Руслан Марцінків: Утворення Івано-Франківської ОТГ відбувається через діалог громад

Івано-Франківська міська рада на своїй позачерговій сесії 9 жовтня прийняла рішення про добровільне приєднання до Івано-Франківської об’єднаної територіяльної громади (ОТГ) двох приміських сіл Тисменицького району — Черніїва та Підлужжя, які мають відповідно понад 3900 і 1700 жителів. Паралельно із сесією міської ради відбулися сесії Черніївської та Підлузької сільських рад, які прийняли аналогічні рішення про приєднання цих сіл до міської ОТГ. Одночасно депутати міської ради проголосували за утворення Черніївського та Підлузького старостинських округів у межах відповідних сіл.

Отож Івано-Франківськ, як повідомляє сайт «Децентралізаційний марафон» проєкту «ПУЛЬС», який впроваджує Асоціація міст України за підтримки американської Агенції міжнародного розвитку USAID, став п’ятим після Житомира, Тернополя, Вінниці й Сум обласним центром і 39-м містом обласного значення серед півтори сотні, що відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіяльних громад» скористалося можливістю створення ОТГ.

До наступних виборів, які в процесі створення ОТГ передбачені законом, дотеперішні сільські голови Черніїва та Підлужжя Богдан Грейда і Ярина Стойко виконуватимуть функції старост у відповідних старостинських округах і будуть членами виконкому Івано-Франківської міської ради. Нинішні депутати сільських рад автоматично стають членами громадських рад своїх старостинських округів — постійно чинних колегіальних консультативно-дорадчих органів при міськраді у відповідному селі, основними завданнями яких буде здійснення громадського контролю за роботою старости та попередній розгляд проєктів рішень міськради і виконкому з питань, що стосуються відповідного села. На наступних виборах своїх депутатів, як і старосту, обиратимуть місцеві жителі.

Серед переваг Івано-Франківської ОТГ відзначають нові інвестиційні зони для міста; більші кошти одного з інструментів державної підтримки розвитку ОТГ — інфраструктурної субвенції, яку уряд розподіляє за формулою відповідно до площі громади та кількости сільського населення, а отже, чим більше сільських територій об'єднала громада, тим більшим є розмір субвенції; землі за межами населених пунктів, якими села не могли скористатись самостійно; зниження величини реверсної дотації, яку місто повертає в держбюджет; покращення соціальних послуг для жителів сіл внаслідок приєднання до фінансово спроможного міста і т. ін.

«Кожна громада, яка сьогодні не чекає на адміністративне об’єднання, а виходячи з можливостей чинного законодавства пробує себе на шляху добровільного об’єднання, заслуговує на пошану та підтримку, — зазначив у коментарі про початок формування Івано-Франківської ОТГ експерт проєкту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» («ПУЛЬС») Андрій Деркач. — Адже ці кроки свідчать про готовність керівників громад приймати складні і навіть ризиковані рішення, втілення яких вимагає скоординованої діяльности як посадовців виконавчих органів, так і депутатів. Створення громади сьогодні – це не лише розширення меж якісних муніципальних послуг на територіях, що приєднуються, це і приєднання жителів сіл Підлужжя і Черніїва до планування розвитку вже єдиної територіяльної громади на засадах відкритости та рівности. Це стане для них і доступом до ресурсів громадського бюджету та програми підтримки громадянського суспільства, що активно реалізуються останніми роками в м. Івано-Франківську».
«Івано-Франківськ і ці приміські села з наступного року житимуть і працюватимуть як одна велика громада, — каже міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. — Від рішення про створення ОТГ, яке, безперечно, увійде в історію Івано-Франківська, виграють усі — і жителі сіл, і містяни. Це було вимогою часу, досить непростим процесом, в якому основною засадою стала добровільність об’єднання. Формат співпраці міської ради з Черніївом та Підлужжям у рамках утвореної ОТГ ми побудували на основі діалогу, і це посилить спроможність та ефективність громади. Івано-Франківська ОТГ дозволить залучити внутрішніх і зовнішніх інвесторів, бо цьому сприятиме належна інфраструктура в місті, яке отримує територіяльний ресурс для свого розвитку, а сільські громади — додаткові фінансові ресурси для поліпшення своєї інфраструктури та забезпечення кращого рівня послуг для своїх жителів. Утворення Івано-Франківської ОТГ — це наш спільний якісний крок у майбутнє».

Наразі в Івано-Франківській ОТГ є лише три громади. За приєднання до цієї ОТГ раніше проголосувала громада села Колодіївки. Місто також має угоди про співпрацю з іншими селами — Добровлянами, Узином, Підпечерами, Чукалівкою. Перемовини про об’єднання з Івано-Франківськом вели села Березівка, Братківці, Тисменичани.

Згідно з Перспективним планом формування територій громад Івано-Франківської области, до Івано-Франківської ОТГ має входити аж 18 учасників об’єднання. У зв’язку з цим Івано-Франківська міська рада на своїй сесії 9 жовтня ухвалила звернення про неприпустимість примусового об’єднання громад і направила його до Верховної Ради і Кабінету Міністрів України. «Об’єднання громад є невід’ємною складовою реформи децентралізації, — сказано в цьому документі. — Згідно з перспективним планом Івано-Франківської облдержадміністрації, до міста Івано-Франківська планують приєднати 18 населених пунктів. Ми розуміємо, що створення ОТГ — неминуче, однак виступаємо проти примусового залучення сіл та селищ. Деякі з громад або не хочуть приєднуватись, або вже мають свої ОТГ. Івано-Франківська міська рада підтримує їхнє право на самостійність. Івано-Франківськ створив ОТГ з першими двома селами – Підлужжям і Черніївом. Відбувається це не через централізоване рішення, а тільки шляхом діалогу громад. Ми напрацювали статут майбутньої ОТГ, який обговорили з усіма зацікавленими селами; зустрічаємось із чільниками сільрад та жителями, вивчаючи переваги та виклики для ОТГ. Лише так, переконані ми, можна побудувати спроможну єдину громаду. Івано-Франківська міська рада виступає тільки за добровільне об’єднання громад. Наполягаємо врахувати цей принцип у формуванні перспектив Івано-Франківської ОТГ та інших громад України».

Як відомо, 2020-й, в якому набуває чинности закон про адміністративно-територіальний устрій, мав би стати роком завершення процесу об’єднання громад в Україні. Проте реформа нині дуже відстає від урядового графіка і навряд чи до місцевих виборів-2020 вся територія України буде покрита ОТГ, як планувалося на початку реформи. Тому є можливими різні сюрпризи аж до централізованого об’єднання дрібних ОТГ у більші. Директор Івано-Франківського центру розвитку місцевого самоврядування Руслан Панасюк з цього приводу слушно зауважує, що біля Івано-Франківська теж є громади, які не передбачені у Перспективному плані формування територій громад области. Той формат, в якому вони перебувають нині (лише два суб’єкти в об’єднанні, потреба у дотаційності, невелика площа, близькість до Івано-Франківська), може обернутися тим, що ці ОТГ взагалі не залишаться на адміністративній мапі. Із можливих трьох варіантів для них «найбільш логічним» Р. Панасюк називає приєднання до Івано-Франківська.

Цю думку підтверджує висновок експертів шведської консультативної компанії «SKL International», що впроваджує шведсько-український проєкт «Підтримка децентралізації в Україні», і Програми «U-LEAD з Європою». Експерти на основі аналізу виконання бюджетів 806-ма ОТГ в Україні за січень-червень цього року висловили думку, що одним із оптимальних варіантів подальшого розвитку для громад із низькими показниками фінансової спроможности є їх приєднання до інших територіяльних громад та створення більшої за площею і чисельністю ОТГ. Навіть якщо у такої ОТГ нині ще нема економічних перспектив для розвитку, таке об’єднання дасть можливість оптимізувати територіяльну структуру місцевих рад і підвищити ефективність управління їхніми територіями та поліпшити інвестиційну привабливість за рахунок більшої території та більшої кількости трудових ресурсів.