В останні роки стало вже звичним бачити Івано-Франківськ своєрідним будівельним майданчиком. Хоч зараз ще зима, а роботи на чи не найголовнішому проекті міста — на будівництві нового моста на Пасічну через річку Бистрицю Солотвинську вже йдуть повним ходом.
Більш того, спорудження моста вже вийшло на новий технологічний етап — тут монтують тротуарну частину. Мостобудівники з київської фірми «Мостобудівельний загін - 112», які мають великий досвід спорудження мостів у столиці через Дніпро, нині займаються болтовими з’єднаннями та зварюванням балок мостової конструкції. На кінець лютого заплановано встановлення суцільної конструкції дорожнього полотна на опори. Науково-технічний супровід цих робіт здійснює Інститут електрозварювання ім. Патона, спеціалісти якого перевіряють міцність швів конструкції. Майже всі металеві конструкції для моста вже доставлено до Івано-Франківська.
Загальна довжина моста через Бистрицю становитиме 322 метри, ширина – 14 м. Його суцільно металева конструкція вагою 1760 тон розрахована на мінімум 80 років експлуатації, що набагато довше, ніж збірних конструкцій.
«Вже можна побачити масштаби моста, поступово вимальовуються контури його пішохідної частини та велодоріжки, – каже міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. – Загалом процес будівництва вражає, приємно бачити, як на місці чагарників виростає новий міст, завдяки якому Івано-Франківськ зменшить транспортне навантаження фактично на центр міста».
Але спорудження самого моста – це лише перший етап проекту. Наступним кроком стане транспортна розв’язка на вулиці Надрічній, а завершенням проекту — будівництво дороги на вул. Хіміків, що на другому боці річки. Руслан Марцінків вважає, що основні роботи буде завершено ще цього року, а міст запрацює орієнтовно через рік.
Попри критику цього проекту, яка до цього часу вже помітно ослабла, стає все очевиднішим, наскільки новий міст є актуальним для Івано-Франківська. Адже автомобільні корки по обидва боки старого моста на вулиці Галицькій, стан якого є досить проблемний, стали постійним явищем в житті мікрорайону Пасічна й викликають масу нарікань з боку іванофранківців. Приступити до капітального ремонту старого моста вже нині означало б частково паралізувати життя міста, повністю відрізати мікрорайон «Пасічна» від центральної частини Івано-Франківська і створити великі незручності для транзитного транспорту на галицький і калуський напрямки.
На звернення міського департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою міська рада додатково передбачила кошти на розробку проектно-кошторисної документації капітального ремонту моста на вул. Галицькій. Це обійдеться для міста у чималі кошти, тому проект реалізуватимуть поступово. Завдання на цей рік: виготовити документацію капремонту моста і провести експертизу. Нині департамент веде переговори з потенційними проектними інститутами з Києва, Дніпра і Харкова, які здатні підготувати такий комплексний проект.
І так непросте життя дорожньої інфраструктури Івано-Франківська цього року ще більше ускладнили погодні умови. Сніг, дощ, часті відлиги змусили пригадати один не такий далекий рік, коли зі снігом зліз й асфальт на дорогах. Міський голова Івано-Франківська доручив шляховій комунальній службі організувати латання ям на дорогах. «Поки температурний режим не дозволяє працювати з гарячим асфальтом, вибоїни латають холодним. Це, звичайно, не є повноцінний ремонт, а тимчасове усунення аварійно небезпечних ділянок на дорогах. До настання сприятливих для таких робіт погодних умов ямковий ремонт – це єдиний спосіб поліпшити стан доріг. В Івано-Франківську нараховується 198 км доріг. На жаль, багато з них далеко не в найкращому стані. Проблеми з дорогами виникають не так через складні погодні умови, як передусім через те, що більшість доріг понад 30 років не бачили капітального ремонту. От взяти хоча б вулицю Коновальця, яку щороку ремонтуємо і ямково, і поточно. Вона не має основи, тому фактично нема на що класти асфальт. Навіть коли старі латки ще тримаються, поруч з’являються нові вибоїни. Капремонт основних доріг у місті потребує як мінімум 300 млн. гривень додаткових коштів», — так прокоментував ситуацію Р. Марцінків.
Цього року серед пріоритетних завдань — капремонт вулиць Івасюка, Автоливмашівської, Незалежності і завершення минулорічного проекту — вул. Мазепи, можливий ремонт й інших доріг, повідомив Р. Марцінків. До цієї справи керівництво Івано-Франківська хоче залучити великі компанії, в тому числі й іноземні, і нині вже веде переговори з турецькими дорожниками. «Головне, аби вони гарантували якість. Капремонт доріг – це не просто зрізати верхній шар і постелити новий асфальт, а дати й хорошу основу, щоби дорога витримала експлуатацію не менше 10 років», – зазначив міський голова.
Транспортно-дорожня інфраструктура Івано-Франківська цього року також поповниться ще 20-ма новими зупинками для громадського транспорту, біля 35-х зупинок встановлять урни для сміття, біля восьми — електронні табло, а також таблички шрифтом Брайля і датчики контролю повітря. За останні три роки в місті вже встановили 70 комфортних зупинок.