Руслан МАРЦІНКІВ: Сподіваюся від найвищих столичних інстанцій на конструктивний розгляд наших звернень, в яких порушено проблеми державної ваги

Івано-Франківська міська рада на своїй останній сесії 29 квітня ц. р. ухвалила ряд важливих звернень до Президента, Верховної Ради та уряду щодо протидії російській агресії та поліпшення соціально-економічної й екологічної ситуації в місцевих громадах, зокрема, і в Івано-Франківській.

Бути готовими до відсічі агресору

У зверненні до Президента В. Зеленського, Верховної Ради щодо підготовки до відсічі вторгненню російських агресорів Івано-Франківська міська рада зазначає, що хоча на кордоні з Україною Кремль і почав відведення своїх військ, однак загроза нового вторгнення може повторитися. «Лише готовність усього суспільства відбити можливий московський наступ, в якій би частині України він не відбувся, та конкретні кроки влади, спрямовані на захист нації й держави, можуть змусити Москву відмовитись від агресивних планів», – підкреслюється у зверненні.

У зв’язку з цим івано-франківські депутати вимагають: «Запровадити режим воєнного стану на тимчасово окупованих та прилеглих до них територіях України; розірвати дипломатичні відносини з РФ, вислати дипломатів та закрити державний кордон з РФ (перемовини з державою-агресором вести суто через міжнародних посередників); офіційно звернутися до США та Великої Британії як держав-гарантів України за Будапештським меморандумом щодо поставок летального озброєння, у т. ч. важкого, укласти з ними двосторонні договори про військову допомогу. У разі відмови держав-гарантів розпочати проведення міжнародних консультацій щодо відновлення ядерного статусу України; звернутися до США про надання Україні статусу Основного союзника поза НАТО (MNNA)».

Крім того, міськрада вимагає невідкладно ухвалити закони про територіальну оборону України (№ 4504 від 16.12.2020 р.), про цивільну зброю та боєприпаси (№ 4335-1 від 24.11.2020 р.), про встановлення кримінальної відповідальности за колабораціонізм (№ 2549 від 06.12.2019 р.), про деокупацію (№ 5093 від 18.02.2021 р.) та ряд інших.

«Що менший рівень нашої готовности, то агресивніші плани Московії. Жоден «мирний план» не гарантує недоторканности кордонів нашої держави. Захистить лише готовність усього суспільства та рішучість влади відбити ворожий наступ. Тож вимагаємо від державної влади зробити те, що треба було зробити вже давно», – зазначив у коментарі до цього звернення міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків.

Відновити механізм пайової участи

Цього року через скасування пайової участи територіяльні громади України зупинилися в розвитку своєї соціальної інфраструктури. Тому Івано-Франківська міська рада у зверненні до голови Верховної Ради Д. Разумкова, прем’єр-міністра Д. Шмигаля, голови Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування А. Клочка вимагають вже у другому півріччі цього року відновити механізм пайової участи для розвитку громад.

Депутати наголошують, що ні кошти Державного фонду регіонального розвитку, ні надходження з податку на нерухоме майно, бо майже 80% його об’єктів органами місцевого самоврядування не оподатковуються, не можуть компенсувати місцевим бюджетам втрат від скасування пайової участи. Тому іванофранківці пропонують встановити фіксовані розміри сплати пайових внесків: 4% – для нежитлових будівель, 2% – для житлових, 0% – для промислових споруд.

«Пайові внески – це перш за все майданчик діалогу між громадою та інвестором. З початку цього року своїми необдуманими рішеннями центральна влада цей інструмент у місцевих громад забрала і цим фактично позбавила їх перспективи розвитку. Тому механізм пайової участи треба відновити», – наголошує Р. Марцінків.

Об’їзна дорога та електрифікація колії – екологічні пріоритети

У зверненнях до прем’єр-міністра Д. Шмигаля, міністра інфраструктури В. Криклія, голови Комітету ВРУ з питань екологічної політики та природокористування О. Бондаренка щодо винесення національного шляху Н-09 Львів – Івано-Франківськ – Мукачево за межі Івано-Франківська та до прем’єр-міністра Д. Шмигаля, в. о. голови правління АТ «Укрзалізниця» І. Юрика, голови Комітету ВРУ з питань екологічної політики та природокористування О. Бондаренка щодо електрифікації Івано-Франківського відділку Львівської залізниці від Львова до Хриплина міська рада б’є тривогу з приводу погіршення екологічної ситуації в Івано-Франківську через засилля транспорту.

У зверненні щодо нової об’їзної дороги наголошується, що нині через відсутність повноцінної мережі об’їзних доріг одним з основних забруднювачів повітря в Івано-Франківську є транзитний автотранспорт. Висока забрудненість повітря спричинила те, що останніми роками онкозахворювання легень та органів ротової порожнини серед містян зросли на 7-8%.

Депутати вказують, що південно-західний обхід Павлівка – Марківці, споруджений у 80-х роках минулого століття поза межами населених пунктів, розвантажує Івано-Франківськ від транзитного потоку автомобілів тільки з калусько-стрийського напрямку на національному шляху Н-10 Стрий – Мамалига. А національний автошлях Н-09 Львів – Івано-Франківськ – Мукачево проходить переважно населеними пунктами там, де він формувався ще попередніми століттями. Через те, що повноцінного об’їзду із північно-східного боку Івано-Франківськ не має, депутати пропонують передбачити будівництво автостради в об’їзд обласного центру від галицького шляху (Н-09) попри села Сілець, Вовчинець, Підлужжя, Підпечери з перетином Тисменицького шляху (Н-18). Тому вони звернулися до Кабміну та Мінінфраструктури з пропозицією розробити відповідну проєктно-кошторисну документацію та просять передбачити фінансування першого етапу робіт у Держбюджеті на 2022 рік.

Так само депутати Івано-Франківської міської ради вважають, що полегшити екологічну ситуацію в місті може і переведення на електротягу відтинку Львівської залізниці від Львова до Хриплина. «Зважаючи на численні звернення громадян, з урахуванням наявности в Івано-Франківській області таких енергогігантів, як Бурштинська ТЕС та Калуська ТЕЦ, вимагаємо... від КМУ та АТ «Укрзалізниця» невідкладно розробити проєкт щодо переведення Івано-Франківського відділку Львівської залізниці на електротягу… та передбачити у Держбюджеті на 2022 рік кошти на виконання цих робіт», – мовиться в іншому зверненні до прем’єр-міністра Д. Шмигаля, в. о. голови правління АТ «Укрзалізниця» І. Юрика, голови Комітету ВРУ з питань екологічної політики та природокористування О. Бондаренка.

Депутати нагадують, що залізниця на околиці міста з’явилася ще у 60-х роках позаминулого століття, а нині – це майже центр Івано-Франківська. Тож на адресу міської ради надходять численні звернення мешканців з прилеглої до залізничного вокзалу території щодо неконтрольованого забруднення атмосферного повітря у цій зоні шкідливими викидами. Вагомою причиною такої ситуації, вказують депутати, є інтенсивний рух на станції магістральних і маневрових тепловозів у вкрай зношеному стані.

«Наша міська рада цими конструктивними зверненнями до центральної влади засвідчила, що стоїть на сторожі як державних інтересів України, так і місцевих громад. Сподіваюся від найвищих столичних інстанцій на такий же конструктивний розгляд наших звернень, в яких порушено проблеми справді державної ваги», – наголосив чільник Івано-Франківська Р. Марцінків.