Руслан Марцінків: Наше місто було і є надійною твердинею незалежности України

14 жовтня для Івано-Франківська є особливим днем. Десять років тому ієрархи трьох українських церков віддали наше місто під захист Покрови Пресвятої Богородиці. Цього року разом із великим святом Покрови франківці відзначили і 80-ту річницю створення УПА, День українського козацтва і День захисника України, особливо велично вшанувавши своїх лицарів – живих і загиблих у боротьбі за незалежність України земляків.

Цього дня в Меморіальному сквері відбулася панахида за полеглими на війні з московитськими загарбниками франківцями, число яких стає, на жаль, все більше. До свята бойового духу українців в місті на білбордах вздовж головних вулиць виставлено світлини загиблих на цій війні уродженців міської громади. А одна з найлюдніших локацій Франківська – «стометрівка» цими днями перетворилася на алею слави. Її утворюють білборди з півтора сотнями світлин полеглих за Україну франківців. Зображені на раніше рекламних, а тепер безкоштовно наданих підприємцями щитах герої, які захищають Україну вже з неба, нагадують нинішнім поколінням, що свобода і незалежність не даються просто так, а їх доводиться відвойовувати у ворога, омивати кров’ю найкращих синів і дочок нашого народу.

Родинам загиблих на московсько-українській війні франківців міський голова Руслан Марцінків вручив міські відзнаки «За честь і звитягу» першого та другого ступенів. Із 24 лютого 2022 року на цій війні віддали своє життя за незалежність України Михайло Андрушевський, Сергій Бабчук, Сергій Батюк, Андрій Біжик, Руслан Бережний, Дмитро Бобков, Володимир Бойчук, Денис Болтян, Олександр Бостан, Павло Брикін, Валерій Будко, Максим Бурда, Віталій Василик, Павло Василів, Ярослав Вацеба, Сергій Воскобойников, Сергій Вручинський, Олег В’язовченко, Максим Гоголь (ВПО), Михайло Гончар, Володимир Гречаник, Василь Гуцуляк, Роман Дземан (ІІ ст.), Микола Дзидза, Василь Дрогомирецький, Володимир Дутчак, Роман Душенко, Сергій Жуковський, Олександр Іванов, Андрій Калин, Іван Карагодін (ВПО), Леонід Конько, Василь Кіндрат, Дмитро Кіндрат, Володимир Клід, Володимир Крулів, Олександр Кузьменко (ВПО), Василь Куцій, Антон Листопад, Іван Лопушак, Василь Лялик, Ігор Мазуркевич, Радислав Маринчак, Анатолій Мельничук, Тарас Микицей, Андрій Небор (ІІ ст.), Віталій Нежинець, Михайло Неспяк, Юлія Огієнко, Андрій Павлюк, Віктор Паньків (ІІ ст.), Анатолій Панько, Василь Пасіка, Олег Перегуда, Андрій Петухов, Ігор Пилипко, Юрій Погорілий (ІІ ст.), Анатолій Послушняк, Олександр Ревенко, Володимир Розвадовський, Володимир Рошнівський, Максим Руденок, Юрій Сафонов, Сергій Серьогін (ВПО), Роман Сметана (ІІ ст.), Василь Собестиян, Михайло Совтисік, Олександр Талімонов, Степан Татарин, Степан Тарабалка, Володимир Третяк, Михайло Тринога, Едуард Упоров, Юрій Харкавий, Василь Хмельницький, Ігор Ходак, Віктор Чернов (ІІ ст.), Юрій Чопик, Дмитро Шварговський, Іван Шептур, Роман Шимановський, Роман Шикерук, Євгеній Шишов, Андрій Януш, Вадим Яровой.

Також очільник Івано-Франківська Руслан Марцінків з нагоди Дня захисника України нагородив міськими відзнаками «За честь і звитягу» другого ступеня військовослужбовців Національної Гвардії України: Олександра Петрука – лейтенанта-командира І стрілецького взводу 2 стрілецької роти військової частини 1241, Олексія Бодню – штаб-сержанта, головного сержанта І стрілецького батальйону військової частини 1241, Зіновія Хабурського – штаб-сержанта, головного сержанта 3 патрульного взводу 2 патрульної роти патрульного батальйону військової частини 1241, а також бойового медика Юрія Титоренка, добровольців Юрія Черкашина «Чорноту» та Ігоря Сосну, підполковника Івано-Франківського територіяльного центру комплектування та соціальної підтримки Олександра Нікітюка та майора Андрія Мовчана.

З нагоди 80-річчя створення УПА міський голова Івано-Франківська нагородив ювілейною міською відзнакою «80 років УПА» учасників бойових дій із с. Підлужжя Василя Прокопіва, Михайла Федоріва і Василя Похилу, члена правління обласного ВУТ «Просвіта» Т. Шевченка та міської організації КУН Ярему Петріва, який зробив багато корисних справ для утвердження історичної правди про національно-визвольний рух і голод на Прикарпатті в 1946-1947 роках, і членів Братства ОУН-УПА Карпатського краю Геннадія Гриценка, Івана Салигу, Ірину Твердохліб, Івана Пивоварчука, Любов Шищук і Василя Климчука.

До Дня захисників України в Івано-Франківську за участи учасників московсько-української війни, керівників міста та области відбулося спецпогашення поштового випуску «Слава Збройним Силам України!» із шести марок тиражем 1 мільйон екземплярів і шести видів листівок і конвертів з емблемами військ ЗСУ.

В Івано-Франківську від імени Світового проводу Пласту, Конференції українських пластових організацій передано найвищу відзнаку Пласту «Залізний пластовий Хрест» родичам десяти полеглих за незалежність України галицьких пластунів кінця 1930-х – початку 1940-х років, яких нею нагороджено.

«Нинішні покоління повинні пам’ятати, що за незалежність України заплачено великою кров’ю – і ворожою, і українською, – зазначив міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. – Галичани завжди були в перших рядах борців за незалежність. Наше місто було і є надійною твердинею незалежности України. Лише той народ вартий власної держави, який береже пам’ять про своїх синів і дочок, котрі заплатили життям за свободу України. Тому маємо бути гідними них».

Нагадаємо, в обласному центрі з метою увіковічення пам’яти про франківців, які зробили значний вклад у життя міста та країни, вже дев’ятий рік діє програма «Івано-Франківськ – місто героїв». У її рамках на будинках встановлено понад 180 анотаційних таблиць, присвячених визначним жителям міста, в т. ч. захисникам України від московитської навали. Цього року встановлено вже 8 таких пам’яток, присвячених героям нинішньої війни. Останньою відкрито минулої неділі анотаційну дошку Василю Лялику з Колодіївки, який героїчно загинув при виконанні бойового завдання 20 травня ц. р. на Донеччині.