Руслан Марцінків: Послаблювати увагу до стану ринків міська влада не буде

Запровадження цивілізованого функціонування ринків в Івано-Франківську вважає одним із своїх важливих соціальних завдань нинішня міська влада. Наше місто своїм базарним життям не особливо відрізняється від інших обласних центрів, у середмісті яких теж процвітає комерція. В Івано-Франківську нині діє півтора десятка ринків, причому в самому його центрі скупчилося п’ять великих ринків, що ускладнює життя всього міста.

Ще на початках роботи нинішньої Івано-Франківської міської ради VII скликання відбулася зустріч колишнього заступника міського голови Богдана Білика з керівниками ринків міста з участю керівників і представників Державної податкової інспекції, управління праці, управління ПФУ, міського центру зайнятості та інших структур. На ній обговорили питання функціонування в місті ринків, дотримання суб’єктами господарювання правил торгівлі, податкового та трудового законодавства. Богдан Білик серед іншого тоді наголосив і на необхідності дотримання мінімальних гарантій в оплаті праці найманих працівників, оскільки від рівня зарплати залежить надходження податку з доходів фізичних осіб – основного джерела наповнення місцевого бюджету, за рахунок якого утримують міську інфраструктуру. Як відомо, на ринках працевлаштувалася велика кількість людей — рік тому нараховувалося понад 3500 місць.

Однак громадськість і преса досі не перестають бити тривогу з приводу масових порушень санітарних і гігієнічних норм на ринках і їх незадовільного функціонування. Зважаючи на вплив ринків на життя всього міста, їх взяв під свій контроль і міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, який за останні роки відвідав усі базари і безпосередньо від працівників і покупців ознайомився з проблемами в роботі ринків.

«Я намагаюсь йти просто до людей, щоб дізнатись про настрої, пояснити складні питання чи вирішити певні проблеми», — пояснив він свій намір на сторінці в Фейсбуку.

Здається, досі ще не забулися відвідини Р. Марцінківа центрального «критого» ринку в квітні 2016 року. Міський голова обійшов базар і цікавився у продавців торгівлею та їхнім настроєм. Люди обурювалися тим, що на продуктовому ринку не було смітників і процвітала торгівля промисловими товарами. Р. Марцінків не лише попросив підприємця, який орендує ринок, подбати про порядок на ньому, а й зазначив, що на ринку пріоритет має бути для українців. «Чим більше людей продає на ринку, тим краще для всіх», – зазначив чільник Івано-Франківська. А далі він висловився стосовно порядків на «критому» ринку:

«Ми будуємо європейське місто, а тут воно явно не європейське, а такий собі «шанхай». Треба із цим щось робити».

Через рік Р. Марцінків під час планування святкового ярмарку «Купуємо івано-франківське — даємо роботу іванофранківцям» поставив завдання не перетворювати місто на базар: не повинно бути різнокольорових наметів, натомість — однотипні гарного вигляду. І з того часу в місті справді поменшало «шанхаю» під час ярмарків і на День міста.

В останній рік дуже актуальною для Івано-Франківська стала тема т. зв. «п’яного» базару. Задля важливого для міста з’єднання Північного і Південного бульварів і прокладання вулиці треба знести частину території цього базару. І чільник Івано-Франківська йшов до людей, які там торгували, пояснював їм, що місто не позбавить їх праці, домовлявся з власниками базару, щоб вони перенесли торгові точки так, аби підприємці не лише не втратили місця, а й для них після того не зросла орендна плата. Поступово проект з’єднання бульварів реалізують.

Однак попри зусилля влади порядку на багатьох міських ринках досі немає. Цього понеділка на оперативній нараді в міськвиконкомі міський голова Р. Марцінків поставив завдання відповідним службам зайнятися станом ринків, чистотою на їхніх територіях і впорядкуванням торгівлі на них. Міська влада має намір посилити вплив на власників ринків, саме які й повинні тримати ринки в належному стані, підвищенням розмірів штрафів.

«Неможливо не помічати умов, у яких діють міські ринки, — сказав у коментарі для преси міський голова Р. Марцінків. — Хоч в Івано-Франківську вже немало зроблено для цивілізованої комерції, але досі багато людей, в т. ч. самі працівники ринків, нарікають на умови торгівлі, засміченість базарів, елементарні побутові незручності. Мені доводиться постійно звертати увагу власників на поліпшення благоустрою ринків і стан торгових місць, аби вони були зручнішими та сучаснішими. Послаблювати увагу до цієї проблеми міська влада не буде. З часом обов'язково доведемо на ділі, що ринки в нашому місті теж можуть бути цивілізованими».