Руслан Марцінків: Івано-Франківськ підвищує енергоефективність комунального сектора в співпраці з НЕФКО

В Івано-Франківську розпочався другий етап комплексної термомодернізації закладів освіти в рамках проєкту з Північною екологічною фінансовою корпорацією НЕФКО «Підвищення енергоефективности об’єктів бюджетної сфери міста Івано-Франківська». На оновлення нині очікують ще 16 шкіл і дитячих садків: школа-гімназія №3, ЗШ №8, ЗШ №13, ЗШ №22, ЗШ №25, ДНЗ №1, ДНЗ №2, ДНЗ №3, ДНЗ №9, ДНЗ №11, ДНЗ №15, ДНЗ №20, ДНЗ №27, ДНЗ №29, ДНЗ №30 і ДНЗ №34.

Під час першого етапу реалізації цього проєкту з НЕФКО, що тривав з 2017 року до цьогорічної осени, в місті було модернізовано сім об’єктів: шість cадочків та один навчально-реабілітаційний центр, в яких утеплено фасади, замінено вікна та двері на теплоощадні, встановлено індивідуальні теплові пункти чи проведено капітальний ремонт систем опалення. Загальна вартість модернізації комунальних об’єктів під час першого етапу становила 1,55 млн євро (з них 1 млн євро – кредитні кошти НЕФКО; 470 тис. євро – грант від Фонду E5P (Східноєвропейське партнерство з питань енергоефективности та довкілля) і 80 тис. євро – співфінансування з міського бюджету). За розрахунками, після першого етапу проєкту з НЕФКО економія ресурсів для Івано-Франківська сягатиме близько 140 тис. євро на рік, а після завершення всього проєкту через 5 років – близько півмільйона євро.

Згідно з підписаною в листопаді 2017 року другою кредитною та грантовою угодою, загальна вартість другого етапу проєкту «Підвищення енергоефективности об’єктів бюджетної сфери міста Івано-Франківська» становить 6,43 млн євро (з них 4 млн євро –кредит НЕФКО на 9 років; 1 млн 930 тис. євро – грант від Фонду E5P і 500 тис. євро – співфінансування з міського бюджету). Офіційний сайт НЕФКО www.nefco.org повідомляє, що в 2019 році очікується укладення до 27 контрактів на загальну суму близько 201 млн грн. (6,4 млн євро) за такими напрямами: термомодернізація будівель бюджетної сфери; часткова заміна вікон та вхідних дверей; часткова заміна кухонних плит; часткова заміна ламп розжарювання на світлодіодні (LED) лампи; реконструкція систем опалення; балансування систем опалення; встановлення індивідуальних підстанцій опалення з автоматичним управлінням; встановлення локальних систем вентиляції з регенерацією тепла.

НЕФКО як екологічну міждержавну організацію цей проєкт цікавить гасамперед тому, що має виразну екологічну складову та зменшує енергоспоживання, при цьому це ще й дає доволі значний соціальний ефект.

Проєкт «Підвищення енергоефективности об’єктів бюджетної сфери міста Івано-Франківська» є вже третім у співпраці нашого міста з НЕФКО, яка триває з 2010 року. Завдяки першому проєкту впроваджено енергоефективні заходи в дев’яти громадських будівлях, а другий стосувався модернізації зовнішнього освітлення. Івано-Франківськ став першим містом в Україні, яке отримало позику від корпорації НЕФКО для реалізації енергоефективних заходів у бюджетних закладах.

«Такі проєкти з участю міжнародних донорів є надзвичайно важливими для нашого міста. Адже одночасно вирішуємо кілька проблем: підвищуємо енергоефективність комунального сектора та екологічну безпеку в місті, створюємо комфорт для наших дітей, та ще й в умовах дефіциту бюджетних коштів залучуємо для міста доволі значну безповоротну міжнародну фінансову допомогу. У співпраці з НЕФКО досягаємо хороших результатів у такій складній та актуальній для міста справі, як енергозбереження. Модернізовані комунальні заклади завдяки своїй енергоефективності в майбутньому потребуватимуть значно менше коштів на своє функціонування, ніж нині. Приємно, що іноземці відзначають великий потенціал нашого міста для якісної реалізації міжнародних програм. Успішним виконанням проєкту з НЕФКО Івано-Франківськ показує, що здатний ретельно виконувати свої зобов’язання перед міжнародними партнерами і є відкритим для пошуку нових можливостей співпраці з ними», – наголошує міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків.