Руслан МАРЦІНКІВ: На реалізацію бюджету участи цього року заплановано рекордну суму – 18 мільйонів гривень

Після створення Івано-Франківської міської територіяльної громади відбір і фінансування проєктів у рамках бюджету участи відбуватиметься за оновленими правилами. Недавно міська рада затвердила нову програму та положення міської цільової програми «Партиципаторне бюджетування (бюджет участи) у міській територіальній громаді».

Основною відмінністю від попередніх років є те, що до міста доєдналися 18 сіл, які увійшли до міської територіальної громади, а тому їхні жителі також зможуть брати участь у програмі. Крім того, додалася ще одна категорія: «об’єкти культурної спадщини», на яку виділено 1,5 млн грн. Загалом розподіл коштів за напрямами виглядає так: на «ремонт малих вулиць» (до 1 200 м) міська рада передбачила 10 млн грн (до 1,5 млн грн на один проєкт), на «освітні» та «інші» – 6,5 млн грн. Голосувати можна буде за один проєкт у кожній категорії: великий, малий, ремонт малих вулиць та об’єкти культурної спадщини.

Міська цільова програма «Партиципаторне (з англ. participate – брати участь) бюджетування», більш знана як бюджет участи, діє в Івано-Франківську вже шостий рік поспіль. Наше місто було одним із перших в Україні, де її було впроваджено. Зініційована 2016 року міським головою Р. Марцінківим і підтримана депутатами міськради, партиципаторна програма стала одним із найдієвіших інструментів співпраці влади та громади.

Саме в активній участі громадян у житті міста, в можливості кожного брати участь в розподілі коштів місцевої скарбниці через створення проєктів або голосування за них й полягає ідея громадського бюджетування. «Суть програми у тому, що жителі не оббивають пороги міської ради у пошуках вирішення своїх питань чи втілення в життя ідей, а можуть самостійно подати проєкт на програму, зібрати голоси жителів та отримати фінансування на їхнє вирішення з бюджету громади», — наголошує Р. Марцінків.

За 5 років жителі міста подали на розгляд 711 проєктів, за які було віддано понад 150 тисяч голосів. Переможцями бюджету участи стали 166 проєктів, з яких на січень 2021 року повністю виконано 142. Решта – в процесі виконання, оскільки реалізацію частини проєктів-переможців 2020 року довелося відкласти через пандемію коронавірусу.

Усі проєкти стосуються впорядкування або ж поліпшення якости життєвого простору франківців у загальноміському або локальних вимірах. Мешканці багатоповерхівок, сусіди на вулицях та дворах у «спальних» районах міста об’єднувалися та вигравали кошти на енергомодернізацію будинків, облаштування прибудинкових територій, дитячих і спортивних майданчиків, ремонт вулиць та доріг. Не відставали від громадської спільноти й активні адміністрації міських закладів культури та освіти, яким завдяки участі та перемозі у програмі вдалося поліпшити як загальний стан своїх будівель, так і матеріально-технічну базу.

2020 року не всі проєкти профінансували через пандемію. «Але ми оголошуємо новий цикл бюджету участи, і поки триватиме прийом проєктів та голосування, будемо закривати торішні проєкти», – зазначив Р. Марцінків.

Цього року змінилися не лише умови програми партиципаторного бюджетування, а й величина коштів на її реалізацію. «Ми починали з 500 тисяч гривень, а нині на реалізацію бюджету участи-2021 заплановано рекордну суму – 18 мільйонів гривень. Дуже правильно, вважаю, що цього року суму видатків на бюджет участи ми прив’язали до податку на нерухомість, яку сплачують фізичні особи, – наголосив Р. Марцінків. – Бюджет участи – це школа соціальної активности для іванофранківців, яка допомагає їм зрозуміти, що саме вони можуть змінити свою вулицю, мікрорайон чи й все місто, що багато що в житті міста залежить і від них. Тішуся, що люди готові брати ініціативу у свої руки, що кількість тих, хто долучається до програми, щороку збільшується».

На сайті програми «Партиципаторне бюджетування (бюджет участи) у міській територіальній громаді» (https://bu.mvk.if.ua/) у розділах «Проєкти» та «Переможці» можна ознайомитися з усією інформацією, що стосується бюджету участи. До речі, за словами заступниці міського голови Вікторії Дротянко, нині триває робота над удосконаленням сайта: «Хочемо, щоб він став ще зручнішим та давав більше можливостей для голосування».