Руслан Марцінків: Мова сьогодні – це теж зброя

Днями двомісячні курси української мови, які діють другий рік в Івано-Франківську, завершила нова 59-особова група слухачів, більшість яких – переселенці зі східних областей. Міський голова Руслан Марцінків усім їм вручив сертифікати про навчання. 

Слухачі здобували знання з української мови та вдосконалювали свої мовні навички в онлайн та очній формі. «Ми навчали їх і грамотности, акцентуючи на тому, що вони мають не боятися спілкуватися українською. Ми намагалися якомога більше спілкуватися між собою…», – зазначила консультант Центру професійного розвитку педагогічних працівників Ірина Антоняк.  

«Я із задоволенням пішла на ці курси, вони дуже допомогли, я комфортніше стала почуватися завдяки мові. Вважаю, що російська мова зовсім не повинна звучати в нашій країні», – сказала після завершення мовних курсів переселенка з Луганської области Неллі Коваль. 

А от переселенка з міста Марганець Нікопольського району Світлана Буртняк, колишня вчителька української мови та літератури, раніше теж підучувалася на цих мовних курсах. «Здається, я мала б ідеально говорити українською. Але після приїзду в Івано-Франківськ пішла на мовні курси. Ми з іншими ВПО там дуже здружились… І я помітила, що зараз набагато більше людей заговорило українською. Але є ще один момент: на українську швидше перейшли ті, хто все втратив і змушений починати життя з нуля…», – так описала ситуацію у середовищі переселенців Світлана Буртняк, яка після мовних курсів записалася в мовні волонтери й почала моніторити дотримання мовного законодавства на маркуванні товарів. Вона стверджує, що з появою мовних волонтерів у супермаркетах Франківська взялись уважніше приглядатися до маркування товарів. Прикладом цього є випадок майже місячної давности. Франківка, яка замовила в аптеці ліки й виявила на них маркування мовою агресора, викликала поліцію та написала заяву про порушення прав споживача.

Під час урочистого вручення сертифікатів міський голова Руслан Марцінків наголосив на важливості вивчення української мови, особливо в умовах війни, та поділився своїм життєвим досвідом. «Важливість української мови я пізнав 26 березня 2022 року, коли під Черніговом потрапив під обстріл ворога між позиціями. Наші пробували забрати нас до себе... І знаєте, на той час якби ми гарно не кричали українською мовою: «Хлопці, ми свої, ми з Івано-Франківська», то, можливо, нас би вже й не було… Мова сьогодні – це теж зброя, мова розпізнає, хто є ми», – розповів очільник міської громади й подякував учасникам мовних курсів та викладачам за правильну національну позицію.

У грудні стартує новий набір на курси української мови в Івано-Франківську. Онлайн-курси відбуваються ввечері на платформі Zoom, а очні – вдень у Міському центрі дитячої та юнацької творчости на вул. Січових стрільців, 37.