Руслан Марцінків: Місто і надалі триматиме курс на здешевлення тепла для франківців

Четверта модернізована котельня

Минулого тижня Івано-Франківськ зробив ще один крок до енергоефективности — майже 5 млн гривень на рік становитиме загальний економічний ефект від повноцінної роботи модернізованої котельні на вулиці Довгій, 68-а, яку урочисто відкрито 27 лютого. Вона забезпечує послугами з централізованого теплопостачання та гарячого водопостачання житловий сектор, бюджетні заклади та інших споживачів.

Проєкт модернізації котельні на вул. Довгій вартістю майже 737 тисяч євро — одна з інвестиційних складових проєкту «Реконструкція та модернізація системи централізованого теплопостачання міста Івано-Франківська», який фінансується за кредитні кошти ЄБРР і грантові кошти уряду Швеції. Роботи на об’єкті виконувала французька компанія «Енертекс» — переможець тендеру на їх проведення. Відтепер котельня на Довгій споживатиме менше на 708 тис. кубічних метрів природного газу та на 109 тис. кВт/год електроенергії на рік. Поряд із цим зменшаться і викиди в довкілля міста вуглекислого газу СО2. Затрати на модернізацію цієї котельні окупляться вже через 4 роки.

«Це вже четверта котельня за кошти ЄБРР та грантові кошти уряду Швеції. Ми спеціально залучаємо грантові кошти, щоб зменшити тарифне навантаження на жителів Івано-Франківська», – заявив під час відкриття котельні на Довгій провідний банкір Європейського банку реконструкції та розвитку Ігор Князєв.
«Наступна за чергою – одна з найбільших котелень у місті – на вул. Дорошенка. Працюємо над тим, щоб оновити всі міські котельні, які потребують модернізації, з міського бюджету або за допомогою коштів ЄБРР. Для міста дуже важливо економити кошти, газ та електроенергію. І надалі триматимемо курс на здешевлення тепла для франківців», – так прокоментував подію тижня в Івано-Франківську міський голова Руслан Марцінків.

Розлучення з централізованим теплом

Відповідно до умов нового закону про житлово-комунальні послуги в Івано-Франківську налаштували систему видачі дозволів на відключення квартир від мереж централізованого теплопостачання та встановлення автономного опалення, зробивши її максимально прозорою. Торік міськрада затвердила новий «Порядок надання дозволів на відключення житлових будинків від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання в Івано-Франківську» і створила міжвідомчу комісію з розгляду питань, пов’язаних із відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання. А департамент житлової, комунальної політики та благоустрою торік у жовтні підготував рекомендації щодо отримання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання в м. Івано-Франківську, в яких чітко виписано порядок дій і подано форми всіх необхідних документів. Що потрібно для відключення від централізованої системи теплопостачання, свої роз’яснення дало і ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» (далі — ДМП «ІФТКЕ»).

Отож нині є два варіанти від’єднання від централізованого опалення: 1) цілим будинком, для чого потрібно організувати збори власників приміщень і отримати згоду на це від 75% мешканців, підготувати відповідні документи і з ними звернутися в ЦНАП http://www.cnap.if.ua/ (вул. Незалежности, 9); 2) індивідуально, якщо більше половини власників квартир у багатоквартирному будинку вже зробили це раніше.

За останні пів року дозвіл на повне відключення від централізованого теплопостачання в Івано-Франківську і перехід на індивідуальне опалення отримали 30 будинків. Ще 14 подали документи на встановлення індивідуального опалення. Як повідомив директор міського департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак, також є 78 будинків, мешканці яких можуть отримати дозвіл на відключення окремих квартир. А за період 2016-2019 рр. в Івано-Франківську отримали дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення цілим будинком мешканці 49-ти багатоквартирних будинків.

Єдиний тариф на тепло

Теплопостачання в місті наразі не обходиться без ТзОВ «СТЕК», яке утворилось у 2012 році внаслідок рішення суду. Згідно з ним котельню на вулиці Індустріальній передали від ДМП «ІФТКЕ» до «Прикарпаттяобленерго». Тепер же триває фактично зворотний процес. Господарський суд Івано-Франківської області відкрив провадження у справі про банкрутство ТзОВ «СТЕК», яке, завершивши 2019 рік з 46,5 млн грн збитків, має лише перед НАК «Нафтогаз України» майже 75 млн гр. боргу за спожитий природний газ.

11 лютого ц. р. на оперативній нараді міський голова Руслан Марцінків, запитуючи представників «СТЕК» про зниження тарифів на тепло, сказав, що передача котельні «СТЕК» у комунальну власність дасть змогу встановити в Івано-Франківську єдиний тариф на тепло: «Переговори йдуть достатньо успішно, і я надіюся, що наступного року вже не буде такої диспропорції в тарифах. Бо несправедливо, що ті, хто живе на вулиці Бандери, отримують платіжки на тепло від «СТЕК» на 40% більші, ніж жителі інших мікрорайонів, яких обслуговує теплокомуненерго».

Словом, керівництво Івано-Франківська має намір і надалі втримувати один із найнижчих в Україні тарифів на тепло для населення міста і в той же час домагається підвищення енергоефективности системи теплопостачання.