Руслан Марцінків: Майбутнє — за електромобілями. Ця перспектива чекає і на Івано-Франківськ

На початку жовтня в Івано-Франківську відбулася церемонія підписання чотирьох грантових контрактів на загальну суму 1,7 млн. євро з бенефіціарами у рамках програми транскордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014 – 2020». Підготовлені прикарпатцями проєкти, які стосуються розвитку зеленої транспортної мережі, енергетично сталих університетів, традиційної культури в Карпатах та охорони гірської природи, фінансуватиме ЄС.

Виконавчий комітет Івано-Франківської ради є одним із чотирьох підписантів угоди на отримання міжнародної технічної допомоги на реалізацію розробленого міським управлінням інвестиційної політики проєкту «Транскордонна зелена транспортна мережа» для стимулювання ширшого використання екологічно чистих транспортних засобів. Упродовж наступних 12-ти місяців він передбачає встановлення 19 електрозаправок в Івано-Франківську та містах-партнерах цього проєкту — Бая-Маре (Румунія), Ньїредьгазі (Угорщина), Міхаловце (Словаччина), Ужгороді, Мукачеві, Снятині, Надвірні, Яремчі, Коломиї та Долині. В обласному центрі до вже чинних близько десяти електрозаправок облаштують біля «Промприладу» і кінотеатру «Люм’єр» та на калуській трасі ще три пункти підзарядки електрокарів потужністю 22 кВт. Бюджет проєкту «Транскордонна зелена транспортна мережа» для чотирьох країн становить 280 тисяч євро, для України — 150 тисяч євро, з яких більша частина «осяде» на Прикарпатті.

Крім встановлення нових електрозаправок, у цьому проєкті заплановано й проведення чотирьох міжнародних форумів сталої мобільности, міжнародний автопробіг на електромобілях чотирма країнами, просвітницькі заходи для привернення уваги громадськости до проблем довкілля.

Директор Спільного технічного секретаріату Програми транскордонного співробітництва ЄІСП «Угорщина–Словаччина–Румунія–Україна» Арон Сокач, який взяв участь у підписанні в Івано-Франківську грантових контрактів, зазначив, що старт другого етапу конкурсу проєктів відкриває нові можливості для транскордонного співробітництва в Карпатському регіоні.

Спільну операційну програму «Угорщина – Словаччина – Румунія – Україна 2014-2020» з чітко визначеним пріоритетами Європейська Комісія затвердила 17 грудня 2015 року і виділила для неї фінансування в розмірі 73,952 млн. євро. Країни-учасники повинні забезпечити мінімальне співфінансування в розмірі 10% від вкладу ЄС.

Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків з цього приводу зазначив:

«Як показує світова тенденція, майбутнє — за електромобілями. Ця перспектива чекає і на Івано-Франківськ. Адже нині наше компактне місто потерпає від величезної кількости транспорту, що обертається для його жителів серйозними екологічними проблемами. Тому одним із варіантів розв’язання цієї проблеми є переведення транспорту на електротягу. Відповідно пріоритетом в Івано-Франківську є розвиток тролейбусного руху, до кінця цього року місто отримає 29 нових тролейбусів, які є не лише набагато комфортніші для пасажирів, а й споживають майже на третину менше електроенергії за старі машини. А попри це ми зробили акцент і на створенні умов для поширення електромобілів замість автівок на двигунах внутрішнього згоряння. Однак попри збільшення кількости електромобілів в Україні нині ще недостатньо заправок для них, як, зрештою, й самої популяризації цього екологічного виду транспорту. Цьому й служить проєкт «Транскордонна зелена транспортна мережа», термін реалізації якого є дуже стислий – один рік. За цей час маємо встановити зарядні станції для електромобілів із онлайн-мережею в Ужгороді, Мукачеві, Снятині, Коломиї, Надвірній, Яремчі і Долині».

Нині Україна є одним із світових лідерів за темпами поширення електрокарів — на початку 2019 року було зареєстровано 12 333 таких машин. Наразі в Україні їх утроє більше, ніж у Росії, та в шість разів більше, ніж у Польщі. Причиною цьому є законодавчі преференції в Україні для електромобілів (щонайменше до кінця 2022 року їх ввозитимуть без ПДВ) і низька вартість електроенергії (на електромобілі можна економити у разів 10 більше порівняно з автівкою на бензині). В Івано-Франківську першу заправку для електромобілів відкрили ше навесні 2016 року.

Але наше місто тему електрокарів планує далі розвивати. Як повідомив директор КП «ЕлектроАвтоТранс» Віталій Голутяк, нині спеціалісти готують документацію на отримання кредиту 3 млн. євро під 1% від Європейського інвестиційного банку на закупівлю шести електробусів і двох зарядних станцій для них під гарантії українського уряду. За умови успішного розвитку цей проєкт мав би бути реалізований в 2021 році.

Нові проєкти розвитку електротранспортної інфраструктури в Івано-Франківську разом із запланованими до http://cure.org.ua/images/slon/DSC_2479.JPG2020 року термомодернізацією комунальних котелень, навчальних закладів і громадських будівель, оновленням комунального транспорту і заміною вуличного освітлення з ламп розжарювання на енергоощадливі Led-лампи, які теж є важливими напрямками здійснюваної в місті в останні три роки політики енергозбереження та поліпшення екологічної ситуації, цілком вписуються в умови виконання започаткованого в 2011 році глобального екологічного проєкту ЄС «Угода мерів - Схід» (CoM East), до якого Івано-Франківськ долучився у 2015 році. Її підписанти зобов'язалися скоротити до 2030 року викиди парникових газів мінімум на 30% за рахунок підвищення енергоефективности та ширшого використання відновлюваних джерел енергії і т. і.

Те, що нашому містові це досить непогано вдається, свідчить проведення саме в Івано-Франківську ще рік тому з ініціативи міжнародних допомогових структур ознайомлювального прес-туру «Шлях до енергоефективности. Успішні історії» для журналістів західних областей.