Активна забудова Івано-Франківська, поява все нових багатоповерхових будинків і цілих житлових кварталів підвищили увагу жителів обласного центру до зелених зон та екологічних проблем міста взагалі. В останні роки все виразнішим у житті іванофранківців стає прагнення зберегти зелені насадження перед наступом цегельних джунґлів.
Донині ще не забулися баталії понаддворічної давності навколо спорудження одного з найбільших у місті скверів — «Первоцвіт» у мікрорайоні Пасічна, аж поки Львівський апеляційний суд не поставив у них крапку — визнав право міської влади не продовжувати договір оренди земельної ділянки із забудівником. Замість нинішнього скверу там мали бути багатоповерхові будинки.
А з минулого року особливо запам’яталися протести проти будівництва двох багатоповерхівок біля школи №24 в Пасічній і підтримка міським головою Івано-Франківська Русланом Марцінківим вимог жителів мікрорайону облаштувати тут замість житлових будинків новий сквер і дитячий садок. Ще більш резонансна подія 2018-го — весняний і зимовий виступи івано-франківської громадськості проти будівництва житлових багатоповерхівок біля міського озера отримав продовження в нинішньому році. І в цьому випадку міська влада однозначно підтримала екологічні вимоги стурбованих містян. Нині тривають затяжні судові баталії міської ради з фірмою «Розважально-відпочинковий центр «Гаразд».
Історія з забудовою біля міського озера в Івано-Франківську тягнеться вже років 15. Ще 2004 року виділили в оренду 4 гектари приозерної зони з боку Південного бульвару для підприємця К. Бородайка. А поруч із ним, з боку вул. Ленкавського, — 1,88 га тодішньому забудівнику Р. Гасимову, котрий у 2015 році, переходячи на державну роботу в облдержадміністрацію, передав землю і незавершений будинок у власність Миколи Ковальчука (ПП «Вамбуд»). Згодом появився проект побудови на обох ділянках житлового кварталу зі спортивними майданчиками. Але далі коса найшла на камінь…
У квітні 2014 року категорично проти забудови зі всіх боків озера виступили мешканці прилеглих вулиць Биха, Ленкавського, Кривоноса, Південний Бульвар, які звернулися до міського голови і всіх контрольних інспекцій з проханням перешкодити нищенню забудівниками зеленої зони, які зрізали десятки дерев, засипали озерце між вул. Ленкавського та міським озером, на що дозволу обласного управління водних ресурсів не було, і т. і. Ось із цього й почався чи не найбільший у місті за останню чверть століття будівельний скандал.
Пристрасті особливо спалахнули після того, як у березні 2015 року на засіданні комісії з вирішення конфліктних питань щодо генплану Івано-Франківська будівельна компанія «Вамбуд» презентувала свій план забудови ділянки біля міського озера. Іванофранківці вибухнули обуренням у соціальних мережах, а найактивніші навіть об’єдналися в ініціативу «Вільне озеро», до якої за кілька днів прилучилося понад тисячу людей. Ще понад сім сотень зареєструвалися у мережевій спільноті «Ні незаконній забудові міського озера», яку заснували у Фейсбуці учасники ГО «Поступовий гурт франківців». Чільник цієї громадської організації, депутат обласної ради Сергій Адамович з’ясував, що забудівник замість спортивно-відпочинкового комплексу насправді споруджує житловий будинок із перевищенням поверховості, причому без деяких дозвільних документів. А її активісти та юрист брали участь у судових засіданнях у справі забудови навколо озера навіть у Львові.
Під час публічного обговорення забудови біля міського озера «Вамбуд» демонстрував готовність до компромісу з громадою і в новому проекті мінімізував площу забудови. Але після того представники ініціативної групи іванофранківців прийшли на сесію міської ради і вимагали не лише допустити забудови території навколо міського озера, а й повернути приозерну землю в комунальну власність міста.
Міська влада прислухалася до голосу громади. Але Господарський суд визнав за «Вамбудом» право користування ділянкою на Ленкавського. Розірвати договір оренди земельної ділянки міська рада пробувала і з фірмою К. Бородайка на підставі того, що орендар не дотримувався умов договору, і 2017 року його не продовжила. Суд теж став на бік забудівника.
27 грудня 2018 року виконком міської ради прийняв рішення № 1442 «Про надання дозволу на встановлення богослужбової каплиці «Святого Духа». 31 січня ц. р. тут відбулася зустріч міської влади із громадою та духовенством, на якій були присутні і представники обласного історико-просвітницького товариства «Меморіал». «Є підстави вважати, що ця ділянка приховує ще багато секретів історії. Отож товариство буде проводити розкопки, місто допоможе з потрібною технікою», – наголосив міський голова Р. Марцінків. — Що стосується подальшої долі цієї території, то наше бачення таке: тут варто облаштувати великий громадський простір імені Героя Небесної Сотні Романа Гурика з капличкою помісної Української Церкви».
А 12 лютого на позачерговій сесії міськради івано-франківські депутати відмовилися вносити зміни в договір з фірмою К. Бородайка щодо строку його дії та орендної плати. Після того Господарський суд Івано-Франківської області частково задовольнив заяву про забезпечення позову ТОВ «Розважально-відпочинковий центр «Гаразд» до міськвиконкому та церкви. Нині сторони готуються до наступних судів.
Скандальна історія з забудовою навколо озера засвідчила, що екологія стала важливою складовою політики міської влади Івано-Франківська, яка з розумінням поставилася до настроїв громади і в останні роки немало робить для збереження, примноження й упорядкування в місті зеленого середовища.
«Моя позиція однозначна: зелені зони в місті повинні бути збережені та впорядковані, — зазначив з цього приводу міський голова Р. Марцінків. — У конфліктних ситуаціях треба шукати розумні компроміси, бо місто потребує зелених зон не менше, ніж нових житлових і соціальних споруд. Адже іванофранківці завтра запитуватимуть насамперед міську владу: а де ми з дітьми маємо відпочивати і де була влада, що нічого для цього не передбачила? Тому нове будівництво в місті треба вести з дотриманням усіх технічних норм і обов’язково за погодженням із громадою».
Нагадаємо, за останні роки в Івано-Франківську капітально відремонтовано і відкрито нових понад два десятки скверів. Наприкінці лютого ц. р. на вулиці Вовчинецькій поруч із школою №10 розпочалися ремонтні роботи з облаштування нової відпочинкової зони.