Руслан Марцінків: Наш обов’язок – зробити місто доступним для людей з інвалідністю

Нинішнього року в Івано-Франківську посилили увагу до доступности міської інфраструктури для людей з інвалідністю й почали комплексно усувати перешкоди для руху містом на інвалідних візках. Тепер від обласної лікарні в «Пасічній» і до ратуші в центрі міста на колісних кріслах можна дістатися безперешкодно. Це перший такий кількакілометровий маршрут у місті, на якому ремонтники, понизивши тротуари на пішохідних переходах або ж піднявши перехід, як це зроблено на вул. Галицькій, та подекуди ще й встановивши антипаркувальні стовпці, недавно ліквідували всі бар’єри для людей з обмеженою рухливістю.

Таких безбар’єрних маршрутів у місті має бути п?ять ще цього року. Тротуари, переходи, заїзди на зупинки громадського транспорту від мікрорайону «Пасічна» через центр і до Центральної міської лікарні на вул. Мазепи та в деяких інших місцях стануть доступними для всіх людей.  

Минулого тижня міський голова Руслан Марцінків спільно з комунальниками та підрядниками, до яких долучилися люди з інвалідністю, перевірив на доступність найпоширеніший для поранених фронтовиків маршрут із «Пасічної» до середмістя, щоб наочно переконатися, наскільки безперешкодний він для руху на колісних кріслах. Ремонт цього основного в місті маршруту міська влада визначила й затвердила спільно з ветеранами війни. Перевіряльники на візках рухалися тротуаром від «Пасічної» до швейної фабрики на вул. Галицькій, а потім і до переходу на вул. Дністровській.

У середмісті Івано-Франківська – на перехресті вулиць Галицька-Дністровська та неподалік зупинки біля універмагу «Прикарпаття», де завжди людно, комунальники недавно завершили ремонтні роботи із пониження тротуарів та облаштування пішохідних переходів для безпеки людей з інвалідністю. Для їх комфортного руху ремонтники поклали безшовну бруківку, а для зручности слабозрячих, для яких немало світлофорів у місті вже обладнано й звуковою сигналізацією, – тактильну плитку. Але ці дрібні зручності стануть у пригоді і для мам з дитячими візочками та людей старшого віку.

Побаченим і відчутим на цьому маршруті ветеран російсько-української війни майор Національної гвардії України та радник міського голови з питань доступности Юрій Гапончук задоволений: «Виконано досить непогано. Навіть людина, яка не кожного дня стикається з колісним кріслом і на ньому не пересувається, тепер може безперешкодно рухатися тротуаром».

Воно не дивно, адже комунальники постаралися, аби переходи були й нижчими від норми, за якою підвищення бордюра від проїзної частини до тротуару не має перевищувати 4 см.

Як відомо, на початку цього року нацгвардієць з ампутацією нижньої кінцівки Юрій Гапончук обстежив місто й розробив мапу маршрутів, якими найчастіше користуються бійці, що лікуються в обласному центрі після поранень. Тепер згідно з цією мапою доступности в Івано-Франківську усувають перепони на шляху людей з інвалідністю.

Одним із місць, де днями зникла бар’єрність, є й вуличка Старозамкова в самому середмісті Івано-Франківська, на якій тротуар, здається, ще пам’ятав совєтські часи, а пораненим бійцям на колісних кріслах раніше було проблемно заїхати у військовий шпиталь. Тут комунальники завершили ремонтні роботи із пониження тротуарів та облаштування пішохідних переходів. Цей маршрут на мапі доступности був позначений теж як один з основних, адже до військового шпиталю навідується щодня чимало поранених воїнів. Для їх зручностей комунальники поклали безшовну бруківку і поставили закриті водовідвідні решітки, які не заважають руху колісних візків, та зробили пониження на переходах.

Однак якщо чимраз більше доріг і тротуарів у Франківську стають все доступнішими для людей з інвалідністю, то з бізнесовими приміщеннями в справі безбар’єрности є ще досить проблем. У цьому перевіряльники на візках на собі переконалися, намагаючись потрапити до кількох аптек і крамниць, однак в одних пандус був не пристосований для проїзду, в інших його не було взагалі і т. п.  

«Наш обов’язок – зробити місто доступним для людей з інвалідністю. Нині в місті вже є повноцінні доступні маршрути для людей з інвалідністю. Але ще багато роботи попереду. Доступність у всьому має бути апріорі. Робиш магазин, двір чи вулицю – роби їх доступними, й не інакше», – підсумував перевірку доступности міста Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків.