Руслан Марцінків: Ми використовуємо лише добровільний принцип у формуванні Івано-Франківської міської ОТГ

Івано-Франківська ОТГ розпочинає свій шлях. Відтепер обласний центр та села Черніїв і Підлужжя – єдина громада. Адже Івано-Франківська міська рада прийняла остаточне рішення щодо приєднання Підлузької і Черніївської сільських рад до складу Івано-Франківської міської територіальної громади.

Ці кінцеві рішення стали початком офіційного формування об’єднаної територіальної громади навколо обласного центру Прикарпаття, до складу якої згідно з перспективним планом мають увійти 18 навколишніх територіальних громад. На сьогодні це 5-й обласний центр (після Житомира, Тернополя, Вінниці й Сум) та 39-те місто обласного значення серед 151, яке скористалося можливістю створення ОТГ відповідно до змін до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», підготовлених та пролобійованих Асоціацією міст України.

Сільський голова Підлужжя Ярина Стойко бачить переваги від об’єднання і для села, і для міста. За її словами, для Підлужжя на сьогодні найважливіше – це поліпшення стану доріг, отримання належних освітніх послуг, залучення інвесторів тощо.

Міський голова Руслан Марцінків переконаний, що об’єднання має бути лише добровільним. Тому на сесії міської ради він зачитав звернення до Верховної Ради та Кабінету Міністрів України про неприпустимість примусового об’єднання громад. «Деякі з громад або не хочуть приєднуватись, або вже мають свої ОТГ. Івано-Франківська міська рада підтримує їхнє право на самостійність. Ми напрацювали статут майбутньої ОТГ, який обговорили з усіма зацікавленими селами; зустрічаємося з чільниками сільрад та жителями, щоб досягти спільного рішення. Лише так можна побудувати спроможну єдину громаду», – наголосив Руслан Марцінків. За його словами, Івано-Франківська міська рада наполягає на тому, щоб використовувати тільки добровільний принцип у формуванні Івано-Франківської ОТГ та інших громад України. Коментуючи створення Івано-Франківської ОТГ, консультант з юридичних питань (проект «ПУЛЬС», який впроваджує Асоціація міст України за підтримки USAID) Андрій Деркач зазначив: «Кожна громада, яка сьогодні не чекає на адміністративне об’єднання, а враховуючи можливості чинного законодавства, пробує себе на шляху добровільного об’єднання, заслуговує на пошану та підтримку. Адже ці кроки свідчать про готовність керівництва громади приймати складні і ризиковані рішення, впровадження яких вимагає скоординованої діяльності як посадовців виконавчих органів, так і депутатського корпусу загалом. Створення громади сьогодні – це не лише розширення меж доброякісних муніципальних послуг на територіях, що приєднуються. Це включення 5,5 тис. осіб – жителів сіл Підлужжя і Черніїв – до процесу планування розвитку вже єдиної територіальної громади на засадах відкритості та рівності. Більше того, це їх доступ до ресурсів громадського бюджету та програми підтримки громадянського суспільства, що активно реалізуються останніми роками в Івано-Франківську».

Також Андрій Деркач звернув увагу, що до кінця року бюджети трьох громад виконуватимуться окремо, як затверджено відповідними радами, а з 2020-го на території ОТГ діятиме єдиний бюджет, прийнятий Івано-Франківською міською радою. Сільські голови очолять старостинські округи, а членів сільських виконавчих апаратів працевлаштують у виконавчі органи Івано-Франківської міської ради.

На переконання виконавчого директора Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрія Стефанчука, реформа створює доброякісні умови для розвитку не лише міста, а й сільських громад, оскільки формат співпраці Івано-Франківської міської ради з селами Черніїв та Підлужжя вже в утвореній ОТГ будують на основі діалогу.

«Наступним кроком стане написання стратегії ОТГ, що свідчитиме про виконання взаємних зобов’язань на рівних умовах щодо просторового розвитку територій. Івано-Франківськ – потужний економічний, соціальний, освітній та культурний центр. І створення ОТГ з навколишніми селами стає передумовою примноження здобутків завдяки залученню як внутрішніх, так і зовнішніх інвесторів, оскільки сприятиме цьому належна інфраструктура, яка є в місті, та простір для розвитку в селах. Саме на це спрямовано реформу децентралізації – на взаємовигідний розвиток різних територіальних громад», – підсумував Ю. Стефанчук.

Редактор відділу газети “Галичина”