Руслан Марцінків: Мені легше працювати, коли я в курсі справ і безпосередньо спілкуюся з жителями міста

На початку вересня ц. р., відповідаючи на запитання «Української правди», за рахунок чого має такий високий рейтинг і підтримку франківців, міський голова Івано-Франківська Руслан МАРЦІНКІВ пояснив: «По-перше – відкритість, тобто ми достатньо відкриті, я спілкуюсь з людьми постійно. Це  «чорна п'ятниця», походи на ринки, постійні зустрічі в дворах... Крім того, всі знають: у четвер ввечері у мене є три прямі ефіри, можна зателефонувати, запитати, висловити свою позицію. А якщо ви не дивитеся телевізор, то в п'ятницю у facebook-трансляції можна задати запитання». 

У таких підходах до публічности і ховається одна з причин популярности чільника Франківська, якого вважають одним із найбільш відкритих, публічних міських керівників в Україні, а Івано-Франківськ — містом із прозорими засадами самоврядного управління.

Політику прозорости і відкритости міська влада почала інтенсивно застосовувати під час каденції Р. Марцінківа. Новий міський голова особливу увагу звернув на інформування громади про діяльність міського самоврядування. Уже роками щочетверга щотижня місцеві телевізії «Вежа», «Галичина» і «Раі», а також радіо «Західний полюс» транслюють прямі етери з міським головою, на які будь-хто може додзвонитися, висловити свою думку, задати меру запитання й отримати від нього відповідь.

Для інформування населення і зворотнього зв’язку між франківською владою і виборцями широко використовують і можливості соціальних мереж. Понеділкові оперативні наради в міськвиконкомі і його засідання транслюють у фейсбуці. Там же практикують і «запитальні п’ятниці» — традиційний онлайн-етер з відповідями міського голови на запитання франківців кожної п’ятниці. Мерія активно використовує і потенціал відеохостингу «YouTube», де регулярно появляються відеозвернення чільника Франківська до громади та кількахвилинні «Вісники міського голови», які є відеозвітами про роботу комунальних структур і міської влади. Також на це «працюють» і Telegram, Viber та Instagram.

Чи не найбільшого значення міський голова надає фейсбуку як одній із найпопулярніших платформ. 7 серпня 2018 р. на оперативній нараді Р. Марцінків «наїхав» на ті управління міської ради, які не переймалися своїми фейсбук-сторінками та інтернет-сайтами, а відповідно не надавали належного значення інформуванню міської громади про свою роботу, і зобов’язав керівників департаментів міськвиконкому, сторінки яких в інтернеті мали недостатню кількість підписників, подати службові записки з поясненнями. До речі, за офіційною сторінкою міського голови Івано-Франківська в фейсбуці нині стежить майже 90 тисяч користувачів цієї соцмережі, тоді як 2-3 роки тому було лише кільканадцять тисяч.

Як тоді зазначив один із фахівців у галузі масових комунікацій, міський голова Івано-Франківська таким чином «стимулював» своїх підлеглих до публічности: «Одним із індикаторів інформаційної роботи є й активність у соціальних мережах. І коли цієї активности немає, то складається доволі негативне враження про роботу. Проста логіка: якщо відсутня інформація про роботу, значить, і роботи ніхто ніякі не виконує. Сьогодні в соціальних мережах та франківських групах у фейсбуці можна бачити найбільше бруду і негативу щодо діяльности міської влади. Коли структурні підрозділи і комунальні підприємства будуть змушені публікувати звіти про діяльність, результати буде підкріплено фактами. А ми бачитимемо реальний щоденний результат роботи комунальних структур…».

А поза новітніми інформаційними технологіями міський голова Р. Марцінків не цурається і таких «дідівських» форм роботи з виборцями, як особисті зустрічі — звітів про свою роботу, які, до речі, теж транслювали в фейсбуку з можливістю пересилання запитань, днів прийому відвідувачів, «чорних п’ятниць» і будь-яких інших виходів в місто. І цим він напрацював собі реноме відкритого до людей керівника, який готовий кожного вислухати, а якщо є підстави і можливості — то й допомогти...

Про це свідчить, зокрема, опитування громадської думки іванофранківців і селян міської ОТГ, яке в серпні провела соціологічна група «Рейтинг». Роботою міського голови Р. Марцінківа на той час задоволеними були 90% жителів міської ОТГ, а 88% із числа понад 80% тих опитаних, які 25 жовтня мали намір взяти участь у виборах, на посаді міського голови знову бачили того ж Марцінківа. Керівник групи «Рейтинг» О. Антипович зазначив: якщо рейтинг перевищує 7%, то йдеться про тотальну підтримку кандидата представниками всіх верств населення.

«Таку відкритість у роботі ми практикуємо давно, бо це є вимогою часу, — каже Руслан Марцінків. — Сучасний світ став надзвичайно динамічним, управлінська діяльність мусить встигати за ним, щоб швидко реагувати на події і давати відповіді на актуальні запитання, які постають у суспільстві. Прочитав недавно книгу «Криза влади в світі», де йдеться про те, що керівники мають розуміти, що сьогодні недостатньо просто вибудовувати ієрархію, вертикаль влади. Сучасний керівник повинен мати прямий контакт з людьми. Я, наприклад, отримую по 250-300 повідомлень на день тільки у фейсбуці на моїй приватній сторінці, а є ще месенджер, вайбер, інстаграм. І люди задають конкретні запитання, на які треба відповісти чи прийняти конкретні рішення. Це ж саме стосується і запитань від громадян під час усіх радіо- і телеетерів. Мені легше працювати, коли я в курсі справ і безпосередньо спілкуюся з жителями міста».

Як зазначають фахівці з державного управління, прозорість і відкритість влади є важливими чинниками модернізації управління, формування громадянського суспільства, запорукою утвердження ефективної взаємодії органів влади з громадськістю. Відповідно, публічність політики є найважливішою умовою існування демократії. І ці підходи намагається сповідувати на практиці міська влада Франківська.