Минулого тижня в Івано-Франківську після річної перерви, викликаної широкомасштабним вторгненням московії в Україну, стартував прийом заявок на фінансування проєктів у сьомому числом «Бюджеті участи», який триватиме до кінця березня. А перед тим розпочався прийом проєктних заявок на 11-й Конкурс проєктів і програм розвитку місцевого самоврядування та громадянського суспільства, який теж триватиме по 30 березня ц. р. Якщо на реалізацію проєктів у «Бюджеті участи» Івано-Франківська міська рада виділила 25,5 млн гривень (у 2021 році було 18 млн гривень), то загальний бюджет конкурсу проєктів і програм становить 5 млн гривень. У розподілі цих значних коштів братимуть участь своїм голосуванням за проєкти й програми самі жителі міської громади.
Зініційована 2016 року міським головою Русланом Марцінківим і підтримана депутатами міськради цільова програма «Партиципаторне (з англ. participate – брати участь) бюджетування», більш знана як «Бюджет участи», стала одним із найдієвіших інструментів співпраці влади та громади. Наше місто було одним із перших в Україні, де таку програму запровадили.
Отож, як і попередніх років, франківці зможуть безпосередньо впливати на зміни в своєму місті через створення проєктів або голосування за них – саме в цьому полягає ідея громадського бюджетування. «Суть програми у тому, що жителі громади не оббивають пороги міської ради у пошуках способів розв’язання своїх питань чи втілення в життя ідей, а можуть самостійно подати проєкт на програму, зібрати голоси жителів та отримати фінансування на їхнє вирішення з бюджету громади», – наголошує Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків.
Відбір і фінансування проєктів у рамках «Бюджету участи-2023» відбуватиметься за оновленими правилами, які наприкінці минулого року затвердила Івано-Франківська міська рада. Замість колишніх великих і малих проєктів запроваджено інші категорії та розмір фінансування ідей. Отож на один проєкт у категорії «Освітні» (8 млн грн) виділятимуть до 500 тис. грн; «Благоустрій малих вулиць» (12 млн грн) – від 500 тис. грн до 3 млн грн; «Зелені проєкти» (1,5 млн грн) – до 500 тис. грн; «Інший благоустрій» (4 млн грн) – до 500 тис. грн.
Стосовно ж реєстрації проєктів координаторка програми «Бюджет участи» в Івано-Франківській МТГ Христина Гнатів радить для цього використовувати дуже зручний сайт if.pb.org.ua. На ньому нинішнього року можна буде збирати і підписи. Звичайно ж, окрім електронної подачі документів, заявки можна подавати й у відділ звернень громадян Івано-Франківської міської ради. Голосування, як і процес подачі проєктів на участь, триватиме значно менше часу, ніж раніше, завдяки чому буде більше часу для виконання проєктів. Голосування за проєктні ідеї в програмі «Бюджет участи» відбуватиметься з 18 квітня по 2 травня. Можна буде проголосувати фізично у ЦНАПах громади або ж онлайн. Детальніше про умови участи читайте на сайті https://if.pb.org.ua/.
Також цього року планують завершити проєкти переможців програми «Бюджет участи» минулих років.
Й 11-й числом щорічний міський конкурс проєктів і програм також буде особливий: відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №590 в умовах воєнного стану пріоритетними будуть проєкти з енергозбереження. Учасниками конкурсу можуть стати громадські та благодійні організації міської громади, а також ті, що при закладах та установах культури, дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах; ОСББ, будинкові, вуличні та квартальні комітети, житлово-будівельні кооперативи; мешканці багатоквартирних будинків міської громади, які отримали дозвіл виконавчого комітету ІФМР на від’єднання житлового будинку від централізованого опалення загалом.
Як і раніше, конкурс проєктів і програм передбачає співфінансування вартости проєктів: 70% – від міської ради і 30% – від самих учасників конкурсу. Конкурсна комісія розгляне й затвердить список переможців, а також передбачить конкретне фінансування на кожен із проєктів. Максимальні обсяги фінансування з міського бюджету проєктів і програм для одного заявника від громадських і благодійних організацій становитимуть від 40 тис. грн до 100 тис. грн. Максимальний обсяг фінансування з міського бюджету проєктів та програм ОСББ, будинкових, вуличних та квартальних комітетів, житлово-будівельних кооперативів для одного заявника становитиме від 70 тис. грн (для будинків від одного до чотирьох поверхів) до 105 тис. грн (для будинків від 5-ти і більше поверхів). Максимальний обсяг фінансування з міського бюджету проєктів та програм мешканців багатоквартирних будинків для переходу на індивідуальне опалення (модернізація, реконструкція загальнобудинкових мереж газопостачання) для одного заявника – 140 тис. грн.
Детальніше про умови участи читайте на http: //konkurs.mrada.if.ua/.
«Громадське бюджетування – це реальна підтримка міською владою ініціативних жителів нашої громади, яка допомагає їм упевнитися, що багато що в житті міста й сіл залежить і від них. Пріоритетами для нас є підтримка ОСББ, ЖБК під час переходу на індивідуальне опалення, благоустрій, енергоефективність та облаштування укриттів. Першочергово підтримуватимемо проєкти тих громадських організацій, які займаються волонтерською діяльністю, підтримкою Збройних сил України. А те, що є і співфінансування, – це, звичайно, добре, бо коли людина хоч трошки потратить власних коштів, вона тоді більше цінуватиме ту працю, яка вкладається для добра громади», – підкреслив Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків.