Руслан Марцінків: Івано-Франківська ОТГ — це наш спільний якісний крок у майбутнє

До Івано-Франківської міської територіяльної громади (далі — ОТГ) приєднуються Братковецька та Узинська сільські громади з Тисменицького району. 14 травня на засіданні виконкому міської ради його члени схвалили цей намір, а завтра, 22 травня, депутати Івано-Франківської міської ради мають ухвалити кінцеве рішення щодо приєднання. Якщо воно буде позитивним, то Івано-Франківська ОТГ, утворена 9 жовтня 2019 року, вже матиме в своєму складі сам обласний центр з його приміськими селами і сільські громади Підлужжя, Черніїва, Березівки, Колодіївки, Підпечер, Добровлян, Братківців та Узина.

На черзі на поповнення міської ОТГ нині є ще два села Надвірнянського району — Камінна і Тисменичани. Того ж 14 травня члени міськвиконкому теж проголосували за їх добровільне приєднання. Тепер відповідне рішення про приєднання цих громад до Івано-Франківської ОТГ має прийняти і міська рада, і цей документ скерують в облдержадміністрацію для отримання остаточного висновку.

«Утворення Івано-Франківської ОТГ — це наш спільний якісний крок у майбутнє, — стверджує міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. — Це допоможе залучити внутрішніх і зовнішніх інвесторів. Місто отримає територіяльний ресурс для свого розвитку, а сільські громади — додаткові фінансові ресурси для поліпшення своєї інфраструктури та забезпечення кращого рівня послуг для своїх жителів. Отож від створення міської ОТГ виграють як жителі сіл, так і обласного центру».

Цю думку підтверджує торішній висновок експертів Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітности та розвитку «U-LEAD з Європою» і шведської консультативної компанії «SKL International», яка впроваджує шведсько-український проєкт «Підтримка децентралізації в Україні». Експерти на основі аналізу виконання бюджетів 806-ма ОТГ в Україні прийшли до висновку, що одним із оптимальних варіантів подальшого розвитку для громад із низькими показниками фінансової спроможности є їх приєднання до інших територіяльних громад та створення більшої за площею і чисельністю ОТГ. Бо таке об’єднання дасть можливість підвищити ефективність управління їхніми територіями та поліпшити інвестиційну привабливість за рахунок більшої території та кількости трудових ресурсів.

І на підтвердження цієї думки в Івано-Франківську вже почали займатися проблематикою майбутнього розвою ОТГ. Ще наприкінці лютого ц. р. відбулося перше засідання робочої групи щодо напрацювання стратегії розвитку Івано-Франківської міської ОТГ на період до 2030 року, яку очолив заступник міського голови Руслан Гайда.

Зрештою, і наочні приклади приміських сіл, де в останні роки з’явилися побудовані із фінансовою участю міста нові дитячі садки і школи і т. і. теж є показовими для приєднаних громад.

Нині реформа децентралізації та нового адміністративно-територіяльного устрою країни вже фактично виходить на фінішну пряму. 22 квітня уряд затвердив перспективні плани формування територій спроможних громад Івано-Франківщини. Наступним кроком буде затвердження адміністративно-територіяльного устрою на районному рівні. Згідно з квітневим розпорядженням КМУ «Про затвердження перспективного плану формування територій громад Івано-Франківської области», за яким попередній перспективний план формування територій громад области втратив чинність, до Івано-Франківської міської ОТГ тепер мають входити села Березівка, Братківці, Вовчинець, Добровляни, Драгомирчани, Камінна, Колодіївка, Крихівці, Микитинці, Підлужжя, Підпечери, Радча, Тисменичани, Угорники, Узин, Хриплин, Черніїв і Чукалівка. Тобто разом 18 сіл. Щоправда, одне село з цього списку в особі його сільської ради, а саме Вовчинець, яке давно територіяльно входить до складу Івано-Франківської міської ради і фактично вже злилося з містом, виступило проти такого об’єднання і далі обстоює право на створення своєї ОТГ, хоч і це суперечить адміністративним візіям облдержадміністрації та уряду.

Натомість Івано-Франківськ і його міський голова Руслан Марцінків у питанні щодо приєднання сільських громад до міської ОТГ з самих початків зайняли чітку позицію: в цій справі жодного примусу не може бути й об’єднання повинно проходити лише через діалог і порозуміння між громадами. Як відомо, ще торік, 9 жовтня, Івано-Франківська міська рада ухвалила звернення до Верховної Ради і Кабінету Міністрів України про неприпустимість примусового об’єднання громад.

Дискусії і пристрасті не вщухають не лише щодо меж Івано-Франківської міської ОТГ у вовчинецькому закутку, а й щодо адміністративного поділу области на районному рівні, хоч досі не відомо, якими будуть майбутні повноваження районів та їхніх органів. Скажімо, громади Богородчанщини категорично хочуть увійти до складу майбутнього Івано-Франківського району, а не ймовірного Надвірнянського. Бо, за словами голови Богородчанської селищної ради Р. Заремби, громадам району це зручніше географічно, логістично і навіть історично це справедливіше.

Наразі існують три варіанти нового районного устрою Івано-Франківської области. На думку столичних відомств, їй достатньо трьох районів: Івано-Франківського (з входженням до нього теперішніх Рогатинського, Галицького, Тисменицького, Тлумацького, Богородчанського та Надвірнянського районів); Коломийського (Городенка, Снятин, Косів, Верховина) та Калуського (Рожнятів і Долина). Як відомо, міський голова Р. Марцінків категорично виступив за створення адмінцентру майбутнього Івано-Франківського району саме в Івано-Франківську.

І ця справа вже в найближчі місяці набере чітких обрисів. У зв’язку з набранням з 14 травня чинности Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіяльних громад», який уповноважує Кабінет Міністрів визначати адмінцентри і території громад на основі перспективних планів, у тримісячний строк на розгляд Верховної Ради буде подано законопроєкти про ліквідацію та утворення районів. А до цього восени відбудуться одночасно з черговими місцевими виборами і перші вибори депутатів місцевих рад і голів ОТГ, території яких затвердить уряд.

Тож на нас усіх чекають кілька гарячих наступних місяців.