Учорашнє 1 вересня, коли в Івано-Франківській МТГ майже 53 тисячі учнів 120-ти освітніх закладів (з них 53 – загальної середньої освіти, 45 – дошкільної, 13 – позашкільної і 9 – професійно-технічної) розпочали новий навчальний рік без онлайну, контрастно відрізнялося від торішнього, коли через пандемію коронавірусу перший день у школах пройшов без традиційного першого дзвоника.
Початкові нового навчального року в Івано-Франківську передувало чимало приємних новин про інфраструктурні доробки в освітній галузі. І мова зараз піде зовсім не про традиційні літні впорядкування шкіл, а про серйозні проєкти, які вдалося втілити в життя до 1 вересня.
Отож останньої декади серпня в спеціалізованому закладі для дітей з особливими потребами «Ластівка», що на Бельведерській, 57, завершили масштабну реконструкцію. За програмою НЕФКО «Підвищення енергоефективности в закладах бюджетної сфери міста Івано-Франківська» тут перекрили дах, утеплили стіни, реконструювали систему опалення та вистелили нову бруківку. У цьому дитячому садку проходять корекційне навчання 72 дитини віком 3-8 років у шести різновікових групах.
25 серпня було відкрито ще один соціальний об’єкт – оновлений дошкільний навчальний заклад №19 «Троянда». Упродовж літа в ньому теж тривали ремонтні роботи за програмою НЕФКО: замінено дах, а дерев’яні вікна та двері – на металопластикові, здійснено реконструкцію системи опалення та утеплення фасаду, встановлено систему вентиляції з рекуперацією, зроблено благоустрій території.
А от у молодшій школі «Пасічнянська» днями лише розпочали комплексну модернізацію за програмою НЕФКО. Через певний час впорядкованість і теплоефективність цього освітнього закладу будуть на рівні з ДНЗ «Ластівка» і «Троянда».
«Спільно з НЕФКО відновлюємо ті дитсадочки, які були збудовані 30-40 років тому і не бачили капітальних ремонтів. Це велика праця. Тішимося, що попри труднощі, пандемію нам вдається оновлювати освітні заклади. Бо наш пріоритет — це діти, і тому передусім дбаємо про них. Загалом за програмою НЕФКО вже оновили близько двох десятків закладів освіти. Надіюся, що протягом двох із половиною наступних років, поки діятиме програма, оновимо в Івано-Франківську ще приблизно стільки ж садочків і шкіл. Це дуже амбітна програма, яка показує, що ми можемо закумулювати кошти з міського бюджету, кредитні та грантові, і робити добрі справи для франківців», – прокоментував міський голова Руслан Марцінків.
Але Івано-Франківськ не лише успішно ремонтує спільно із зарубіжними партнерами стару інфраструктуру, а й будує нову. Днями в місті відкрито вже восьмий за час каденції Р. Марцінківа дитячий садок. Це ясла-садок №37 «Джерельце» в мікрорайоні «Липки», який спорудила будівельна компанія «Ярковиця» в рахунок пайової участи. Цей дошкільний заклад розрахований на 200 дітей і матиме шість груп: п’ять дошкільних і одну ясельну. Реєстрація дітей до цього дитсадка стартує орієнтовно наприкінці вересня — на чергу ставитиме окремий реєстратор у ЦНАПі, повідомила заступниця міського голови Вікторія Дротянко.
Нині в черзі на відкриття – дитячі садки у Крихівцях і на вул. Хоткевича.
Із уваги міської влади Івано-Франківська не випадають і більш локальні справи, які від того не втрачають своєї соціальної значущости. На недавньому засіданні виконкому міської ради вручили сертифікати на шкільне приладдя 13-ти першачкам, чиї батьки отримали поранення чи інвалідність на війні, а також дітям із багатодітних сімей. Загалом такі сертифікати в Івано-Франківську вручили 193 школярам. «Уже шостий рік поспіль коштом міського бюджету допомагаємо зібрати в школу дітей учасників російсько-української війни на Донбасі», – каже міський голова Р. Марцінків. Для сімей це є доброю підмогою.
Іншим важливим питанням, яке хвилює і батьків івано-франківських школяриків, стало шкільне харчування. Перед початком навчального року міський департамент освіти та науки ІФМР провів на базі ліцею №5 розширену нараду з питань реформування шкільного харчування за участи відповідальних за організацію харчування осіб, підприємців, які надають послуги з харчування, представників фінансового управління ІФМР, управління Держпродспоживслужби в м. Івано-Франківську, «Івано-Франківськстандартметрології», «Центру первинної медико-консультативної діагностичної допомоги», «Івано-Франківського обласного лабораторного центру МОЗ України», депутатів міської ради і батьків. Надавачі послуг із харчування у закладах загальної середньої освіти провели майстер-клас «Демонстрація примірних взірців нового меню для харчування учнів», на якому учасники наради мали змогу ознайомитися не лише з новим меню для учнів, а й продегустувати страви, які будуть готувати у шкільних їдальнях.
І на завершення – кілька приємних інформацій з інших освітніх досягнень міста. Отже, цього року троє наших педагогів початкових класів увійшли у ТОП-50 найкращих вчителів України за версією престижної національної премії для вчителів-агентів освітянських змін «Global Teacher Prize Ukraine». Це Тетяна Бурцева й Аліса Павлюк із початкової школи №26 і Леся Павлюк із ліцею №7.
А вчителька української мови і літератури Марія Грицишин із ліцею ім. Миколи Сабата з нагоди ювілею української незалежности отримала державну нагороду – звання «Народний вчитель України» за найвищі досягнення її учнів на олімпіадах усіх рівнів, у конкурсах і на ЗНО.
Тим часом ліцей ім. Миколи Сабата посів четверту сходинку в рейтингу найкращих закладів освіти України за результатами ЗНО в 2021 році. Найближчий до нього прикарпатський заклад – Калуський ліцей ім. Бахматюка перебуває на 28-й позиції.
Закономірно ліцей ім. Миколи Сабата є першим у рейтингу загальноосвітніх шкіл Івано-Франківська, який склав інформаційний освітній ресурс «Освіта.ua» за підсумками ЗНО 2021 року. До першої п’ятірки найкращих шкіл міста також входять ліцеї ім. Івана Пулюя, №11 і №5, ім. Романа Шухевича і фізико-технічний.
Новий навчальний рік стартував. Сподіватимемося, що він не буде настільки «дистанційним», як торішній. Місто і в цій справі сприяє освітянам. Ті з них, які до 31 серпня щепилися бодай однією дозою вакцини проти COVID-19, отримають премію в розмірі 1000 гривень. Як днями повідомив міський голова Р. Марцінків, який анонсував таку новину, перед початком навчального року було вже провакциновано майже половину педагогів. «Але треба рухатися далі, щоб ми не сиділи на карантині. Що більше вакцинованих, то менша буде кількість хворих, – додав він. – Адже як ми виховаємо своїх дітей – таке й майбутнє завтра буде в нашої держави».