертний директор компанії «Guleryuz» Алі Чинчоуглу під час презентації автобусів зазначив, що Івано-Франківськ став першим українським містом, яке закупило автобуси вказаної моделі, а загалом компанія «Guleryuz» співпрацює з 30-ма країнами світу. Як стверджує директор КП «ЕАТ» Віталій Голутяк, недавно отримані «богдани» хоч і є добрими машинами, однак за низкою технічних характеристик дещо поступаються турецьким, котрі мають потужніший двигун, якіснішу обшивку, оснащені кондиціонерами, обігрівачами, відеоспостереженням, мультимедійною установкою для озвучення зупинок і т. ін.

Отож новий комунальний маршрут №55 «Крихівці – АС-2» має таку схему маршруту: с. Крихівці – вулиці Мазепи, Бельведерська, Кардинала Любомира Гузара, Галицька, АС-2 і на зворотному напрямку: АС-2 – Галицька, Дністровська, Привокзальна площа, Незалежності, Січових стрільців, Мазепи, с. Крихівці. По суботах-неділях і в святкові дні автобуси їхатимуть до міського кладовища. Служба організації та аналізу руху КП «ЕАТ» склала графік руху автобусів на цьому маршруті таким чином, щоб він синхронізувався із прибуттям більшості поїздів до Івано-Франківська.

«Розвиток комунального транспорту є одним із пріоритетів міської ради, – каже міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. — У цій справі ми одночасно вирішуємо кілька завдань: соціальне — автобуси мають бути зручні і недорогі для людей, екологічне: орієнтуємося на сучасні малошкідливі для довкілля машини. Скажімо, українські «Богдани» і турецькі «Кобри» відповідають західним екологічним стандартам Euro-5. Орієнтація на великогабаритні автобуси допоможе з часом зменшити кількість старих, невеликих за пасажиромісткістю автобусів на вулицях нашого міста, яке вже задихається від величезної кількості автотранспорту. Таким чином, сьогодні містом курсує уже 42 нові комфортабельні автобуси, тоді як на початку 2018 року ще не було жодного. Іванофранківці позитивно оцінюють поліпшення умов на міських пасажирських перевезеннях і все більше віддають перевагу саме зручному комунальному транспорту. Конкуренція з боку комунального автопідприємства неодмінно підштовхне приватних перевізників до поліпшення якості пасажирських перевезень та оновлення автобусів, якщо вони хочуть залишитися на цьому ринку».

Поряд із поповненням автобусного парку оновлюють і тролейбусний. Недавно КП «ЕАТ» отримало два довгі тролейбуси «Volvo» на 145 пасажирів, які вже курсують на маршруті №6. Якщо ці пристосовані для маломобільних груп і з можливістю автономного ходу тролейбуси, які хоч були у вжитку в Австрії, однак і нині ще в хорошому технічному стані, зарекомендують себе добре в експлуатації в Івано-Франківську, то «Електроавтотранс» може придбати до кінця року ще 14 таких машин. Крім цього, КП «ЕАТ» має отримати в нинішньому році 29 нових низькопідлогових тролейбусів на 105 пасажирів білоруського виробництва вартістю понад 5,514 млн. євро завдяки кредитному та грантовому договору з ЄБРР, причому 6 - безплатно.

Міський голова Руслан Марцінків наголошує, що до кінця квітня ц. р. заплановано введення в дію ще двох комунальних маршрутів. Одним із них буде уже затверджений на засіданні міськвиконкому маршрут №49 «АС-4 – Набережна», який перетинатиме Івано-Франківськ впоперек — із сходу на захід і проляже вулицями Тисменицькою, Незалежності, Січових стрільців, Пилипа Орлика, Володимира Великого, Південним бульваром, Бельведерською, Ленкавського, Кармелюка, Набережною і на зворотному напрямку — Галицькою, Дністровською, Василіянок, Лепкого, Незалежності і Тисменицькою.

Затверджена міською радою в лютому 2018 року Програма розвитку комунального транспорту міста Івано-Франківська на 2018-2022 роки передбачає закупівлю 40 нових низькопідлогових тролейбусів з можливістю автономного ходу, 20 тролейбусів, що були у вжитку, 40 великогабаритних низькопідлогових автобусів, збільшення до 5-ти кількості комунальних автобусних маршрутів, будівництво 6 нових тролейбусних ліній загальною протяжністю 19,8 км, збільшення кількості тролейбусних маршрутів до 12-ти і щоденного випуску тролейбусів на лінію до 60 одиниць.