Руслан Марцінків: Транспортна е-картка «Галка» заощадить кошти і час пасажирів

Із цього понеділка, 25 травня, в Івано-Франківську почали безплатно видавати за попереднім СМС-повідомленням транспортні електронні картки «Галка» для пільговиків із числа пенсіонерів, учасників бойових дій і членів сімей загиблих військовослужбовців, осіб з інвалідністю, ліквідаторів аварії на ЧАЕС та ін. А з 1 червня у продаж мають надійти загальні транспортні картки і, як планується, ними буде одразу ж можливо користуватися на комунальному транспорті.

Як недавно повідомляли, понад 27 тисяч пільгових карток отримав Департамент соціальної політики і ще понад 21 тисячу передано освітнім закладам міста. Наразі такі е-картки діятимуть лише в комунальних автобусах і тролейбусах. Головна перевага франківської системи для пасажирів – можливість робити пересадки і не платити за них, як це поширено в країнах Європи, а також користуватися такою карткою як разовим квитком і як проїзним на місяць.

Як стверджує один із київських міських сайтів, франківська транспортна е-картка «Галка», яка дозволить містянам безконтактно розраховуватись за проїзд (у місті також вже тривалий час діє оплата за проїзд банківськими картками, з допомогою QR-коду і Приват24, SMS з мобільних телефонів, NFC-ґаджетів через додаток Google Pay і Apple Pay) подібна до київського е-квитка, а в чомусь і краща за нього.

Що ж являє собою транспортна е-картка «Галка» в Івано-Франківську? Це пластикова картка з безконтактним чипом, яку можна поповнювати на певну кількість поїздок і нею оплачувати проїзд наразі лише на комунальному транспорті. Всього буде чотири види карток: крім згадуваної пільгової для тих категорій франківців, які мають право на безплатний проїзд у громадському транспорті, також загальна – для разової оплати за проїзд або впродовж місяця; учнівська з правом безплатного проїзду і студентська — з 50-відсотковою знижкою за проїзд. У реєстрі пільговиків, який склав департамент соціальної політики, нараховується майже 65 тисяч осіб і 30 тисяч дітей – у реєстрі учнів від департаменту освіти та науки.

Як поінформувало на своєму сайті КП «Електроавтотранс», орієнтовна ціна транспортної картки – 30 гривень, але всім пільговикам Івано-Франківської ОТГ, у т. ч. учням, її видаватимуть безплатно. Картку можна буде поповнювати у вуличних терміналах і на сайті galcard.if.ua. Баланс картки буде можливо перевірити під час її валідації на транспорті, а також у персональному кабінеті на цьому ж сайті. Картка даватиме можливість здійснювати пересадку протягом 30 хвилин без додаткової оплати. Передбачено і можливість використовувати картку в режимі тривалої дії, зокрема протягом 30 днів без обмеження кількости поїздок.

Оплата за проїзд готівкою буде можливою, проте лише у водія. В «ЕАТ» передбачили так званий «перехідний період» орієнтовно в два місяці, коли можна буде розраховуватись як е-карткою, так і готівково. Проте після того проїзд за готівку стане дорожчим.

Користування е-карткою просте: підносите її до валідатора, якщо на ньому з’явиться зелена галочка – оплату здійснено успішно. Якщо невдало – засвітиться червоний хрестик і на дисплеї буде вказано причину відмови.

У місті реєструють і видають е-картки наразі за адресами: вул. Грушевського, 29 (Департамент соціальної політики), кааб. №2; вул. Незалежности, 9 (ЦНАП); вул. Галицька, 124-а (ЦНАП); вул. Івана Павла II, 4 (ЦНАП); вул. Гетьмана Мазепи, 185 (ЦНАП); вул. Ботанічна, 2 (КП «Івано-Франківськводоекотехпром»); вул. Хмельницького, 59-а (ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго); вул. Тролейбусна, 40 («ЕАТ»), вул. Вовчинецька, 198 (клуб «Прометей»). Жителі сіл, що приєднались до Івано-Франківської ОТГ, можуть замовити пільгові е-картки в своїх територіальних відділеннях ЦНАП.

«Застосування транспортних е-карток «Галка» дасть можливість заощаджувати як кошти, так і час пасажирів, а підприємству-перевізнику допоможе оптимізувати економічну роботу. Це значно поліпшить облік пасажирів і контроль за коштами, отриманими від перевезень. Оперативна інформація в режимі 24х7 допоможе краще розуміти ситуацію на комунальному транспорті і, відповідно, швидше на неї реагувати», – запевняє міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків.

Запровадження «Галки» в Івано-Франківську стало можливим після радикального оновлення транспортного парку комунального перевізника – КП «Електроавтотранс», яке за останні два роки отримало нові 42 автобуси (на черзі – ще 10, які мають надійти вже днями) і 29 тролейбусів, а також закупівлі понад 200 стаціонарних валідаторів для оплати за проїзд е-картками і багато іншого допоміжного обладнання.

Безготівкова оплата за проїзд стартувала в Україні в 2015 році на київському метрополітені. З того часу е-квиток, крім столиці, запровадили в небагатьох містах – Івано-Франківську, Житомирі, Львові, Тернополі, Чернігові, Сумах, Вінниці, Мукачевому, Білій Церкві, Краматорську, частково в Одесі та Дніпрі.