Руслан МАРЦІНКІВ: Немає історії міста без його героїв

Івано-Франківськ у День Героїв велично вшанував своїх лицарів, живих і загиблих у боротьбі за незалежність України. Ще напередодні цього патріотичного свята в місті на біґбордах і світлодіодних екранах з’явилися портрети 52-х полеглих у новітній російсько-українській війні франківців, які нагадують нам, нині сущим, що свобода і незалежність не даються просто так, а їх потрібно відвойовувати у ворога, омивати кров'ю найкращих синів і дочок нашого народу.

А в неділю, в День Героїв, у місті відбулися традиційні патріотичні заходи: молитви за героїв у всіх храмах міста, покладання квітів до пам’ятника провіднику ОУН Євгенові Коновальцю, ім’ям якого на Прикарпатті проголошено 2021 рік, та до могил полеглих воїнів у Меморіальному сквері, віче-реквієм і панахида біля могил героїв, марш слави УПА з участю членів патріотичних організацій, родин загиблих героїв і жителів міста, вручення відзнаки міського голови «За честь і звитягу» нашим землякам, колишнім військовослужбовцям Державної прикордонної служби Ігореві Пащенку, Олександрові Іпатову і Дмитрові Баланюку, які в 2014-2015 роках брали участь в антитерористичній операції, та медалей «За поранення» Міністерства оборони України. День Героїв завершився показом у міському парку історичної реконструкції т. зв. Грубешівської операції 27-28 травня 1946 року, коли підрозділи УПА спільно з польською організацією «ВіН» («Вольносьць і нєподлєґлосьць») вибили з міста Грубешова совєтсько-російських енкаведистів і польську поліцію та визволили людей, яких зігнали для виселення з етнічних земель. У відтворенні подій 1946 року іванофранківцям допомагало близько пів сотні реконструкторів зі Львова, Вінниці і Коломиї. Для них директор «Карітасу» о. Володимир Чорній організував польову кухню.

Історичною реконструкцією Грубешівської операції, як сказав у своєму виступі начальник відділу внутрішньої політики міськвиконкому Ігор Кінаш, Івано-Франківськ продемонстрував сусідам-полякам, що у наших народів є спільні геройські вчинки, коли вони об'єднувалися і разом долали ворога.

«Немає історії міста без його героїв. Треба бути гідними тих борців, які віддали своє життя за Україну: січових стрільців, вояків УПА, дисидентів, політв’язнів і репресованих, героїв новітньої російсько-української війни… Лише той народ вартий власної держави, який береже пам’ять про своїх синів і дочок, котрі заплатили життям за свободу України, — зазначив міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. — Галичани завжди були в перших рядах борців за незалежність. Наше місто було і є надійною твердинею незалежности України».

Як відомо, практика відзначення Дня Героїв з'явилася 80 років тому в середовищі ОУН, коли її Другий великий збір у квітні 1941 року постановив відзначати це свято 23 травня. Після відновлення Україною незалежности в 1991 році День Героїв на Івано-Франківщині, Львівщині і Тернопіллі рішеннями органів місцевого самоврядування внесено до переліку пам’ятних дат. З початком російської агресії в 2014 році відзначення Дня Героїв поширилося і на центральні та східні області.

Нагадаємо, що в обласному центрі з метою увіковічення пам’яти про іванофранківців, які зробили значний внесок у життя міста та країни, вже 8 років діє програма «Івано-Франківськ – місто героїв». У її рамках на будинках встановлено понад півтори сотні анотаційних таблиць, присвячених визначним жителям міста, в т. ч. захисникам України.