Руслан Марцінків: Івано-Франківськ стає цікавим містом для дуже багатьох людей в Україні та світі

Свою 357-у річницю від часу заснування Івано-Франківськ відзначить дуже насиченим за кількістю і тематикою заходів Днем міста. Як відомо, 7 травня 1662 року попередник Івано-Франківська — Станиславів отримав Магдебурзьке право, і від того дня ведеться літочислення міста.

Які ж цікавинки приготовлено для іванофранківців та їхніх гостей на головні дні урочистостей, які цього року випали на 3-5 травня, тобто на наступні п’ятницю, суботу і неділю?

Одним із головних дійств у ці дні стане ІV Міжнародний мистецький фестиваль «Карпатський простір 2019» («Carpathian Space 2019»), який на три дні об’єднає митців з України, Грузії, Польщі, Азербайджану, Болгарії, Угорщини, Молдови, Австрії, Литви, Латвії, Естонії, Франції, Білорусі, Словаччини, Румунії, Чехії, США. Співорганізатором цього потужного культурницького дійства є й Івано-Франківська міська рада. Автор ідеї та співзасновник фестивалю, генеральний директор-художній керівник Національної оперети Богдан Струтинський наголошує на амбітній меті — представити Івано-Франківськ як цілісний потужний інфраструктурний комплекс, який може стати територією зустрічей людей різних сфер інтересів, країн і націй: «Місто має потенціал перетворитися на український Давос — елітарний простір для зустрічей політичного істеблішменту і провідних митців України та Європи».

«Карпатський простір» запропонує своїм гостям різні арт-напрямки — сучасне мистецтво, кіно, театр, музика, література, народні мистецтва — і проходитиме на майже півтора десятку тематичних локацій: «Multi-genre music SPACE», «Theatre SPACE», «Art SPACE», «Architecture SPACE», «Cuisines SPACE», «Kids SPASE», «Coffee SPACE», «Literary SPACE», «Cinema SPASE», «Classical music SPACE», «Wine SPACE», «Jazz SPACE» і «Круглий стіл». Гостям будуть запропоновані різноманітні концертні виступи, виставки, візуальні перфоманси, творчі зустрічі і т. і. Відбудуться кулінарні презентації кухонь різних країн — на «Cuisines SPACE», дегустації вина — на «Wine SPACE» і кави — на новинці фестивалю локації «Coffee Space». Протягом трьох днів діятимуть ярмарки народних промислів.

Церемонія відкриття фестивалю «Карпатський простір» 3 травня (18.00 год.) вперше розпочнеться великою театралізованою ходою від Вічевого майдану до головної сцени фестивалю на площі Івана Франка — музичної локації «Multi-genre music SPACE», а після того виступами одного з найкращих оркестрів у світі «Alex Fokin DJazz Band» і ансамблю ударних інструментів «Ars Nova». Щовечора на цій головній сцені виступатимуть гедлайнери фестивалю (основні виконавці): культова рок-група «The Hardkiss» (3 травня, 21.00) , «Kazka» (4 травня, 21.00), румунський співочий тандем «Vanotek feat Eneli» (5 травня, 21.00). Також любителі сучасної музики матимуть можливість послухати виступи естонського нео-зомбі-пост-фолк-дуету «Puuluup» (4 травня, 19.20), гурту з Горлівки «Fontaliza» (4 травня, 20.00), українського співака Арсена Мірзояна (5 травня, 20.00). 7 травня о 20.00 на Вічевому майдані відбудеться святковий концерт Гуцула-Хулігана (Василя Мельниковича).

В Івано-Франківську передбачається і велике джазове дійство — крім вже згадуваного «Alex Fokin DJazz Band», виступлять тріо Алі Джексон (США), тріо з Лаурою Марті, «Wооdy black» (Австрія), Аарон Голдберг Тріо (США), Наталя Лебедєва. Свою етнічну самобутність продемонструють фольклорні колективи різних країн — гурт «Ponitran» (Словаччина), ансамбль народного танцю «Lozioara» (Молдова), гурт «Hornacka muzika Petra Micky» (Чехія), ансамбль «Mara» (Румунія), народний танцювальний колектив «Каштани» (Україна/Латвія), хореографічна студія «Алві фест» (Україна/Болгарія), ансамбль народної музики «Младзік» (Біларусь), фольклорний гурт «Sodro» (Україна/Угорщина).

Особливим багатим для цьогорічного «Карпатського простору» буде театральний напрямок. З нагоди знакових річниць українського театру — 400-річчя з часу постановки драми Я. Гаватовича «Трагедія, або Образ смерті пресвятого Іоанна Хрестителя», 200-річчя прем’єри п’єси І. Котляревського «Наталка Полтавка» і 160-річчя від дня народження корифея українського театру П. Саксаганського на локації «Theater SPACE» презентуватимуть свої здобутки сучасні українські і зарубіжні театри — Київський національний театр оперети, театр «Золоті ворота» (Київ), Київ модерн-балет, Театр на Лівому березі (Київ), Львівський академічний духовний театр «Воскресіння», Полтавський академічний обласний театр ляльок, Запорізький обласний театр ляльок, Львівський обласний академічний театр ляльок, Чернівецький академічний обласний театр ляльок, Театр ляльок «Зуікіс Пукіс» (м.Утена, Литва), Республіканський театр ляльок «Лікурічі» (Кишинів, Молдова), Брестський театр ляльок (Білорусь), Тбіліський театр ляльок «Наш театр» (Грузія) і, звичайно, три наші івано-франківські театри.

«Кінопростір» презентуватиме у своїй локації у відпочинковому комплексі «Люм'єр» фільми українського, угорського, чеського, польського, німецького і грузинського виробництва.

«Літературний простір» запропонує творчі зустрічі з відомими українськими письменниками Юрієм Андруховичем, Марією Матіос і Тарасом Прохаськом, польською літераторкою Йоанною Яґелло, перекладачкою Боженою Антоняк і публіцистом Володимиром Павлівим із Львова.

На майдані Шептицького традиційно відбудеться форум скульпторів. Організатори «Карпатського простору» мають на меті створити в Івано-Франківську за прикладом Нідерландів та Іспанії місто скульптур, аби це стало цікавою атракцією для туристів. У краєзнавчому музеї традиційно розгорнуть свої експозиції посольства, а в художньому музеї запланована виставка всесвітньо відомого українського маляра Івана Марчука. У фортечній галереї «Бастіон» з 1 до 15 травня діятиме виставка творів українських і зарубіжних художників, які з'їхались до Івано-Франківська на 28-й міжнародний пленер «Івано-Франківськ - 2019/ Старовинний Станіслав» і протягом тижня малювали наше місто таким, яким його побачили і відчули.

Ще одним із головних дійств Дня міста стане ІІ Всеукраїнський Великодній фестиваль хорової музики «Катедральні дзвони», на якому виступлять Національна академічна капела «Думка» з Києва, муніципальний академічний камерний хор «Київ», академічна хорова капела «Орея» з Житомира, а також муніципальний камерний хор «Галицькі передзвони», митрополичий камерний хор «Кредо» і народний хор «Воскресіння» з Івано-Франківська.

Уже традиційний на День міста фестиваль «Свято ковалів» проходитиме 3-5 травня на трьох локаціях — в мистецькому підземному переході «Вагабунго», «Люм’єрі» і «Бастіоні».

Серед інших помітних подій Дня міста — Перший міжнародний фестиваль живої скульптури з участю живих статуй з Польщі, Іспанії, Німеччини, Болгарії, Нідерландів, Білорусі та України (3 травня з 13 до 17 год., вул. Незалежності і Лесі Українки), відкриття анотаційної дошки і бронзової відзнаки на Алеї видатних франківців на вул. Шевченка великому прикарпатському письменнику і фольклористу Степанові Пушику, фестиваль етно-дизайну «КрайКа» і т. і.

Насичена програма до Дня міста чекає і на любителів спорту — всеукраїнський велодень (4 травня), Кубок Івано-Франківська зі змішаних єдиноборств, міжнародний кубок Івано-Франківська з регбі серед юнаків і дівчат, міжнародні легкоатлетичні змагання пам'яті Бориса Яськевича, міжнародний турнір з баскетболу серед юнаків 2004-2005 р. н., відкритий турнір з волейболу серед юнаків, фінал кубка міста з футболу серед аматорських команд, відкритий богатирський турнір і т. і.

У рамках Дня міста в пасажі Ґартенберґів 3 травня пройде круглий стіл «Децентралізація: досягнення та виклики» з участю представників дипломатичного корпусу, культури, бізнесу і влади, на якому чільники різних міст поділяться досвідом залучення коштів і реалізації проектів місцевого самоврядування. У ці дні буде також підписано угоди про партнерську співпрацю з містами Наньін (Китай) і Трускавцем, відбудеться урочисте відкриття відремонтованих вулиць Республіканської, Військових ветеранів, М. Підгірянки і скверу на вул. Грюнвальдській та запущено в дію комунальний маршрут №40.

«Щороку початок травня стає для Івано-Франківська великим викликом, бо протягом кількох днів наше місто максимально демонструє свою відкритість та унікальність, — каже міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. — Численні і різноманітні за форматом культурно-мистецькі імпрези на День міста допомагають творити в Івано-Франківську ту особливу творчу атмосферу, яка вигідно вирізняє його серед українських міст, наочно демонструють усім, що Івано-Франківськ стає містом різноформатного культурного простору. Переконаний, культурницька різноманітність Дня міста, історична спадщина, культурно-мистецька креативність та європейський дух Івано-Франківська знову привернуть увагу не лише іванофранківців, а й тисяч гостей. Я щасливий з того, що Івано-Франківськ стає цікавим містом в Україні та світі».