Через численні нарікання франківців на непрацюючі приватні паркомати та непрозорий облік готівки міська влада Івано-Франківська береться навести лад з автопарковками, які нині обслуговують приватні оператори. Невдоволений їхньою роботою міський голова Руслан Марцінків днями заявив, що надалі у місті планують облаштовувати комунальні паркувальні майданчики, управлінням якими займеться нове комунальне підприємство. Нині вже триває підготовка відповідного проєкту рішення на сесію міської ради.
На основі детального аналізу ситуації з паркуванням (нагадаємо, торік у вересні міська рада затвердила перелік із 48 майданчиків для платного паркування) спеціалісти визначили низку проблем у цій справі. Як зазначив заступник міського голови, директор департаменту інфраструктури, житлової та комунальної політики ІФМР Михайло Смушак, нині немає чіткого контролю за коштами, які надходять у міський бюджет від приватних операторів; паркомати часто «свідомо» вимикаються, щоб кошти, які надходять від оплати паркування, не були оподатковані; немає можливости платити за паркування карткою, через мобільний зв’язок чи мобільні додатки; не можна купити абонемент; практикується оплата «на руки» готівкою, чого бути не повинно; інспекція з паркування не може притягти до відповідальности водія, який не оплатив парковку, бо виданий чек не містить номерного знаку автомобіля. «З приватними операторами уже рік ведемо діалог, що потрібно щось змінювати в їхній роботі.
Відповідно, є радикальний намір створити комунальне підприємство. Будемо вибудовувати роботу за європейськими стандартами: з сучасними паркоматами, мобільним додатком, абонементами, буде порядок на самих парковках (у частині дорожніх знаків, облаштування паркувальних місць та їх утримання)», – прокоментував ці наміри М. Смушак. Упорядкування процесу паркування в Івано-Франківську почнеться зі створення технологічного підприємства. Наступний етап – планування нових паркувальних місць всюди, де буде змінено схеми руху транспорту. Всі ці місця будуть у підпорядкуванні комунального підприємства. Департамент інфраструктури, житлової та комунальної політики ІФМР з метою перепроєктування працює з поліцією над змінами схем руху на вулицях Гурика, Чорновола, Бандери, Довженка, Юности, Незалежности, Південному і Північному бульварах тощо. Саме на них і планують облаштувати перші комунальні місця для паркування. Потім будуть розширювати їх число, взявши в обслуговування автостоянки біля багатоквартирних будинків. А в майбутньому комунальне підприємство стане замовником облаштування багаторівневих паркінгів.
У зв’язку з цим уже нині виникає запитання: що буде з операторами, які за чинними угодами виконують свої зобов’язання зі сплати паркувального збору до місцевого бюджету, і т. ін.? «Якщо вони цього не роблять – подаємо претензії, розриваємо угоди і забираємо парковки. Процес буде подібним до того, що відбувається з міським транспортом. Приватних перевізників з кожним роком все менше, натомість все більше стає комунального транспорту», – наголосив М. Смушак. Тим часом, паралельно зі створенням комунального підприємства на найближчій сесії міськради міська влада працює і над вдосконаленням роботи інспекції з паркування. З часом розроблять також абонементи, завдяки яким водії зможуть економити на паркуванні.
«Створенням комунального підприємства для обслуговування паркувальних майданчиків ми реагуємо на скарги людей, що паркомати не працюють, що немає такого обліку, який мав би бути. Максимально автоматизувати процес паркування – таке основне завдання буде в комунального оператора. Він має забезпечити коректну роботу системи, щоб кошти йшли в міський бюджет. На паркувальних майданчиках не буде хлопців у жовтих жилетах. Ці місця будуть сучасними, мобільними та автоматизованими. Там будуть зручні паркомати, а працівники КП контролюватимуть усе за допомогою програмного забезпечення та постійного догляду. На найближчій сесії міської ради ми створимо таке комунальне підприємство, і вже до кінця року буде видно результати його роботи», – зазначив міський голова Руслан Марцінків.