Руслан Марцінків: Івано-Франківськ перетворюється в місто модерного культурного простору

Івано-Франківськ барвисто відсвяткував своє 357-річчя, яке відлічують від часу надання йому магдебурзького права. У рамках Дня міста відбулася маса різноманітних мистецьких, культурних і просто розважальних заходів для жителів і гостей обласного центру – загалом близько півтори сотні за чотири дні. Численні мистецькі акції під час святкування чергової річниці міста – IV Міжнародний мистецький фестиваль «Карпатський простір 2019», який на три дні об’єднав митців із України, Грузії, Польщі, Азербайджану, Болгарії, Молдови, Австрії, Литви, Латвії, Естонії, Франції, Білорусі, Словаччини, Румунії, Чехії, США та інших країн; XVII Міжнародний фестиваль ковальського мистецтва «Свято ковалів», на який з’їхалися ковалі з 18-ти країн світу; І Міжнародний фестиваль живої скульптури з участю артистів із Польщі, Іспанії, Німеччини, Болгарії, Нідерландів, Білорусі та України; фестиваль етномоди «Край.Ка» в Палаці Потоцьких, на якому свої колекції одягу з використанням традиційної техніки та елементів вишивки представили українські дизайнери; ІІ Всеукраїнський великодній фестиваль хорової музики «Катедральні дзвони», на якому виступили Національна академічна капела «Думка» та низка інших відомих хорових колективів, – внесли свій неповторний настрій і колорит у життя Івано-Франківська, в якому давність і провінційність вдало поєднуються з сучасністю та європейськістю. У ці дні центральна частина міста перетворилася в справжній людський мурашник, в якому кожен знаходив видовище відповідно до своїх уподобань. Навіть дощова погода не спромоглася перешкодити цьому святу міста.

Отож в останні дні в Івано-Франківську сталася низка цікавих подій немісцевого значення. На велопробігу «Велодень-2019», який став одним із наймасштабніших, було фактично встановлено рекорд України: в ньому стартувало 2 458 учасників, що на 158 більше, ніж у попередньому.

З нагоди Дня міста на розі площі Ринок і вулиці Страчених українських націоналістів встановили та освятили копію наріжного каменя однієї з найдавніших українських церков у місті. Цей камінь із 1670 року, на якому викарбувано дату будівництва старовинного храму, що розташовувався на місці нинішньої синагоги, імена жертводавців, за кошти яких будували культову споруду, і навіть ім’я майстра, який працював над каменем, виявили під час ремонтних робіт у вівтарній частині архікатедрального собору Воскресіння Христового сім років тому. «Це частинка нашої великої історії, кожен іванофранківець зможе торкнутися цієї святині. Копія наріжного каменя стане ще однією туристичною атракцією нашого міста», – зазначив міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. Детально про цю реліквію написала в своїй книжці «Давні українські храми Івано-Франківська XVII-XVIII т.» (Івано-Франківськ, «Лілея-НВ», 2017 р.) завідувачка відділу археології Івано-Франківського краєзнавчого музею Марія Вуянко.

У Палаці Потоцьких у рамках Дня міста і фестивалю «Карпатський простір» цими днями відкрили «Музей Івано-Франківська». В його зібраній з усього міста експозиції, як каже ініціаторка проекту Марія Козакевич, – старовинні кахлі, плитка, двері, елементи декору давніх станиславівських помешкань, цегла та інші експонати.

«Це вперше вдалося відкрити такий дещо неформальний та інтерактивний музей історії Івано-Франківська. Але це навіть на краще, бо слід поволі відходити від практики музеїв, де нічого не можна торкатись», – зауважив Р. Марцінків.

Вражаючою атракцією Дня міста, яка викликала чималий резонанс серед іванофранківців, стало світлове шоу на майдані Шептицького від компанії «Show Service» за сприяння творчої агенції «Mayzli treatment».

Цими днями також уперше в Івано-Франківську відзначили десятьох найкращих педагогів, яких нагороджено преміями в 10 тисяч гривень. «Це дуже гарний стимул для професійного зростання освітян», – зазначила одна користувачка соціальних мереж.

День міста та його міжнародні фестивалі продемонстрували справжнє місце Івано-Франківська в системі українських і навіть міжнародних культурних координат. На це дійство прибули представники посольств кількох країн світу, делегації з 15-ти партнерських міст із різних країн Європи, а також із Китаю, високопоставлені українські урядовці – міністр культури України Євген Нищук і міністр закордонних справ Павло Клімкін.

«Дуже гордий, що впродовж цих кількох років після Революції гідності зміг долучитися, щоб допомогти тим ініціативам митців, режисерів, креативних людей, які хочуть зробити Івано-Франківськ привабливішим, а його атмосферу – доброзичливішою. Бізнесова, політична та культурна співпраця йде поруч із мистецькими подіями. Це інтеграція України в Європу, це те, що робить нас красивими та сильними», – заявив міністр культури Є. Нищук.

Івано-Франківськ до свого свята отримав привітання від чинного Президента України Петра Порошенка, який зокрема написав таке: «Івано-Франківськ – це дух історії, прекрасна старовинна архітектура, неймовірна краса прикарпатської природи. Але, насамперед, Івано-Франківськ – це люди. Відкриті, щирі українці, які своєю працею творять місто, в якому комфортно і приємно жити».

У неділю під час виступів з балкона ратуші низка промовців відзначили вдале поєднання Дня міста і фестивалю «Карпатський простір». «Це одна з найпотужніших історій, яку переживає сучасна Україна. Я щасливий з того, що маємо рекордну кількість країн - учасниць фестивалю», – сказав автор ідеї фестивалю, співголова оргкомітету, народний артист України Богдан Струтинський.

Про цьогорічний День міста дуже тепло відгукнулося багато містян. Ось кілька їхніх коментарів, взятих із соціальної мережі «Фейсбук»: «Svetlana Mymrikova. Дякуємо, пане мер, Вам та Вашій команді за таку маштабну огранізацію свята міста! Було надзичайно гарно, цікаво і багатогранно!»; «Ksenia Myrovych. Руслан Марцінків, те, що ви придумали на свята у ці дні, це справді казково, незабутньо та круто, стільки локацій, музики, драйву! Так затишно у місті та святково! Навіть погода не стоїть на заваді...»; «Larysa Loda. Мала нагоду поспілкуватися з дівчатами, які приїхали до Франківська на вихідні. Були приємно вражені. Місто сподобалося, а люди – ще більше. Дуже привітні, усміхнені та щасливі. Сказали, що обов’язково повернуться. Влітку. Дякуємо Вам, мере, за прекрасний Івано Франківськ».

«Різноманітні культурно-мистецькі заходи на День міста допомагають творити в Івано-Франківську ту особливу культурно-мистецьку атмосферу, яка вирізняє його серед обласних центрів України, і наочно демонструють усім, що Івано-Франківськ перетворюється в місто модерного різноформатного культурного простору. Але наше місто розвивається не лише культурно, а й соціально-економічно. Розвиток громадського транспорту, ремонти скверів і вулиць, оновлення мікрорайонів міста – все це спричинилося до того, що Івано-Франківськ торік отримав престижний приз Європи. Це є заслугою багатьох тисяч людей, які послідовно працюють для того, щоб місто ставало кращим і комфортнішим для його жителів», – зазначає міський голова Р. Марцінків.

Урочистості з нагоди Дня міста на цьому не завершуються. З 9 по 12 травня в Івано-Франківську триватиме книжковий фестиваль «Слово»; 11 та 12 травня – XІІ Фестиваль Христового міста «Вгору Серця», в програмі якого – духовні концерти в мікрорайонах міста, молитовний авто-мото-велопробіг вулицями міста і виставка ретромобілів; 11 травня – традиційний фестиваль байкерів, а також інші масові заходи.